Lidovky.cz

Sobotka viní Rusko z invaze. Bělobrádek srovnává s Mnichovem

Evropa

  13:05aktualizováno  14:47
PRAHA - Jediná cesta, jak se dostat z ukrajinské krize, je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) realizovat mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Sankce vůči Rusku podle Sobotky zatím přínos nemají a Česko si vyhradilo právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit, vláda je projedná příští týden. Předseda vlády to v neděli řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Premiéra za jeho rezervovaný postoj ke zpřísnění sankcí tvrdě kritizovala opozice, pro jejich zavedení se jednoznačně vyslovil i šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Premiér Bohuslav Sobotka (vpravo) a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (vlevo) diskutují na střeše Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze, kde se sešli 7. srpna v rámci bilanční návštěvy. foto: ČTK

Sobotka vyjádřil zklamání z jednání minského summitu, protože podle něj vyvolal velké naděje, ale nepřinesl skutečné výsledky. "Bohužel na jedné straně probíhala jednání a současně pokračovala invaze ruské vojenské techniky a také ruských vojáků na východ Ukrajiny. To znamená, zdá se, že diplomatická jednání zatím nedosáhla očekávaného efektu," řekl ministerský předseda.

SUMMIT EU

Přesto podle něj neexistuje jiná než diplomatická cesta k řešení konfliktu, do něhož se podle Severoatlantické aliance zapojila více než tisícovka ruských vojáků. Další sankce, které Evropská unie připravuje, vláda posoudí na svém středečním zasedání. Sobotka uvedl, že když neznal přesný rozsah navrhovaných sankcí, nemohl s nimi na sobotním jednání Evropské rady předem souhlasit. Podobný postoj má i několik dalších evropských zemí.

REAKCE POLITIKŮ NA SOBOTKOVY VÝROKY:

Pavel Bělobrádek:

  •  "Nemůžeme Ukrajině udělat to samé, co udělali nám v Mnichově. Sankce budou bolet i nás, ale nechceme-li válčit, což nechceme, zbývají jen tvrdé sankce. Přestože nás ekonomicky poškodí. Je to ale cena za hodnoty s principy."

Místopředsedy ODS Martin Kupka:

  • "Pan premiér neustále mění své názory, jeho zpochybňování sankcí vůči Rusku nás staví do role nespolehlivého partnera nejen v EU, ale i v NATO," poznamenal na Facebooku s tím, že z vystoupení Sobotky museli mít radost v Kremlu.

Miroslav Kalousek:

  • "Je to nesmírně krátkozraké, alibistické a zbabělé stanovisko," Ukázat agresorovi slabost podle Kalouska v důsledku přinese zemím EU větší náklady. Těžko podle něj můžeme chtít od našich západních sousedů, aby byli zásadovější, když země, které samy zažily okupaci a invazi, dají přednost vlastním nákladům před zásadovým postojem.

Karel Schwarzenberg:

  • "Jediný textilní průmysl, který u nás opravdu prospívá, je šití kabátu z ostudy. V tom naplníme sen premiéra Sobotky a HDP nám prudce naroste."

Na Evropské radě byla podle Sobotky také citelná deziluze z opakované komunikace evropských lídrů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, která nevede z žádné změně chování ruské hlavy státu. Za jedinou cestu z krize považuje Sobotka mírový plán navržený Porošenkem. I přes rozdílný postoj evropských zemí k dalšímu postupu je přesvědčen, že se jednota EU v postoji k Ukrajině nedrolí.

Ministerský předseda také řekl, že Ukrajina, kterou by podle něj mohla v zimě postihnout humanitární krize, není připravena na vstup do NATO nebo EU. Ani se o této možnosti nyní nediskutuje.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.