Lidovky.cz

Sobotka a 7 ministrů míří za izraelskou vládou. Projedná se i konopí

Evropa

  9:55aktualizováno  10:01
PRAHA - Premiér Bohuslav Sobotka společně se sedmi ministry zamíří v pondělí na třídenní cestu do Izraele, během které se uskuteční společné zasedání izraelské a české vlády. Při návštěvě bude podepsáno několik memorand či dohod o spolupráci.

Premiér Bohuslav Sobotka. foto: MAFRA - Dan Materna

Týkat by se měly spolupráce v oblasti vědy, výzkumu, obrany a sociální péče. Českou delegaci přijme i prezident Reuven Rivlin. Ministři rovněž navštíví památník obětem holokaustu Jad vašem.

Hala se jmény obětí holocaustu v židovském památníku Jad Vašem
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
NOvý izraelský prezident Reuven Rivlin (vpravo) na archivním snímku ze října...
Střet židovských radikálů a izraelské policie v ulicích Jeruzaléma.

Hlavním bodem návštěvy bude v úterý společné zasedání izraelské a české vlády. Nejprve se odděleně potkají ministerští předsedové Sobotka s Benjaminem Netanjahuem a resortní ministři, poté se chystá plenární zasedání. Členové vlád by měli svými podpisy stvrdit například dohody o spolupráci ve vědě a výzkumu a také v obraně.

Obě země by mohly rozvíjet společné projekty také v oblasti kybernetické bezpečnosti. Ministryně práce bude jednat o zjednodušení pracovních víz pro studenty a o péči o lidi, kteří přežili holokaust.

Dovoz konopí

Ministři zdravotnictví a zemědělství proberou dovoz léčebného konopí z Izraele, které by mohlo pomáhat českým pacientům s roztroušenou sklerózou či nesnesitelnými bolestmi. V oblasti kultury se pak chystají akce k připomenutí 25 let od obnovení diplomatických vztahů a první návštěvy bývalého prezidenta Václava Havla v Izraeli v roce 1990.

Za českou stranu se do Izraele kromě ministerského předsedy chystá vicepremiér pro vědu a výzkum Pavel Bělobrádek, ministr obrany Martin Stropnický, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová, šéf zdravotnictví Svatopluk Němeček, ministr zemědělství Marian Jurečka a ministr kultury Daniel Herman.

Sraz s českými podnikateli

V úterý odpoledne ministři navštíví památník obětem holokaustu Jad vašem, poté se u kulatého stole sejdou s českými podnikateli. Premiéra Sobotku navíc čeká jednání s izraelským ministrem vědy a technologií Jaakovem Perim.

Ve středu dopoledne českou vládní delegaci přijme i prezident Reuven Rivlin. Návštěvu svého blízkovýchodního spojence zakončí ministři návštěvou pevnosti Masada.

Vztah České republiky s Izraelem

Tradice společných schůzí českého a izraelského kabinetu vznikla v roce 2012, kdy se první uskutečnila v květnu v Praze. Další setkání vlád vedených tehdy Petrem Nečasem a Benjaminem Netanjahuem mělo být loni v létě v Izraeli, ale kvůli pádu českého kabinetu se nekonalo. Na započatý nadstandardní dialog s Netanjahuovou pravicovou vládou tak naváže až teď Sobotkův kabinet.

Česká republika platí za jednoho z nejbližších spojenců Izraele v Evropě i ve světě. Letos v červenci ale Česko nepodpořilo Izrael při hlasování v Radě OSN pro lidská práva o zahájení vyšetřování židovského státu kvůli porušování lidských práv v souvislosti s jeho vojenskou operací v Pásmu Gazy. Stejně jako další země EU se hlasování zdrželo, za což si vláda doma vysloužila kritiku od pravicové opozice.

V minulosti stála Praha při podobných příležitostech na straně Izraelců, ČR byla například jedinou evropskou zemí, která hlasovala proti rezoluci, jež Palestinu povýšila v OSN na nečlenský pozorovatelský stát.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek pak při nedávné návštěvě Izraele ujišťoval, že Česko nemá v plánu měnit svou dosavadní blízkovýchodní politiku, může ale více diverzifikovat své postoje k dění v regionu. Zopakoval, že Česko plně podporuje právo Izraele na obranu, a za jediné řešení izraelsko-palestinského konfliktu označil vytvoření dvou států, které budou vedle sebe žít v míru.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.