Lidovky.cz

Soud zprostil Saletu obžaloby z účasti na loupeži století

Česko

  10:15aktualizováno  13:30
PRAHA - Pražský městský soud zprostil dispečera Antonína Saletu viny z účasti na takzvané loupeži století a zároveň jej propustil z vazby. V minulosti mu dvakrát uložil devět let vězení a povinnost uhradit uloupených 154 milionů korun, verdikt však pokaždé zrušil odvolací senát. Čtvrteční zprošťující rozsudek není pravomocný, lze ale předpokládat, že jej vrchní soud potvrdí.

Antonín Saleta foto: Interpol

Pokud rozhodnutí nabude právní moci, zůstane 12 let stará "loupež století" nepotrestána. Samotní lupiči totiž nikdy nebyli usvědčeni a Saleta je posledním obžalovaným v celé kauze. Státní zástupce se dnes proti rozsudku neodvolal, ponechal si lhůtu na rozmyšlenou, zda tak učiní.

Dlouhé přípravné řízení

"Stávající důkazní situace neumožňuje učinit kategorický závěr, že a jakým způsobem se obžalovaný podílel na trestné činnosti," uvedl předseda senátu Stanislav Králík. "Pokud by soud probíhal o několik let dříve, důkazní situace mohla být jiná. Je otázkou, proč přípravné řízení trvalo tak dlouho, v podstatě deset let," dodal.

Loupež století

Přepadení vozu bezpečnostní agentury G4S, které se vzhledem k výši uloupené částky zapsalo do historie české kriminalistiky jako "loupež století", se stalo 16. září 2002. Neznámí pachatelé převlečení za policisty se tehdy na pražské Evropské třídě zmocnili auta, jež převáželo hotovost z banky Citibank. Posádku lupiči přinutili pod pohrůžkou použití střelné zbraně a výbušniny, aby vůz otevřela a přemístila se do jeho zadní části. S autem pak pachatelé odjeli k nádrži Jiviny, kde jejich stopa mizí.

Obžaloba tvrdí, že lupiči měli uvnitř agentury informátora, a to právě bývalého vojáka a policistu Saletu. Ten krátce předtím povýšil ze člena posádky na operátora.

Uloupené peníze se nikdy nenašly. Soudce dnes odkázal agenturu G4S i pojišťovny, které firmě zpětně uhradily většinu peněz, s nárokem na náhradu škody na občanskoprávní řízení.

Z účasti na loupeži žalobci dříve vinili i muže spojené s Berdychovým gangem. Jan Zelený však spáchal sebevraždu ve vězení a Tomáš Půta byl stejně jako další obžalovaní Hajn a Maroš Šulej zproštěn viny.

Soudce zkritizoval práci policistů, kteří Saletu vyslýchali už v roce 2005, aniž by jej obvinili. Muž se poté přestěhoval na Kubu a následně do Venezuely. Policie ho potom začala stíhat jako uprchlého a teprve loni v létě jej eskortovala do České republiky.

Po letech z vazby

"Tomu, že je konec, uvěřím, až budu mít v ruce pravomocný rozsudek. Přece jenom jsme v Česku," řekl novinářům čtyřiačtyřicetiletý Saleta při odchodu ze soudní budovy. Na svobodu se dostal po 2,5 letech. Zároveň pochválil přístup dozorců i podmínky v pankrácké vazební věznici. Vazbu ve Venezuele, kde strávil po zadržení první měsíce, popsal jako koncentrační tábor. "Přišel jsem z pekla do pětihvězdičkového hotelu," řekl ke svému následnému přesunu do České republiky.

PSALI JSME:

Jeho advokát Jaroslav Ortman doplnil, že Saleta bude žádat po státu v souvislosti s trestním stíháním odškodné. Zatím nevyčíslil, v jaké výši. Ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že odškodnění si nárokoval i Saletův spoluobžalovaný František Hajn, který byl loni rovněž zproštěn viny pro nedostatek důkazů. Po státu chtěl dva miliony korun, ministerstvo však jeho žádost letos v červnu zamítlo. Hajn se následně obrátil na soud, který o jeho nároku zatím nerozhodl.

Proti Saletovi neexistuje jediný přímý důkaz. Pražský městský soud založil své původní rozsudky mimo jiné na tom, že muž v době loupeže nevysvětlitelně zbohatl a několik měsíců po události požádal agenturu o rozvázání pracovního poměru. Na pozici operátora tak strávil jen půl roku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.