Lidovky.cz

Proč kmotr Novák zůstává za mřížemi? Místo aby šel do vězení, letěl do USA

USA

  11:30
PRAHA - Už od půlky srpna si mohl kmotr Alexandr Novák opět užívat života na svobodě. Jeho podmíněné propuštění však o měsíc později zrušil odvolací krajský soud. Proč? Jeho vězeňský profil totiž není tak čistý, jak jej vylíčil okresní soud. Přečtěte si v dokumentu, který server Lidovky.cz získal, proč Novák odsouzený za korupci prozatím zůstává za mřížemi.

Odsouzený podnikatel Alexandr Novák jako svědek u soudu, který řešil korupci kolem leteckých tendrů za stamiliony. V pozadí zakázek měl stát právě Novák. Vyšetřovatelé však dostatek důkazů nezískali, a tak vězněný podnikatel zůstal pouze v roli svědka. foto: MAFRA - František Vlček

„Kdybych Nováka nepustil, neměl bych to jak zdůvodnit,“ tvrdil v létě soudce Okresního soudu v Litoměřicích Vlastimil Nedvěd. Proti jeho rozhodnutí propustit Nováka podmíněně na svobodu se však odvolal státní zástupce. A Krajský soud v Ústí nad Labem mu dal zapravdu. Podle něj existuje hned několik důvodů, proč byl měl bývalý chomutovský starosta, senátor a bývalý kmotr z ODS odsouzený na čtyři roky za přijetí úplatku zůstat za mřížemi.

1. Místo vězení USA

Kmotr Novák

Odsouzený Alexandr Novák byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 působil jako starosta Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS. Krátce po odsouzení řady ODS opustil. Bývalý předseda ODS Mirek Topolánek zařadil Nováka mezi stranické kmotry

Pokud chce vězeň dříve na svobodu, je třeba přihlížet i k tomu, zda sám nastoupil do výkonu trestu. A jak  v dokumentu připomněl krajský soudce Tomáš Plha, Nováka musela do věznice dopravit 2. dubna 2013 policejní eskorta. Okresní soud se spokojil s argumenty Nováka, že mu výzva k nástupu do vězení poté, co mu zamítli odklad ze zdravotních důvodů, nepřišla.

Jak ale upřesnil krajský soud, nejenže se Novák nástupu vyhýbal, dokonce přes údajně špatný zdravotní stav vycestoval do Spojených států, kam odletěl společně s manželkou 7. března 2013. „Bylo rovněž zjištěno, že je důvodné podezření, že odsouzený cestuje na doklady jiného jména a že se hodlá trvale usadit v USA, kde v poslední době společnost, ve které má majetkovou účast, v USA nakupovala nemovité majetky.“

2. Přešlapy ve věznici

Okresní soud hájil propuštění Nováka i tím, že nebyl kázeňsky trestán. Podle soudce Plhy to ale „nelze nikterak přeceňovat, ale snad považovat za normální stav a ne výjimečnou zásluhu odsouzeného“. Navíc zásadní je podle soudu hodnocení Nováka z vězení v Teplicích, kde strávil většinu dosavadního výkonu trestu odnětí svobody (v dubnu ho přemístili do Litoměřic). A tam jeho pobyt zcela bez problémů nebyl.

ČTĚTE TAKÉ:

„Nelze se ztotožnit se závěrem okresního soudu, že odsouzený zde nebyl kázeňsky řešen,“ uvedl Plha. Připomněl, že novináři Nováka vyfotografovali, jak se po stadionu v Teplicích, který uklízel, pohyboval v bundě s klubovými znaky FK Teplice, a nikoli ve vězeňském oblečení. Kázeňsky za to trestán nebyl, protože k nápravě postačilo samotné projednání. „Nicméně se jednalo o kázeňský přestupek, i když byl vyřízen bez citelnější sankce,“ uvedl Plha.

3. Notebook na stadionu 

Podle krajského soudu je třeba přihlédnout i k vyšetřování, které probíhá kvůli nálezu notebooku na stadionu v Teplicích, kde uklízel Novák se spoluvězněm a oba jsou podezřelí z jeho užívání. „Je třeba připomenout, že odsouzený je stále prověřován ve věci přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání,“ uvedl Plha.

Přitom podle okresního soudu to Novákovi nešlo klást k tíži. „Jak to bylo skutečně, to já v současné době přesně vím, ale pro mě jako by to nebylo. Nemám tady, že by byl za něco takového trestán, i když se něčeho takového dopustil,“ řekl tehdy soudce Nedvěd.

4. Kde skončil úplatek

Nižší soud také podle Plhy zcela pominul i přezkum toho, zda odsouzený vydal bezdůvodné obohacení získané trestným činem. Novák si odpykává trest za přijetí úplatku ve výši asi 40 milionů korun, který coby chomutovský starosta získal za prodej městských akcií. 

ČTĚTE VÍCE:

Lidovky.cz už dříve zmapovaly cestu špinavých peněz z Německa (od firmy, která akcie získala) přes Kypr až do Novákovy kapsy. Za přijetí 40milionového úplatku zaplatil Novák pokutu pět milionů korun. Dalších pět mu zůstalo a zbylých 30 milionů zmizelo kdesi na Kypru. A je otázkou, zda k němu nedoputovaly později oklikou. Manželé Novákovi sice podle advokáta vrátili celých 40 milionů korun, chomutovský soud však trvá na tom, že o tom není žádný důkaz.

CELÉ USNESENÍ KRAJSKÉHO SOUDU SI PŘEČTĚTE ZDE:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.