Lidovky.cz

Policie znovu stíhá čtyři lidi kvůli prodeji příbramské polikliniky

Česko

  9:24aktualizováno  11:46
PŘÍBRAM - Policie začala znovu stíhat čtyři lidi kvůli kontroverznímu prodeji příbramské polikliniky. V pondělí to potvrdila státní zástupkyně Daniela Bártíková. Kriminalisté viní dva úředníky příbramské radnice s advokátem, kteří měli na starosti otevírání obálek s nabídkami, a majitele vítězné firmy ze sjednání výhody při zadávání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě. Dřívější obvinění na jaře státní zastupitelství zrušilo a případ vrátilo na začátek.

Budova polikliniky Příbram foto: MAFRA - František Vlček

"Bylo vydáno nové usnesení o zahájení trestního stíhání v té věci. Ve vztahu ke čtyřem osobám," řekla Bártíková.

Místostarostu Příbrami Ivana Šedivého (ODS) vývoj v kauze překvapil. "Mně to připadá jako absurdní divadlo. Vůbec nechápu, jak mohou úředníky obviňovat, protože ten prodej proběhl zákonně, nikdo přece nemůže říct, že to bylo nezákonné. Nehledě k tomu, že ti úředníci - proč by to dělali? Vždyť to prodává zastupitelstvo," namítl Šedivý.

PSALI JSME:

Bývalý hejtman a někdejší příbramský starosta Josef Řihák (ČSSD) se podivil nad tím, že se případ otevírá před komunálními a senátními volbami. Také podle něj byl prodej v pořádku. "Stojím si za prohlášeními, která jsem k tomu měl," řekl.

Podezřelý přestup: od policie na hejtmanství

Předchozí prošetřování prodeje polikliniky, který proběhl ještě v době starostování Josefa Řiháka, ukončila policie s tím, že jednání radnice bylo trestuhodné, nikoli však trestné. Jak ale informoval server Lidovky.cz, vyšetřování odložil tehdejší policista Emil Mašanka, který následně získal lukrativní post na středočeském hejtmanství.

Příbramská policie se proto po uveřejnění podezřelých informací serverem Lidovky.cz začala prodejem polikliniky zabývat znovu, aby se ujistili, že byli vyšetřovatelé "dostatečně důrazní". V tu chvíli už měla na stole hned dvě trestní oznámení, která sepsala Krajská rada středočeského kraje Věcí veřejných. (VÍCE ČTĚTE ZDE) Kauzu řešila i Generální inspekce bezpečnostních sborů, která ale případ takzvaně uložila, protože se podle ní neprokázalo jednání v rozporu se zákonem.

Úředníci podle vyšetřovatelů zapsali nabídku vítězné firmy Triticum jako první doručenou, přestože ji údajně nikdy nedostali. Nabídka byla na 20,5 milionu korun. Následovaly obálky od firem CPI Byty, Ravak a Rodiso, která nabídla 20,28 milionu korun, což byla druhá nejvyšší suma. Ravak a Rodiso napadly soutěž kvůli údajné netransparentnosti.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.