Lidovky.cz

Stát vyhrál spor s Diag Human. Němeček: Nedáme jim ani korunu

Česko

  12:17aktualizováno  15:48
PRAHA - Stát po osmnácti letech definitivně vyhrál spor se společností Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou a nebude muset platit firmě požadované miliardové odškodné. Oznámilo to ministerstvo zdravotnictví. Podle právníků ministerstva, kteří od pátku zkoumali rozhodnutí přezkumného senátu, verdikt dává jednoznačně za pravdu České republice. Společnost Diag Human ale tvrdí opak. Obě strany se k rozhodnutí vyjádří v příštích dnech.
Krev, injekční stříkačka (ilustrační foto)

Krev, injekční stříkačka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

"Rozhodnutí by mělo být definitivním koncem sporu s Diag Human. Česká republika už by této společnosti neměla dát ani korunu, což považuji za nejdůležitější," shrnul ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) závěry, které podle právníků státu vyplývají z rozhodnutí. Podobně se pro ČTK vyjádřil už v sobotu večer.

Psali jsme

Rozhodci se podle ministerstva ztotožnili s názorem státu, že o věci už bylo jednou rozhodnuto v roce 2002. Tehdy rozhodčí senát potvrdil, že má stát společnosti Diag Human zaplatit 326 milionů korun za poškození dobrého jména. Stát peníze vyplatil. "Všechno, co nastalo po vyplacení 326 milionů korun, je nicotné, nemá právní účinky," vysvětlil náměstek ministra zdravotnictví David Kotris.

Odborníci text stále zkoumají

"Přezkumný rozhodčí senát fakticky konstatoval, že veškeré právní kroky po zmiňovaném rozhodnutí v roce 2002 jsou ve skutečnosti neplatné. Slovy právního světa označují rozhodci tato rozhodnutí za nicotná a bez právních účinků. A to se týká i pro Českou republiku důležitého rozhodnutí o platbě deseti miliard z roku 2008," uvedl Kotris v tiskové zprávě ministerstva.

Obsah rozhodnutí je podle ministerstva velice složitým právním textem a odborníci ho pořád zkoumají. Jejich informace zveřejní ministerstvo zdravotnictví v pondělí na tiskové konferenci, její termín upřesní během pondělního dopoledne.

Diag Human tvrdí opak

Společnost Diag Human v sobotu oznámila, že aktuální výsledek přezkumu "nepozměňuje ani neodkládá konečný rozhodčí nález, a ten proto nabyl právní moci".

Proti platnosti rozhodčího nálezu z roku 2008 už podle ní neexistují opravné prostředky. Ukončením přezkumného řízení se navíc podle firmy odstranila překážka, kterou zahraniční soudy zdůvodňovaly zamítnutí vykonatelnosti výsledku arbitráže. Právní zástupce firmy Jan Kalvoda sdělil, že sobotní tiskové prohlášení firmy Diag Human obsahuje vše. "Arbitráž je zastavena a konečný rozhodčí nález z roku 2008 zůstává zachován," dodal. Firma se podle něj podrobněji vyjádří v nejbližších dnech.

"Protistrana vychází z toho, že ve výrokové části chybí zmínka o zrušení konečného nálezu (z roku 2008). My to považujeme spíše za mediální argument," řekl České televizi Kotris.

Krev - ilustrační foto

Podle Tomáše Cikrta, někdejšího mluvčího ministerstva zdravotnictví a autora knihy o kauze Diag Human, je potřeba vnímat usnesení celé i s odůvodněním. "Ministerstvo se zřejmě opírá o celý text dokumentu, kdežto Diag Human, jak je jeho zvykem, vytrhne jednu větu a s tou bude operovat," uvedl Cikrt. Trumfy jsou nyní podle něj v rukou státu. Pokud Diag tvrdí, že stát podle rozhodnutí zaplatit má, tak se toho bude muset domáhat pravděpodobně soudně, ale to už bude jiný spor, poznamenal Cikrt.

V srpnu 2008 stát arbitráž s Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou prohrál a byl odsouzen zaplatit firmě 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007. Vláda se proti rozhodnutí odvolala. Firma Diag Human se kvůli svým finančním nárokům začala v roce 2011 obracet na soudy v zahraničí.

Vleklá kauza Diag Human:

V srpnu 2008 stát arbitráž s Diag Human kvůli zmařenému obchodu s krevní plazmou prohrál a byl odsouzen zaplatit firmě Diag Human 8,33 miliardy korun jako náhradu škody a úroky ke konci července 2007. Vláda se tehdy proti rozhodnutí odvolala. Diag Human se kvůli svým finančním nárokům začala v roce 2011 obracet na soudy v zahraničí. Řízení zahájila před soudy v USA, Lucembursku, Británii, Rakousku, Švýcarsku a Francii, v posledních čtyřech však neuspěla. Napříkladfrancouzský soud se přiklonil k právnímu názoru Prahy, že Diag Human nemůže na ČR vymáhat v exekuci více než osm miliard korun, které byly firmě přiznány v arbitráži, protože daný rozhodčí nález není pravomocný.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.