Lidovky.cz

Premiéři Sobotka a Fico zkritizovali vliv podnikatelů na politiku

Slovensko

  17:40
PRAHA - Vliv podnikatelů na politiku v neděli zkritizovali český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a jeho slovenský protějšek Robert Fico (Smer). Podle Sobotky političtí podnikatelé zdiskreditovaly polistopadové strany. Podle Fica jsou lidé v byznysu jako montážní pěna - natlačí se do každého prostoru kvůli získání prospěchu a výhod.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Dan Materna

Premiéři to v neděli uvedli v České a Slovenské televizi ve společném vysílání pořadu Otázky Václava Moravce a Za 5 minut 12.

Honba za výhodami

„Lidé, kteří jsou v byznysu, jsou jako montážní pěna, využívají každý prostor, aby se tam okamžitě natlačili a měli nějaké výhody a nějaký prospěch. Velmi záleží na tom, do jaké míry je vládní špička odolná vůči této montážní pěně, co jim všechno dovolí,“ uvedl Fico.

Receptem je podle obou premiérů mimo jiné transparentní financování politických stran. Na Slovensku podle Fica zákon díky příspěvkům z rozpočtu nenutí strany hledat podporu sponzorů. Omezit sponzorské příspěvky chce zákonem také Sobotka, aby nebyly politické strany privatizovány skrze sponzoring.

Neomezené financování

„Otázka je, jestli to státní financování politických stran stačí v situaci, kdy do politiky vstupují lidé, jako je třeba v České republice pan Babiš, který si může dovolit v zásadě neomezeně financovat politické aktivity hnutí, které sám založil,“ uvedl Sobotka s odkazem na svého koaličního partnera, hnutí ANO, které založil podnikatel Andrej Babiš.

Europoslanec za toto uskupení Pavel Telička v reakci na twitterovém účtu uvedl, že mu také vadí vliv podnikatelů na politiky, avšak „především ten skrytý“. „Nejlépe, když pánové začnou u sebe,“ dodal. 

ČTĚTE TAKÉ:

Český premiér podle svých slov očekával kritiku za to, že s Babišovým hnutím vytvořil vládu. Pro ČSSD to byl ale spolu s lidovci logický partner. A to i přesto, že také nový kandidát ANO na ministra dopravy Dan Ťok přichází z podnikatelského prostředí, z vedení firmy Skanska. Ťokovo renomé a dosavadní přístup je ale pro Sobotku „dostatečnou zárukou, že on se k žádnému střetu zájmu nesníží“.

Oligarchická demokracie

Socioložka Oľga Gyarfášová z Univerzity Komenského v Bratislavě připomněla, že pro prostupování byznysu a politiky se na Slovensku užívá termín oligarchická demokracie, kdy politici jsou ovládaní finančními skupinami. Právník a sociolog Jiří Přibáň z Univerzity v Cardiffu se spíše než privatizace demokracie obává privatizace státu. Hrozí to podle něj ve střední Evropě, kde se k moci dostávají lidé ze soukromé sféry pod pláštíkem slibů o nápravě věcí veřejných.

Sobotka odmítl, že by demokracie po 25 letech od pádu komunismu v někdejším Československu byla unavená. Ke zlepšení by podle Sobotky pomohlo otevření stran, které se potýkají s malou členskou základnou, aktivním zástupcům občanské společnosti. Fico si nízký zájem o členství ve stranách vysvětluje tím, že málokdo se chce vystavit veřejnému tlaku.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.