Lidovky.cz

Podsvětí internetu nabízí drogy. Doručí vám je Česká pošta

Česko

  6:00
PRAHA - I internet má své podsvětí, ve kterém není problém koupit kvalitní drogy nebo falešné doklady. „Nejedná se o žádné jednoduché obchody, ale skutečné e-shopy se vším všudy. Balík s drogou většinou dorazí do šesti dnů ,“ popsal serveru Lidovky.cz člověk, který hojně na virtuálních „černých trzích“ nakupuje.

K pašování drog poštou se používají i obaly od DVD. foto: Lidovky.cz

V temné části internetu nazývané darknet není problém sehnat nejkvalitnější drogy i si objednat falešné doklady nebo různé nelegální služby - třeba získání přístupu k cizímu emailu. Tyto obchody se dějí na profesionálně vypadajících e-shopech, na kterých denně nakupují a prodávají tisíce lidí z celého světa.

Redakce serveru Lidovky.cz zná člověka, který už delší dobu na podobných tržištích obchoduje. Na krátké schůzce se nám dvacetipětiletý nezaměstnaný mladík představil pod přezdívkou Vařič02 a prozradil, že mimo prodeje drog studuje na vysoké škole. Nejčastěji nakupuje drogy a balíčky si nechává posílat Českou poštou nebo kurýrem. „Nejedná se o žádné jednoduché textové obchody, ale skutečné e-shopy se vším všudy. Rozdíl je, že se přihlašuje anonymně a vše je zašifrované,“ tvrdí Vařič02.

Jedním z populárních obchodů na darknetu je i Evolution.

Dají se koupit i falešné české řidičáky

„Dnes je na darknetu několik stovek podobných obchodů. Některé jsou přístupnější, jiné méně. Někdy tě musí do komunity někdo pozvat a dokonce se obchoduje i s těmi pozvánkami. Co se týče drog, tak je tak dvacet velkých producentů, kteří stejně prodávají na všech e-shopech. A ať přijdeš kamkoliv, tak stejně nakupuješ u nich,“ dodává.

Platí se bitcoiny

Veškeré platby se provádí přes virtuální měnu bitcoin. „Dřív se to dělalo tak, že si člověk stáhnul peněženku a platil to přes ni. Tenhle způsob už je ale policii známý. Tak se udělá jeden velký účet, kde má každý svůj podíl. Peníze za bitcoiny se mění ve směnárnách nebo na burzách. Jde se do banky. Člověk si vezme třeba čepici, aby ho nikdo nepoznal a pošleš peníze na určitý účet a oni zpětně pošlou bitcoiny. Nemusíš nic podepisovat ani ukazovat doklady. Je to anonymní. Po přijetí transakce se adresa bitcoinové peněženky změní a musí se použít jiná,“ popisuje Vařič02.

Kupovat drogy přes podobné servery je lákavé z několika důvodů. Zákazník odbourává prostředníky a nakupuje rovnou od zdroje za jednotně stanovené ceny. „V Holandsku jsou některé drogy levnější než v Česku. Tady koupíš MDA (droga podobná extázi, pozn. red.) přibližně gram za 1500 korun. V Holandsku to může být ale jen za 600,“ uvádí příklad Vařič02. Jde to ale i naopak. Pro Čechy je velmi výhodné na darknetu prodávat třeba pervitin, který je v tuzemsku kvalitnější a mnohem levnější než v okolních zemí.

Objednávání zboží probíhá téměř stejně jako na klasickém internetovém obchodu. Aby se zamezilo podvodům, aplikovaly některé e-shopy systém referencí. Ti největší prodejci mají i několik tisíc pozitivních recenzí. „Jakmile někdo napíše, že mu něco nedošlo, tak už od toho prodejce nikdo nic nekoupí,“ tvrdí Vařič02. Nikdo z velkých prodejců nemá na podobných e-shopech ani 10 negativních referencí.

Jedním z populárních obchodů na darknetu je i Evolution.

Vařič02 tvrdí, že nakoupil už desítky věcí od služeb, po drogy. Téměř vše mu přišlo bez problému poštou. „Většinou to posílají do dvou dnů a přijde to tak do šesti. Z Číny mi to přišlo jednou dokonce za pět. Z Evropských zemí je to rychlejší,“ sděluje své zkušenosti Vařič02. „Po Evropě stačí, když si drogy necháš poslat klasickou poštou, jinak se to dělá přes DHL. Tyhle firmy navíc posílají SMS, kde se balík zrovna nachází, tak člověk ví, kdy to dorazilo na jaké letiště,“ dodává.

