Lidovky.cz

S Babišem nejsem ve sporu. Vyhrála ovčí babička, říká poražený ministr Prachař

Evropa

  16:22
PRAHA - Možná je to jediný kandidát, který může mít z neúspěchu ve volbách tak trochu radost. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš totiž prohlásil, že pokud se ministr dopravy Antonín Prachař stane senátorem, bude to s ním muset řešit. Nelíbil by se mu totiž souběh funkcí u ministra jeho strany. Prachař však ve volbách prohrál.

Antonín Prachař foto: MAFRA - Petr Topič

Ministr dopravy neuspěl na Přerovsku v duelu s Jitkou Seitlovou (KDU-ČSL/SZ), která získala 54 procent hlasů.

Lidovky.cz: Pane ministře, ve volbách do Senátu jste neuspěl. Neberete to ale částečně i jako dobrou zprávu, že se tak vyhnete rozhovoru s vaším předsedou Babišem? Ten totiž uvedl, že by měl problém s tím, kdybyste chtěl být ministrem a zároveň senátorem.
Nemyslím si, že jsem s panem Babišem v nějakém sporu a výsledek neberu v žádném případě jako prohru. Budu dělat dál svoji práci a nezbývá mi než poblahopřát doktorce Seitlové k vítězství ve volbách do Senátu. Občané uvěřili sladkým slibům a pohádkám, jak já říkám, ovčí babičky. Co k tomu dodat?

Lidovky.cz: Podle vás vaše konkurentka vyhrála, protože víc naslibovala?
Myslím, že slibů dala hodně. Je otázka, jak to budou vnímat voliči v následujících obdobích a co z těch slibů bude schopná reálně splnit.

Senátní souboj na Přerovsku

Lidovky.cz: Ještě se vraťme k panu Babišovi. On svá slova říkal vážně a bylo překvapivé, že ty výroky padly těsně před druhým kolem. Copak vy jste s ním svoji kandidaturu nediskutoval?
My jsme probírali moji kandidaturu. Celé hnutí ANO vědělo už od března, že jsem jedním z nominantů za hnutí ANO v regionu na kandidaturu do Senátu. A nebyly k tomu žádné výhrady. Tak bych nerad komentoval poslední výroky předsedy hnutí. To je jeho osobní právo.

Lidovky.cz: Takže vás to zaskočilo? Den před volbami to rozhodně nevypadalo jako podpora „spolustraníka“.
Myslím, že ne. Myslím, že svoji roli v tom sehrála i některá média, která kritizovala práci ministra dopravy. Možná i ne úplně standardně, vzhledem k tomu, co se nám za posledních osm měsíců povedlo. A toto všechno jsou takové střípky, které nakonec rozhodly.

Výsledky senátních voleb

Lidovky.cz: Vy jste to tedy nevnímal tak, že si Babiš připravoval půdu pro vaše případné odvolání z postu ministra, kdybyste ve volbách uspěl?
Ne, v žádném případě ne. Jako ministr dopravy se snažím dělat maximum, co v dané chvíli je možné. Rezort je skutečně velmi komplikovaný, není to jednoduché. Prošel si dvacetiletou devastací a já se budu snažit dál dělat svou práci tak, jak nejlépe umím.

Lidovky.cz  Nemáte tedy pocit, že je vaše odvolání aktuální?.
Kdysi jsem žertem prohlásil, že křeslo ministra dopravy se houpe už druhý den, co do něj nový ministr usedne. Takže opravdu to nevnímám tak, že by výsledky senátních voleb mohly sehrát roli v diskuzích o obsazení postu ministra dopravy.

Lidovky.cz  Co říkáte na volební účast? Celorepubliková je asi 17 procent, u vás v Přerově přišlo k urnám 16 procent voličů. Není to alarmující? Lze vůbec mandát senátora považovat s takovou volební účastí za dostatečně silný?
Souhlasím s panem prezidentem, který považuje za inspirativní model některých vyspělých členů EU, kde je volební účast povinná. Určitě by se zákonodárci měli nad tím zamyslet. Samotné volby nestojí daňové poplatníky málo. A pokud dlouhodobě sledujeme takto nízkou účast do jedné z komor parlamentu, tak by to určitě měl být námět k zamyšlení, co s tím můžeme udělat dál.

Lidovky.cz  Pan ministr Marcel Chládek (ČSSD) ve druhém kole stejně jako vy prohrál. Nevykládáte si to třeba i tak, že voliči dali najevo svou nelibost se souběhem funkcí?
Nemyslím si, že souběh funkcí byl rozhodující. Protože když je ministr zároveň senátor, tak šetří jedny náklady na plat, protože dostává jen jeden plat. To jsem se snažil vysvětlovat i tady v regionu a voliči to kvitovali s povděkem. Možná to někteří ani nevěděli. A co se týče časové náročnosti, ministr stejně chodí do Senátu, stejně jako chodí do parlamentu, kde přednáší své zákony, chodí do jednotlivých výborů. Takže si nemyslím, že by to znamenalo nějaké větší časové zatížení ministra.

Lidovky.cz  Ale co třeba takový zvyk mít pondělí vyhrazené na voliče a trávit čas v senátní kanceláři v regionu? To byste asi stěží stíhal, když pondělí je v rezortech často dnem schůzek, porad a podobně.
Víte, ono to je o tom, jaký si senátor v regionu zvolí tým asistentů. Pokud se senátor chce setkávat s voliči, tak si čas najde a nemusí to být jen v pondělí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.