Lidovky.cz

Kmotr Novák 40 milionů vrátit musí. Klidně ale až za sedm let

Evropa

  12:00
TEPLICE - Pokud kmotr Alexandr Novák skutečně opustí celu, musí vrátit úplatek ve výši přes 40 milionů korun. Ne však okamžitě. Stačí kdykoli do sedmi let, kdy vyprší zkušební doba. Podrobnosti finanční podmínky upřesnil v rozhovoru pro Lidovky.cz litoměřický soudce Vlastimil Nedvěd, který o propuštění Nováka rozhodl.

Okresní soud v Litoměřicích podmíněně propustil Alexandra Nováka odsouzeného za přijetí úplatku 43 milionů korun z výkonu trestu foto: Iveta Lhotská - Mafra

Po zhruba 16 měsících se bývalý chomutovský starosta, senátor a dříve vlivná persona ODS Alexandr Novák možná dostane z vězení, kde si měl odpykat čtyři roky za přijetí úplatku. Podmínkou je vzorný život a vrácení peněz, o které město coby starosta okradl.

PSALI JSME:

Lidovky.cz  Jako součást podmínky jste Novákovi nařídil, aby vrátil peníze, které získal jako úplatek. Jak by je měl splácet? Dostane splátkový kalendář?
Vycházel jsem z paragrafu 89 odstavec 2 trestního zákoníku. A tady je psáno, že mu může být uloženo, aby vydal bezdůvodné obohacení získané trestným činem. To znamená v průběhu celé té doby. Je jedno, jestli to vydá najednou, nebo postupně. Pro mě je důležité, aby ho vydal. A to musí udělat do konce zkušební doby.

Lidovky.cz  Tu jste určil na sedm let. Takže teoreticky může šest let nic nesplácet a splatit to až sedmý rok?
Pro mě je rozhodující, aby ty peníze vydal. Jinak půjde zpátky do výkonu trestu. Ale je možné, že krajský soud to posoudí jinak, než sem to posoudil já.

Co na to Novák?

U Novákova advokáta Jana Růžka server Lidovky.cz zjišťoval, zda s finanční podmínkou jeho klient souhlasí a jak chce částku splácet. Uvedl však pouze, že nemám svolení se k věci vyjadřovat a stejně by nic neřekl.

Růžek se ale už dříve pro Lidovky.cz vyjádřil, že Novákovi žádné peníze nezůstaly. Novák totiž vinu vždy popíral. Peníze z Kypru, které soudy označily za úplatek, byly podle něj půjčkou, kterou tvrdí, že vrátil. Předložené faktury však soud označil za neprůkazné.

Lidovky.cz  Není běžnější, že se stanoví splátkový kalendář, aby bylo zřejmé, že propuštěný má skutečně zájem peníze splácet? V tomto případě - zhruba 40 milionů za sedm let - to znamená splácet asi půl milionu korun měsíčně?
Je možné, že krajský soud mu to takto upřesní, pokud mu žádost nezamítne zcela. Vycházel jsem z výslovného znění trestního zákoníku a tady není nic o nutnosti splátek.

Lidovky.cz  Podmínka vrácení úplatku je rozhodnutí soudu, nebo zazněla v samotné žádosti o propuštění Nováka, aby tak soud obměkčil a spíš zvážil jeho propuštění?
Ne, to je moje rozhodnutí, on o tom nevěděl. To nepodával jeho advokát, ale jeho manželka, takže nelze předpokládat právnické vzdělání. Navíc to ustanovení je několikrát novelizováno, takže je možné, že ho nezná ani řada advokátů. 

Lidovky.cz  Abych to tedy shrnula: pokud Novák částku zhruba 40 milionů nesplatí do sedmi let, tak se vrátí za mříže?
Ano, bude to znamenat, že nesplnil podmínku pro podmíněné propuštění a - pokud by sám nenastoupil -, byl by dodán zpátky do výkonu trestu. Pokud by se poté pokusil prchnout do zahraničí, tak v rámci Evropské unie není problém ho kdekoliv chytit a pokud jde o jiné státy, tak naši lovci lebek jsou v tomto směru vcelku úspěšní, takže by ho chytli všude.

Lidovky.cz  A nyní během těch sedmi let jste mu i navrhl zákaz vycestování ze země? Bude bez pasu?
To už v tomto stádiu nemohu. To jde jenom v přípravném řízení. A k trestnímu řízení ještě jednou opakuji: Při rozhodování o podmíněném propuštění nemohu přihlížet k tomu, za co je odsouzen. Hodnocení závažnosti trestné činnosti vypadlo už někdy v roce 2001. Takže spáchání závažného trestného činu nemůže být samo o sobě důvod, proč ho nepropustit, pokud by nešlo o paragrafy, které jsou výslovně uvedené v trestním zákoníku.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz  Novákovi jste také nařídil hlásit se probačnímu úředníkovi. Jak často by k němu musel docházet?
To záleží na probační a mediační službě. Setká se s úředníkem, ten s  ním vypracuje probační program a v rámci něj musí plnit určité úkoly. To znamená najít si zaměstnání, dokládat zdroje příjmu, dokládat, kde bydlí. Ze začátku se třeba bude muset hlásit jednou za dva týdny, pak třeba jednou za měsíc, za tři měsíce - bude záležet, jak bude plnit podmínky. Přeci jenom sedm let, na které je stanovena podmínka, je strašně dlouhá doba. Po sedmi letech budu rozhodovat o tom, zda se osvědčil.

Lidovky.cz  A to splácení peněz je také téma pro probační službu?
Ano, ta by ho k tomu měla správně vést v rámci jeho probačního programu.

Lidovky.cz  Vaše rozhodnutí bude nyní posuzovat Krajský soud v Ústí nad Labem, protože žalobce podal stížnost. Kdy očekáváte, že soud věc vyřídí?
Usnesení musím nyní nejprve doručit všem stranám, pak dojde k odůvodnění stížnosti ze strany státního zástupce, a pak o tom bude rozhodovat teprve krajský soud. Takže hned to nebude. Budou pravděpodobně přezkoumávat spis a podobně, takže nepředpokládám, že by to bylo do měsíce.

Úplatek pro Nováka

Alexandr Novák si od loňského dubna odpykává čtyřletý trest za přijetí úplatku. Soud ho poslal do vězení za to, že v roli starosty v roce 1999 vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech, za což mu obratem přišlo přes 40 milionů na rodinný účet v Rakousku.

Dosud není jasné, kde skončil 40 milionový úplatek, který měl Novák coby chomutovský starosta za prodej městských akcií získat.

Lidovky.cz už dříve zmapovaly cestu špinavých peněz z Německa (od firmy, která akcie získala) přes Kypr až do Novákovy kapsy. Za přijetí 40milionového úplatku zaplatil Novák pokutu pět milionů korun. Dalších pět mu zůstalo a zbylých 30 milionů zmizelo kdesi na Kypru. A je otázkou, zda k němu nedoputovaly později oklikou.

Manželé Novákovi sice podle advokáta vrátili celých 40 milionů korun, chomutovský soud však trvá na tom, že o tom není žádný důkaz.

  • Kudy putoval úplatek si můžete podrobně přečíst zde:

Kde skončil úplatek, za který kmotr Novák sedí? Minimálně část v jeho kapse

Kmotr Novák cestoval do USA na vyšetření, policie ho sledovala i tam.
Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.