Důmyslné skrýše

Odesilatel se ve většině případů snaží drogy v balících nějak zamaskovat. Vkládá je třeba do kusů hardwaru od počítače nebo do obalů od DVD. Jako důkaz nám Vařič02 poslal několik fotek schránek pro drogy emailem.

Pokud jde o vnitrostátní balíky, nemá Česká pošta téměř šanci zásilku zachytit. „Nemůžeme vědět, co je obsahem balíku a nemáme ani možnost, vnitrostátně kontrolovat, jestli si někdo přes balíky posílá drogy. V poštovních podmínkách ale máme vypsaný seznam zakázaných látek, které se posílat nesmí,“ tvrdí mluvčí České pošty Marta Selicharová.

K pašování drog poštou se používají i obaly od DVD.

Prodejci posílají drogy třeba v kusech hardwaru od počítačů.

Existují ale i výjimky. Pokud by byla zásilka evidentně na první pohled podezřelá, třeba by silně zapáchala chemikáliemi nebo by se z ní sypal podivný prášek, pošta by zavolala policii, která by zásilku prověřila.

Balíky s drogami z cizích zemí ale celníci zachytávají. „Nachází je, ale nezadržují. Je to divné,“ zamýšlí se Vařič02. „Přišla třeba krabice a v ní byl pytel MDA a tak psali mail z celnice v Košířích. Použila se výmluva, že se jedná o barevný pigment a tak nám to dali. Je to divný, asi jsou debilní,“ míní.

Jak drogy přicházejí poštou? Přečtěte si reportáž na České pozici

Důvod, proč se zadržená zásilka dostává k adresátovi, nemusí souviset s hloupostí nebo opomenutím celníků. „Pátrání po těchto lidech je zdlouhavá práce. Neznamená to, že když mu zásilka desetkrát přijde, že si pro podezřelého po jedenácté nepřijdou. Častokrát se balík nechá několikrát dojít a pak se zjišťuje, jestli je ten člověk dealer nebo příjemce. Chceme tak rozklíčovat celou tu chobotnici obchodu,“ tvrdí mluvčí celní správy Šárka Miškovská.

„Zkouší si také objednávat takové množství, aby to nebyl trestný čin. S nelegálními e-shopy nebojujeme jenom my, ale i všude ve světě. Je také velké nebezpečí, že lidé nedostanou přesně to, co chtějí,“ míní Miškovská a upozorňuje, že jakékoliv objednávání drog po interentu je nelegální.

Pár stovek zásilek

Počet zásilek s drogou, které celníci zachytili přímo na letišti, přitom raketově stoupl. V roce 2012 bylo odhaleno jen 28 případů. V roce 2013, kdy se ve velkém medializovalo objednávání drog přes internet, se objevilo až 237 zásilek s nelegální omamnou látkou. Loni počet klesl na 135 případů a letos je od ledna do května evidováno zatím 41 zásilek s drogou.

Zpětná adresa „údajného“ odesílatele zásilky, ve které byly drogy.

Nizozemská poštovní známka na balíku, ve kterém přišly drogy objednané přes...

Počet poštovních balíků a zásilek každý rok roste. Díky přepravním společnostem jako je například DHL nebo FedEX loni přes Letiště Václav Havla přešlo do Česka 141 267 kusů zboží. Přes Českou poštu přišlo dalších 56 321 kusů.

DHL tvrdí, že se snaží zásilkám s omamnými látkami zabránit. „Omamné látky a jejich prekursory jsou v globální síti DHL Express vyloučeny z přepravy. DHL Express tím nejenom naplňuje legislativní požadavky, ale  rámci interních předpisů stanovuje pro nakládání s nimi ještě přísnější pravidla, což se v praxi projevuje několika úrovňovou kontrolou, zaměřenou na včasnou detekci těchto látek. DHL Express v tomto směru zároveň velmi těsně a intenzivně spolupracuje s orgány činnými v trestním řízení a také s ostatními poskytovateli expresních služeb, zejména na poli sdílení informací, což v minulosti opakovaně vedlo k odhalení a narušení takovýchto aktivit,“ míní ředitel bezpečnosti a kvality DHL Radek Jánský.

Vařič02 tvrdí, že si jen za pár měsíců objednal přes nelegální e-shopy kolem 50 balíčků s drogou. Takové množství se v moři zásilek ztratí. „Nemůžeme odhalit všechny zásilky, kde někdo něco pašuje. Na to nejsme vybavení a není to ani v možnostech letiště, aby se každá zásilka kontrolovala,“ přiznává Miškovská. „Zásilky z FedExu a DHL se kontrolují samozřejmě také. Nemůže ale dopodrobna kontrolovat vše, protože společnosti potřebují všechno dělat rychle a systém by při zdržování zkolaboval,“ dodává.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.