Lidovky.cz

Zoo ve Dvoře Králové spálila rohovinu v milionové hodnotě. Podpoří nosorožce

Slovensko

  11:38aktualizováno  17:41
DVŮR KRÁLOVÉ NAD LABEM - Dvorská zoo v neděli spálila přes 50 kilogramů rohoviny nosorožců. Cílem akce nazvané Burn horns, save rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce) je zvýšit povědomí veřejnosti o celosvětové problematice nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, který může vést k totálnímu vyhubení nosorožců. K akci iniciované dvorskou zoo se připojily také další zahrady v ČR i v zahraničí.

Na podporu mezinárodní kampaně proti nesmyslnému zabíjení nosorožců v Africe a nelegálnímu obchodu s rohovinou bylo v zoo ve Dvoře Králové spáleno přes 50 kg nosorožčích rohů, v hodnotě 100 milionů Korun. foto: MAFRA - Martin Veselý

Ředitel dvorské zoo Přemysl Rabas řekl, že nestačí pouze vracet nosorožce do Afriky, ale je nutné se snažit pomoci, aby se tam udrželi. "Ta genocida nosorožců je tak strašlivá, že se proti tomu musí zasáhnout a nestačí jen posilovat stavy strážců, ale musí se zasáhnout konzumentské země," řekl Rabas.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle něj například loni pouze v Jižní Africe pytláci zabili tisícovku nosorožců. Z jejich rohů se vyrábí například sošky a také údajně léčivé přípravky. Přitom složení rohoviny je stejné jako složení vlasů či nehtů. Ve dvorské zoo dnes shořelo zhruba 53 kilogramů rohoviny, dva rohy dodalo ministerstvo životního prostředí, ostatní patřily dvorské zoo. "My jsme se rozhodli zničit všechnu rohovinu, necháme si pouze genetické vzorky. Plus jeden roh z nejvzácnějšího severního bílého nosorožce jsme nechali pro muzejní účely," řekl Rabas. Rohovina pochází z nosorožců, kteří v dvorské zoo v minulosti uhynuli, nebo kterým se museli rohy zkrátit z bezpečnostních důvodů.

Rohy do zoo přivezli ozbrojenci celní správy. Hranici, na jejímž vrcholu rohy ležely, zapálilo několik lidí, například legendární ochranář Tony Fitzjohn, který s Georgem Adamsonem vracel lvy do divoké přírody a dnes vede rezervaci pro nosorožce v Tanzanii.

Fitzjohn uvedl, že podobné akce podporuje. "Používání rohoviny je nutné co nejvíc omezit a upozornit veřejnost, že pokud obchod s rohovinou přetrvá, dojde k vyhubení nosorožců. Každý krok omezující obchod a odhalující nesmyslnost pověr o vlastnostech rohoviny je nesmírně důležitý a pomáhá chránit a zachovat nosorožce tady Africe," uvedl Fitzjohn.

Ke kampani se přidalo například Slovensko, rohovina dnes shoří také v několika dalších evropských zoologických zahradách, celkem by se dnes během akce mohlo spálit zhruba 100 kilogramů rohoviny. Podle některých odhadů by cena spálených 100 kilogramů rohoviny na černém trhu měla hodnotu kolem 100 milionů korun. Více informací o akci je možné najít na www.burnhorns.org.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.