Lidovky.cz

OTÁZKY A ODPOVĚDI: Kdo stojí za Oleo Chemical? Jak vedou nitky k Rittigovi?

Česko

  11:00
PRAHA - Na začátku byl byznys s přidáváním biosložky do paliva. Na konci je spleť kauz, které se točí kolem firmy Oleo Chemical. Policisté v pátek brzy ráno, v šest hodin, zazvonili u podnikatele Ivo Rittiga. Zajímala je kauza Oleo Chemical, kterou Lidové noviny dlouhodobě sledují. Rittig neotevřel, nebyl doma. Detektivům se přihlásil až během dne.

Lobbista Ivo Rittig odmítl na policii vypovídat v kauzách kolem Jany Nečasové, dříve Nagyové. foto: MAFRA: Michal Šula

1. Co je to firma Oleo Chemical a co vyráběla?

Společnost Oleo Chemical vznikla v roce 2004. Jejími dvěma hlavními majiteli jsou Kamil Jirounek a Michal Urbánek. Podnikatelé přišli s projektem takzvané esterifikace mastných kyselin z odpadů. Výsledným produktem měly být metylestery, které se povinně jako biosložka přidávají do nafty.

INFOGRAFIKA: Přesah kauzy Oleo Chemical

Zástupci Olea Chemical nabídli v roce 2006 tuto komoditu manažerům státní firmy Čepro, která se zabývá byznysem s palivem a ropnými produkty. Na výstavbu fabriky v bývalém libereckém areálu Benziny v letech 2005 a 2006 získali úvěry od bankUniCreditaNLB.

Tyto peníze však nestačily. Jirounek s Urbánkem proto hledali další investory. „Předběhli čas. Návrh zněl velice zajímavě:,Využíváme odpadní suroviny, budeme levnější než konkurence.‘ Až do roku 2013 se účastnili všech tendrů na dodávky této komodity,“ řekl LN před časem šéf Čepra Jan Duspěva. Jenže podle generálního ředitele se z původně lákavého byznysu stala spíše noční můra. Oleo Chemical totiž nedokázalo zajistit stabilní dodávky. 

2. Kdo jsou její majitelé? 

Kamil Jirounek, jeden ze zakladatelů firmy Oleo Chemical, u soudu.

Michal Urbánek (45) a Kamil Jirounek (47) jsou hlavní tváře firmy Oleo Chemical. Lidé z byznysu je charakterizují následovně: výjimečně invenční podnikatelé, kteří vždy přišli s nápadem a žádali půjčku. Často se však stávalo, že nebyli schopni peníze vracet. 

Podle několika zdrojů LN patřili Jirounek s Urbánkem do skupiny mladíků, kteří se již ve druhé polovině 80. let minulého století učili podnikat, když do komunistického Československa „dováželi“ v krabičkách od krémů součástky na výrobu antén.

ČTĚTE TAKÉ:

Takto „připravená“ skupina, do které podle zdrojů LN mimo jiné patřili pozdější manažeři a byznysmeni František Koch či Petr Sisák, se podílela na řízení některých bank, které v 90. letech zkrachovaly.

Šlo o Ekoagrobanku či První slezskou banku.  Kamil Jirounek s Petrem Sisákem, který je znám z miliardové kauzy Key Investments, zakládali před dvaceti lety různé firmy. Jirounek se dostal do těsné blízkosti podnikatelů kolem uprchlého RadovanaKrejčíře, z nichž někteří byli zavražděni.

Graficky: kdo je kdo v kauze Oleo Chemical.

3. Jak v kauze figuruje Ivo Rittig?

Hlavní spojnicí na Ivo Rittiga v kauze Oleo Chemical je jeho obchodní spolupráce s karibskou firmou Cokeville Assets z roku 2006. Vyšetřovatelé mají za to, že mimo jiné přes Cokeville Assets proudily peníze z firmy Oleo Chemical k Rittigovi. Velké peníze měly skončit například i ve firmě DT Consulting, spojované s Rittigem.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.