Lidovky.cz

Že si vojáci kupují vlastní vesty? To je prostě jejich charakter, říká generál

Česko

  7:00
BAMAKO/PRAHA - Mrzí mě, že novou neprůstřelnou vestu nemají naši vojáci už od loňska, přiznává brigádní generál Vladimír Halenka, který má jako ředitel sekce podpory na starosti veškeré podpůrné prvky bojových jednotek včetně logistiky či vojenského zdravotnictví.

Brigádní generál Vladimír Halenka. foto: Ministerstvo obrany ČRReprofoto

Proč si čeští vojáci, a rozhodně jich není málo, kupují vlastní vesty v armyshopech?
To nevím. Ve své první válce v roce 1997 jsem si všiml, že přestože měli vojáci vlastní výstroj, navlíkali si britské uniformy a tvrdili, že jsou lepší. To je prostě charakter vojáka. Stejně jako není ochotný nosit kravatu, tak když se mu zdá, že jeho britský bojový druh má něco lepšího, oblékne si to také. My jsme sloužili s Brity a ti jsou v oblékání obzvlášť „mistři“. Oni jsou takový Cirkus Humberto, navléknou na sebe kdeco a naši vojáci se to od nich rychle naučili. V britském prostředí se tohle hodně toleruje, naši velitelé to dělat nemají.

ČTĚTE TAKÉ:

Jenže pak od nich slyšíte, že přece nebudou nutit svým jednotkám fasované vesty, v nichž se necítí dobře a které omezují pohyb.
Ta takzvaně fasovaná vesta Balistika 2009 prošla poměrně složitým procesem, je v ní zohledněno to nejlepší z nejlepšího poznání v dané chvíli, prošla navíc důkladným zkoušením. Všichni, kdo se pod to podepsali, prostě potvrdili, že voják má to nejlepší z nejlepšího. Samozřejmě mě mrzí, že se nám novou vestu nepodařilo zavést už loni. Vývoj jde rychle dopředu. Už vloni jsme ji chtěli zejména kvůli výsadkářům, ti při seskocích mají největší výhrady. Ale to se bohužel nepovedlo.

Z jakého důvodu?
To je otázka na vedení Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR. Na jejich straně vznikl zádrhel. Ještě než jsme zakázku začali vytvářet, tak už říkali, že bude problematická. Upozorňovali, že si vymýšlíme věci, které nejsou udělatelné.

Čeští vojáci v Mali. První voják zleva (zády) má oblečenou britskou vestu Ricas.

Podle vás je tedy Balistika 2009 kvalitním výrobkem?
Myslím, že ano. Na vojskových zkouškách se podíleli příslušníci vojenské policie, 601. skupiny speciálních sil a 43. výsadkového praporu z Chrudimi. Ti všichni si řekli, jak to chtějí. Úprav na vzorku bylo asi padesát – měnil se průramek, prodlužovaly se chlopně,... Všechny úpravy závisí na potřebách vojáka, aniž by se měnil základ výrobku. Tu vestu jsem docela dost nosil, ve vozidle, ve vrtulníku, v letadle, pochodoval jsem v ní. Mám s ní osobně velmi pozitivní zkušenosti.

Odkdy budou čeští vojáci potřebovat novou balistickou ochranu skutečně urgentně?
Kritické datum je konec příštího roku, kdy nám padají vesty pořízené v letech 2009 a 2010. Sice ne úplně do nuly, ale u některých to jde až na polovinu - přijdeme o dva tisíce vest.

Čili pokud se teď zadaří, kdy se nové vesty zavedou?
Zkoušky proběhnou zhruba do poloviny března 2015. My jsme je chtěli dělat v polovině letošního roku. Ale systém má svoje pravidla a harmonogram se nedá uspíšit. Proces zdržely dotazy potenciálních zájemců. Národní úřad pro vyzbrojování je ve skluzu asi o tři měsíce, ale nemůže za to.

Příslušník českého kontingentu v Mali má oblečenou vestu Ricas britského...

