Lidovky.cz

Tři roky čekání na rozsudek. Podívejte se, kde úřadují nejpomalejší soudy

Česko

  7:00
PRAHA - Průměrně bezmála dva a půl roku čekají lidé na verdikt v civilních řízeních u Okresního soudu v Ústí nad Labem. V Náchodě naopak na rozhodnutí stačí pouhé čtyři měsíce. Smutným rekordmanem u trestněprávních řízení je Krajský soud opět v Ústí nad Labem, kde se na verdikt čeká skoro tři roky. Nejrychlejší je naopak Krajský soud v Praze.
Soudcovské kladívko (Ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Server Lidovky.cz informace získal z nové mapy průtahů, která vznikla na základě dat ministerstva spravedlnosti. „Ze shromážděných statistik vyplývá, že u průměrné délky civilního či trestního řízení existují mezi českými soudy značné rozdíly. Loni například průměrná délka civilního řízení v Náchodě byla 122 dnů, v Ústí nad Labem pak 876 dní. To je sedmkrát více,“ vypočítává advokát David Zahumenský, jehož kancelář se soudními průtahy dlouhodobě zabývá.

Mapa soudních průtahů

Pro aktivování mapy klikněte na obrázek

Zároveň ale upozorňuje, že délka řízení řízení není automaticky jediným indikátorem kvality soudu. „Pokud však některý soud funguje rychle, má smysl se podívat na to, jestli se tam nemůžeme naučit něco, co je přenositelné pro celou justici. To se zatím, pokud vím, neděje,“ míní Zahumenský.

Vůbec nejrychleji rozhoduje v trestních kauzách okresní soud ve Svitavách, stačí mu 75 dnů, tedy něco přes dva měsíce. Z krajských soudů ve stejné kategorii vede ten pražský, u něhož trestní řízení trvá 431 dnů, tedy o rok déle než u Okresního soudu ve Svitavách.  V případě civilních řízení nejrychleji rozhoduje Okresní soud v Náchodě (122 dnů, zhruba 4 měsíce), z krajských potom soud v Českých Budějovicích (271 dnů, přibližně 9 měsíců).

I když si, co se týče délky řízení, Česko v mezinárodním měřítku oficiálně vede relativně dobře, skutečnosti to podle Záhumenského neodpovídá. „Málo se ví o tom, že se mnohdy jedná o statistiky, kde se měří pouze čas do vydání prvního rozhodnutí. U nás je statistika výrazně zkreslena, protože nevypovídá téměř nic o tom, jak dlouho trvá, než se člověk dočká pravomocného rozhodnutí,“ míní advokát.

S odvoláním na soudce Vojtěcha Cepla mladšího, který v září na téma délky soudních jednání promluvil na konferenci Nejvyššího soudu, Zahumenský dodává, že optimální délka řízení na prvním stupni by skoro nikdy neměla přesáhnout dva roky. 

Nejpomalejší vs nejrychlejší

Krajské soudy s nejmenší a největší délkou civilního řízení

1. Krajský soud České Budějovice: 271 dnů

2. Krajský soud Praha: 288 dnů

7. Krajský soud Ostrava: 595 dnů

8. Krajský soud Ústí n. L.: 665 dnů

Okresní soudy s nejmenší a největší délkou civilního řízení

1. Okresní soud Náchod: 122 dnů

2. Okresní soud Kutná Hora: 130 dnů

3. Okresní soud Český Krumlov: 135 dnů

4. Okresní soud Rakovník + Okresní soud Nový Jičín: 138 dnů

83. Okresní soud Ostrava: 594 dnů

84. Okresní soud pro Prahu 7: 614 dnů

85. Městský soud Brno-město: 752 dnů

86. Okresní soud Ústí n. L.: 876 dnů

Krajské soudy s nejmenší a největší délkou trestního řízení

1. Krajský soud Praha: 431 dnů

2. Krajský soud Hradec Králové: 468 dnů

7. Krajský soud Ústí n. L.: 795 dnů

8. Krajský soud Ostrava: 1013 dnů

Okresní soudy s nejmenší a největší délkou trestního řízení

1. Okresní soud Svitavy: 75 dnů

2. Okresní soud Blansko: 76 dnů

3. Okresní soud Semily: 77 dnů

4. Okresní soud Mladá Boleslav: 79 dnů

83. Okresní soud Chomutov: 365 dnů

84. Okresní soud Litoměřice: 371 dnů

85. Okresní soud Jablonec n. N.: 375 dnů

86. Okresní soud Děčín: 389 dnů

Zdroj: AK Zahumenský

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.