Lidovky.cz

Zákaz hazardu pomáhá mafii, zkouší zaujmout odpadlík z ODS Janeček

Zprávy z EU

  12:00
PRAHA - Dokud herny existují, nemusí vás zajímat. Ale pokud by se je podařilo zakázat, začněte se bát. S tímto netradičním heslem se vydal do voleb Jiří Janeček, bývalý radní za ODS, nyní jednička na kandidátce Občanské konzervativní strany. Úplný zákaz hazardu je podle něj špatnou cestou a také ukázkovým příkladem politického populismu. „Kdo tohle hlásá, je evidentně napojen na mafii,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Jiří Janeček spustil kampaň s heslem Stop nulové toleranci hazardu. foto: MAFRA - Petr Topič

Jiří Janeček

Jiří Janeček, dříve za ODS, působil na pražském magistrátu ještě v kontroverzních dobách exprimátora Pavla Béma. Tehdy se od roku 2006 věnoval sociální oblasti. V srpnu 2013 ale ze strany vystoupil a založil Občanskou konzervativní stranu, která má představovat ryzí Pravou frakci občanských demokratů. Do ODS vstoupil v roce 2002, předtím byl členem Mladých sociálních demokratů.

Lidovky.cz: Do voleb jste vyrazil s heslem „Stop nulové toleranci hazardu“. To je poměrně opačná rétorika, než v politice slýcháme. Bojujete tedy za hazard?
Politici úplně rezignovali na svou politickou práci. Místo aby regulovali a nastavili jasná pravidla pro hazard, ze kterého je financovaná spousta bohulibé činnosti od sportu po projekty handicapovaných lidí, tak se politici snaží vždy těsně před volbami vyběhnout s tématem nulové tolerance hazardu. To je ale populismus. Kdo tohle hlásá, je evidentně napojen na mafii.

Lidovky.cz: A není to spíš opačně, že na mafii je napojen ten, kdo bojuje za hazard?
Ve 30. letech byla v Americe prohibice. Co se stalo – přestali lidé pít? Nepřestali. Pili dál, akorát nelegálně. A u heren a hazardu to bude stejné, stanou se z nich nelegální podniky, které bude organizovat bůhvíkdo, a peníze, které šly do státního rozpočtu, půjdou také bůhvíkam. Jestli někdo hlásá nulovou toleranci, likviduje legální konkurenci, a to vždy v něčím zájmu.

Za Janečkem stojí lobby, říká aktivista Hollan

Matěj Hollan.
  • „Samozřejmě za ním stojí lobby, hazard jim nasypal peníze a takhle strana, pokud se to tak dá nazývat, se za ně postavila a hájí jejich zájmy,“ zhodnotil program Občanské konzervativní strany aktivista Matěj Hollan, který se dlouhodobě věnuje problematice hazardu a jeho regulaci. „Je smutné, že tito odpadlíci z ODS jdou na ruku hazardu,“ myslí si.
  • Podle Hollana je důležité, aby z měst vymizely nebezpečné formy hazardu, tedy videoloterijní terminály. Ty totiž v České republice nemají nastavené limity a za jeden večer na nich může člověk prohrát i statisíce. „Hazard tady je a bude, ale musíme Českou republiku dostat z rekordních čísel, protože tento stav nemá ve světě obdoby. Závislost lze snížit tak, že nebude taková nabídka hazardu,“ říká Hollan.
  • Že by šlo Janečkovi čistě o fungování trhu, odmítá.„Je celkem jasné, že hazard hledá někoho, kdo by se za ně postavil. A Občanská konzervativní strana byla jediná, která to udělala. Což svědčí o tom, jaká je její relevance na politické scéně,“ upozornil s tím, že se do Senátu chystá také Ivo Valenta, šéf holdingu Synot (více níže).
  • „Dnes je u nás zhruba 60 tisíc výherních automatů. A kdybych si měl vybrat mezi tím, že tady bude 60 tisíc legálních, nebo 5 tisíc nelegálních, tak je mnohem lepší, aby tady byly nelegální, byť to zní škaredě. Z pozice hráče není důležité, jestli jsou legální, nebo nikoli, ale aby jich bylo co nejméně. Když by stát chtěl, může si s tím v krátké době dobře poradit,“ dodal Hollan.