Nicméně některé firmy si stěžují na údajně nejasné technické podmínky, které sestavovalo Centrum zabezpečení materiálem týlových služeb Brno. Proto prý přichází i tolik dodatečných dotazů.
Dotazy pramení z ostrého konkurenčního boje. Vesty totiž nebudeme kupovat jen v roce 2015, ale dál budeme potřebovat obměnit všech 5000 kusů vest, které dnes máme. A je logické, že budeme chtít stejné. Když si teď „vymazlíme“ vestu ve vojskových zkouškách, aby se vojákům dobře používala, potom napíšeme technickou specifikaci tak, aby příště výrobce šil přesně stejné.

Jak ty dotazy souvisí s konkurenčním bojem?
Někdo se snaží zbrzdit zakázku a vytvořit si podmínky podle sebe. Takhle to s námi firmy dělají už léta. Mnohdy na základě jejich námitek byla soutěž odložena nebo dokonce úplně zrušena. A to jenom proto, že jeden z konkurentů nebyl v té chvíli schopný výrobek dodat. Čekal, že za rok to vyhlásíme znovu, a on už bude mít k dispozici konkurenceschopný produkt. Ty vesty jsou podle nás vyrobitelné. Připomíná mi to dva roky starou situaci, když jsme chtěli uniformy. Dodavatelé chodili a říkali, že takhle to nikdo na světě neumí vyrobit. A přesto nám je najednou dodali.

Pracuje podle vás brněnský útvar kvalitně?
Vždycky je co zlepšovat. Ale v rámci možností, které jsou, a širokém poli jeho působnosti - nedělají jen výstroj, ovšem třeba i tlumoky, spacáky či moskytiéry - pracuje velmi dobře. Uživatel si musí říct, co potřebuje. Oni sledují vývoj, jezdí do skupin NATO a EU, znají novinky. Tak jsme třeba z bavlněných maskáčů přešli na pevnější ripstopy.

Česká strážní rota na Bagrámu. První voják z leva (otočený zády) má na sobě...

Několik firem upozornilo, že jste nestanovili ani minimální plochu balistického krytí vojáka, což bývá běžnou součástí specifikace v zahraničí.
Protože my tohle řešíme podle standardů NATO. Ten právě řeší, kde je pokrytí plátem, kde je kevlarová tkanina, jestli jsou chráněné i boky či ramena, a proto není potřeba tam psát každý detail. Tak jako nepíšeme, že chceme mít fleky, ale píšeme, že existuje český obranný standard na maskování.

Nejasnosti vzbuzuje i minimální velikost ochranného plátu, která je stanovena na 230 milimetrů, což je o dva centimetry menší rozměr než podle standardů NATO.
Tak je to tam napsáno právě proto, abychom udělali toleranci a vešla se do ní většina uchazečů. Kdybychom uvedli rozměry přesně jen 250 milimetrů, tak by se hned objevila první námitka. Bohužel každý dodavatel se může na cokoliv odvolat, a proto Národní úřad pro vyzbrojování trvá na toleranci. Je to stejné, jako když kupujeme auta. Preferujeme sice motor o výkonu 100 kilowatt, ale toleranci stanovíme mezi 90 a 110 kilowatty, aby soutěž byla co nejširší.

Český voják před vozidlem MRAP na Bagrámu má na sobě vestu Ricas britské firmy...

Jak vlastně brněnské Centrum vypadá?
Dnes má zhruba 160 lidí, je to hlavně sklad výstroje, přidružená skupina zkušebnictví je v rámci něj jen poměrně malá skupina. Většinou jsou to textilní inženýři, chemici a bývalí vojáci. Dělají technickou podporu nám jako uživateli a to na základě požadavků daných vojáky a při zohlednění všech předchozích poznatků a zkušeností včetně těch ze zahraničních operací.

Jak jejich práce probíhá?
Vojáci v resortu zpracují takticko-technické požadavky na výstroj. Třeba - chceme přilbu z kevlaru, bude mít aramidová vlákna, chceme, aby vevnitř byl čtyřbodový pásek, měla sponu na uchycení a podobně. To všechno popíšou, ale samozřejmě vojáci nejsou specialisté ani technici. Experti z centra to pak popíšou tak, aby tomu rozuměl dodavatel. Technicky vysvětlí, jak by to mělo vypadat. Požadavky jsou pak součástí zakázky.

Stáli odborníci centra i za předchozími nákupy neprůstřelných vest Balistika 2009?
V rozsahu svých působnosti ano. Pomohli s takticko-technickými požadavky tak, aby tomu rozuměl dodavatel. Aby nám zkrátka dodal, co chceme.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.