Lidovky.cz

Černý alkohol se i po metanolové aféře vrací, podvodníci našli jiné triky

Česko

  7:00
PRAHA - Pančovat lihoviny metanolem je sice po zkušenosti z přelomu minulého roku pro podvodníky příliš silná káva, našli ale jiné způsoby jak alkoholické nápoje ošidit
Lahev vodky - ilustrační foto

Lahev vodky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Drastická opatření proti prodeji pančovaných lihovin nevedla v posledních dvou letech k zásadnímu omezení černého trhu. Metanol, který od podzimu 2012 zabil už téměř padesát lidí, sice už do lihovin nikdo nepřidává, ale daří se stále víc dalším formám okrádání státu na dani.

Svědčí o tom i čerstvý nález celníků ze Zlínska. Počátkem týdne odhalili přes 21 tisíc litrů neoznačeného alkoholu, připraveného k distribuci. „Hitem“ podvodů je nyní pančování nezdaněným technickým lihem, z něhož šejdíři odstraní denaturační složku.

Takový líh sice na rozdíl od metanolu není přímo životu nebezpečný, ale stát připraví o miliardy.

Dědictví metanolu

  • 500 lahví absintu od firmy VAPA Drink odhalili celníci tento týden v Bystřici pod Hostýnem. Lihoviny obsahují až 30 procent jedovatého metanolu, ale vyrobeny byly ještě v roce 2012.

Podíl nezdaněných lihovin na celkové spotřebě v Česku tak od metanolové tragédie znovu roste. Podle odhadu Unie výrobců a dovozců lihovin už téměř k deseti procentům z celkové spotřeby.

Podvody nezmizely, přestože stát zakázal prodej ve velkoobjemových barelech, zavedl kauce pro všechny výrobce lihovin, kamery do skladů výrobců, nové hůře padělatelné kolky nebo povinné koncese pro všechny prodejce lihovin.

Podvodům nahrává i vysoká spotřební daň

„Zaznamenáváme významné množství laciných lihovin, u kterých evidentně nebyla zaplacena daň,“ varuje výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart.

Podvodům nahrává i vysoká spotřební daň – 285 korun z každého litru stoprocentního alkoholu. V praxi to znamená, že například z půllitru tuzemáku tvoří spotřební daň 53,5 koruny, DPH zhruba 12 korun.

Tuhle sumu ušetří podvodníci z jediné lahve. Náklady na výrobu se totiž pohybují kolem 13 korun. Zjednodušeně řečeno, pokud některý z prodejců prodává dlouhodobě tuzemák za méně než 80 korun, je tu velké riziko, že výrobce nezaplatil daň.

O tom, že ani jedovatý metanol ze scény úplně nezmizel, svědčí 500 lahví absintu z produkce firmy VAPADrink. Celníci je odhalili v těchto dnech ve skladech v Bystřici pod Hostýnem. Lihoviny obsahují až 30 procent metanolu, ale vyrobeny byly ještě v roce 2012.

„Ukazuje se, že spotřebitelé musejí být stále opatrní. Není vyloučeno, že další kontaminované lihoviny se stále nacházejí ve skladech nebo je mají lidé doma,“ reagoval včera na odhalení starých zásob absintu s metanolem zástupce šéfa Generálního ředitelství cel David Chovanec.

Metanol může být i ve vaší lahvi

Z celkem 15 tisíc litrů metanolem otrávených lihovin nebyly dosud nalezeny dva tisíce litrů. Stát následkem metanolové kauzy přišel jen na daních podle propočtu společnosti Next Finance o tři miliardy korun. A lukrativní byznys podvodníků z nemalé části pokračuje dál.

Celníci za první pololetí uskutečnili pět tisíc kontrol, z toho v 700 případech narazili na problém s kvalitou nebo porušení zákona a zajistili 60 tisíc litrů lihovin, u kterých výrobci a prodejci nedoložili zaplacení daně.

O tom, že daňové podvody, byť už bez použití metanolu, stále táhnou, se přesvědčili při kontrolách například celníci ze Zlínska.

Daně a černý trh

  • 10 %– takový je nyní podle odhadu Unie výrobců a dovozců lihovin podíl nezdaněných lihovin z roční spotřeby 69 milionů litrů
  • 67,5 koruny činí daně z půllitru tuzemáku (spotřební daň a DPH); dalších 13 korun jsou výrobní náklady, a cena tak bez marže obchodu dosahuje 80,5 koruny

Případ více než 21 tisíc litrů neznačeného alkoholu, který byl zajištěn počátkem týdne, je ukázkou novodobého trendu podvodů – nelegální alkohol dávají na trh i legální výrobci, kteří mají povolení daňového skladu, černé zboží však připravují mimo něj odstraněním denaturačního činidla z dovezeného lihu.

„Černý trh nejde zlikvidovat úplně. Snažíme se nyní víc o cílené selektivní kontroly, zaměřené na konkrétní podezřelé subjekty,“ říká Chovanec.

„Celníci důsledně kontrolují velké likérky, jako jsme my nebo firma Stock. To je v pořádku. Ale pomohlo by určitě i více kontrol na koncové části trhu nebo u různých malých výrobců,“ říká šéf dvojky českého trhu s lihovinami, společnosti Granette&Starorežná Distilleries Pavel Kadlec.

Stát další zpřísnění režimu vyloženě pro lihovarníky nechystá. Vládou už ale prošla novela zákona o spotřebních daních, která má zpřísnit vydávání povolení k činnosti pro všechny firmy z oborů zatížených touto daní.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.