Lidovky.cz: Stejně tak může být vaše strana osočena z toho, že bojujete v zájmu hazardní lobby.
To já můžu spíš nařknout ty politiky, kteří chtějí tuto legální činnost vytlačit z trhu a umožnit prostor pro vznik něčeho nového, nelegálního. To je nebezpečí. Historicky to zde bylo vždy. Najednou je nulová tolerance moderní a politici si myslí, že na to nalákají voliče.

Lidovky.cz: Ale vždyť to stejné děláte vy: sice z opačné strany, ale také jste do voleb vytáhl téma hazardu.
Já jsem reagoval na politické téma. Kdyby zde tato situace nebyla, tak jsem ticho.

Lidovky.cz: Pokud ale v současnosti panuje mezi politiky spíše negativní postoj k hazardu, tak je přirozené, že jejich lobby bude hledat někoho, kdo bude zájmy hazardu hájit. A tady přicházíte vy s vaším programem.
To je krásný případ, jak já můžu poukázat na nefunkčnost radních a hlavního města Prahy. Já to beru z pohledu voliče. Já jim totiž říkám: podívejte se, čtyři roky se tu nic nedělo a nyní jsou politici ochotni riskovat totální chaos na trhu bez jasných pravidel. Já stavím politiky do obrazu. Nezastávám se hazardu, ale myšlenky o fungování trhu.

Lidovky.cz: Když už jsme u toho, kdo vám sponzoruje kampaň?
Není potřeba, aby mě někdo financoval. Nepotřebujeme peníze z hazardu. Získali jsme je stejně jako při volbách do Evropského parlamentu, od členů atd. Hájíme myšlenku, názor, to my jako standardní politická strana děláme. Já jsem s tím tématem nepřišel jako první. Jen jsem na něm chtěl ukázat, jak jsou ostatní populističtí, já spíš útočím, než že obhajuji hazard.

Jiří Janeček spustil kampaň s heslem Stop nulové toleranci hazardu.

Lidovky.cz: Zmiňoval jste bohulibou činnost, která je z hazardu sponzorovaná. To podle vás není problematické, když se hazardní společnosti snaží tímto způsobem ospravedlnit svou existenci a takříkajíc se vykoupit?
V tom problém samozřejmě nevidím, protože ve společnosti je poptávka po hazardu. Lidé chtějí hrát a hrají. Jestliže organizace, která provozuje herny, odvádí státu daně, a stát financuje sociální programy, tak na tom není nic špatného. Když to zakážete, tak z čeho tyto programy budete financovat?

Lidovky.cz: Mám na mysli přímou finanční podporu, kdy daný provozovatel hazardu financuje například projekty dětských domovů atd. To snadno poslouží jako zástupný argument pro to, aby hazard přetrvával.
Myslíte si, že když teď zakážete herny, že lidé přestanou hrát? Nepřestanou. Muselo by se zakázat i sportovní sázení, Sazka, výherní automaty, kasina, to vše je hazard. Museli byste zakázat všechno, proč si jinak vybrat jen výherní automaty nebo kasina? Nulová tolerance je nesmysl, jasná pravidla pro hazard, to je ta správná politická práce.

Lidovky.cz: Nesnaží se spíš nulová tolerance poukázat na to, že hazard je závažným společenským jevem, který ohrožuje určitou skupinu lidí, popřípadě že se stává patologickým, a s tím také bojovat? Vždyť ohrožuje nejen hráče, ale i jejich rodiny a okolí.
Já jsem dělal radního hlavního města Prahy pro sociální politiku, znám tuto problematiku velmi dobře. Někteří bezdomovci se například rekrutují i z tohoto patologického jevu. Ale lidé jsou samostatné jednotky, samostatně uvažující, a mají svobodu. Pokud se rozhodnou hrát, není nikdo, kdo jim to zakáže. Někdy před 5 tisíci lety někdo hodil kostkou a od té doby tady máme hazard. Nastavme regulaci, nastavme jasné sociální programy, aby se z hazardních peněz děla osvětová činnost, jsem pro.

Lidovky.cz: To je ale trochu začarovaný kruh. Proč ponechat hazard a poté z něj financovat osvětovou činnost? Není tedy nulová tolerance řešením?
Je to populismus, vůbec nechápu, jak politici můžou přijít s nulovou tolerancí. Jsem pro regulaci a jasná pravidla. Z hazardu jde 85 až 95 procent zpět do státního rozpočtu a platí se z toho sociální či sportovní programy. Pokud se zavede nulová tolerance, vše se jen přesune do podsvětí, lidé budou hrát. Akorát peníze, které šly státu, půjdou do mafiánských struktur. Policie úplně ztratí přehled o této činnosti. Když se podíváte na Brno, tam během chvilky, co začala platit nulová tolerance, vznikly desítky nelegálních heren. Já dokonce vím kde.

Lidovky.cz: Ale vždyť právě otázka nulové tolerance hazardu se snaží tento škodlivý jev vymýtit.
Dobře, ale to je v ideálním světě. Ale lidé budou hrát pořád. Když vám teď zakážu pít víno, přestanete ho pít? Nepřestanete. Akorát stát přijde o daně. Jde ale o to, aby byl alkohol dražší, aby byl méně dostupný, aby byl pod státní kontrolou, to je ta správná cesta.

Lidovky.cz: Ať si to ujasníme: jak pohlížíte na hazard?
Hazard je samozřejmě problém. Je alkohol problém? Je. Je kouření problém? Taky je to problém. Jenže stát z toho má obrovské daně. Lidé, kteří jsou navyklí na nějakou látku, tak jim nezabráníte v tom, aby si ji nevzali. Lidé na to mají právo. Chceš prohrát peníze? Tak si je prohraj. Chceš kouřit? Kuř a dostaneš rakovinu.

Lidovky.cz: Bude tohle podle vašeho názoru na voliče fungovat?
Já chci dělat politiku dlouhodobě, chci oslovovat voliče, kteří přemýšlí racionálně. Jestli chce někdo volit politickou stranu jen kvůli tomu, že jim slíbí, že se zavede nulová tolerance, tak ať je volí. To není můj program. Můj program je říkat lidem pravdu do očí. Nechme ty herny, nerušme je, přemýšlejme hlavou.

Hazard? Opět téma ve volbách

Šéf Synotu Ivo Valenta.

  • Janeček nemusí být jediný, kdo do politiky vstoupí pod hazardním praporem. Kandidaturu do Senátu v minulých dnech ohlásil i Ivo Valenta, vládce hazardního holdingu Synot.
  • Podnikatel, jenž žije v Monaku, se opakovaně ohrazoval proti přísnějším pravidlům v hazardním byznyse. Do politiky prý ale nejde kvůli regulaci loterií . "Mně hlavně jde o potřeby regionu. K loterijnímu zákonu jsem se už jako podnikatel vyjádřil dost. Hájit zájem naší firmy je úkolem zdejšího managementu. Jistě, jako senátor se budu s těmito zákony potkávat. Hodlám si důkladně hlídat, abych nebyl ve střetu zájmu," tvrdil v rozhovoru pro deník Mf Dnes Valenta.  "Je zavádějící tvrdit, že zrovna toto podnikání je špatně a ničí lidi. Mne netěší, když je někdo notorický alkoholik, kuřák, když někdo někoho zastřelí nebo když ztratí hlavu a hraje. Ale dnešní moderní technologie dokážou eliminovat vznik závislosti na hře," představil vlastní pohled na hazard. "Všude, kde se regulace přežene, vznikají nelegální herny."
  • LIDOVKY.CZ: Další podnikatel v politice: hazardní boss Ivo Valenta chce do Senátu
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.