Lidovky.cz

Sestra z Rumburku, obviněná ze šesti vražd, měla zabíjet už čtyři roky

Vraždy

  10:00aktualizováno  13:11
ÚSTÍ NAD LABEM - Ústecký okresní soud ve čtvrtek poslal do vazby bývalou zdravotní sestru Věru Marešovou, která čelí obvinění z vraždy šesti pacientů. Médiím to řekl mluvčí soudu Jan Tichý. Soud vyhověl žádosti státního zástupce, který se obával, že by obviněná mohla utéct.

Okresní soud v Ústí nad Labem poslal do vazby zdravotní sestru z nemocnice z Rumburku, která je podezřelá ze šesti vražd pacientů. foto: MAFRA - Ondřej Bičiště

Naopak neshledal důvod vazby z důvodu, že by obviněná pokračovala v trestné činnosti. Podle nových zjištění kriminalistů žena vraždila pacienty od roku 2010. Všechny oběti zemřely po podání draslíku. Padesátileté ženě hrozí doživotní trest vězení.

„Důvodem vazby je obava, že by obviněná mohla uprchnout a skrývat se před trestem, který jí hrozí. Oproti názoru státního zástupce soudkyně neshledala důvodnou obavu, že by obviněná mohla v budoucnosti pokračovat v páchání trestné činnosti, která jí je kladena za vinu,“ řekl Tichý.

ČTĚTE TAKÉ

Marešová byla původně stíhána kvůli zabití jedné pacientky. Po dalším vyšetřování a na základě znaleckých posudků kriminalisté rozšířili obvinění o dalších pět skutků. Klíčovým důkazem jsou znalecké posudky. „Co se týká dalších rozšířených skutků, jde o období od ledna 2010 do června 2014. Znalec potvrdil, že se i v těchto případech jedná o stejný způsob provedení, čili o shodný modus operandi,“ řekl dozorující státní zástupce František Stibor.

Počet obětí může narůst

Právě na způsob úmrtí pacientů se kriminalisté a znalci zaměřovali. Práci jim ztěžovalo to, že neměli k dispozici těla obětí. Kontrolovali tak zdravotní karty a záznamy z nemocnice s křivkami EKG. Podle Stibora policisté a znalci prověřovali všechna úmrtí na jednotce intenzivní péče v rumburské nemocnici, podezřelých případů našli 11. U pěti případů nalezli stejné důkazy jako v případě první vraždy. Stibor nevyloučil to, že se počet obětí může ještě zvýšit. „Dokazování probíhá nadále a není vyloučeno, že dojde k dalším zvratovým situacím,“ dodal Stibor.

kriminalisté se zaměřují i na to, zda Marešové někdo nepomáhal, případně ji nekryl. Kriminalisté mají k dispozici mimo jiné i seznam všech bývalých a současných zaměstnanců, kteří s Marešovou pracovali. Ředitel nemocnice Darek Šváb řekl, že podezřelá úmrtí nebylo možné odhalit dříve. 

„Vedení nemocnice žádné takové indicie nemělo. Pokud by je mělo, tak by je bez pochyby řešilo tak, jak řešilo ten první případ. Pokud je měl někdo z pracovníků na jednotce intenzivní péče, tak je nikomu nesdělil a neřešil je. A to my nevíme, to se nám dnes určitě už nikdo nepřizná,“ řekl Šváb. Nemocnice podle něj plně spolupracuje s policií.

Selhání srdce nikdo neprověřuje

Ničeho podezřelého si údajně v předchozím období nevšiml ani lékař Petr Vondráček. „Za deset let, kdy jsem v nemocnici pracoval, jsem nezaznamenal nic, co by nasvědčovalo takto závažné události,“ řekl Vondráček. Náhlá úmrtí v důsledku selhání srdce se na jednotce intenzivní péče podle něj občas objevují, aniž vzbudí jakékoliv podezření.

Právě Vondráček měl v noci, kdy v rumburské nemocnici zemřela sedmdesátiletá pacientka, na jednotce intenzivní péče službu a zajistil důkazy o použití draslíku, který ženu zabil. „Bral jsem to ale jako omyl zdravotní sestry, o úmyslu jsem vůbec neuvažoval,“ uvedl Vondráček. 

Obvinění bývalé zdravotní sestry ze šesti vražd ho proto velice překvapilo. „V životě bych to do ní neřekl a myslím, že ani nikdo jiný z nemocnice,“ dodal lékař, který v případu vystupuje společně s další zdravotní sestrou, jež měla na oddělení tu noc službu, jako důležitý svědek.

Obviněná nespolupracuje

Marešová podle státního zástupce s vyšetřovateli nespolupracuje. „Po rozšíření trestního stíhání nevypovídala, nevyjádřila se ani dnes v řízení v rámci vazebního zasedání před soudem,“ doplnil Stibor.

Kriminalisté ženu stíhají za vraždy v nejpřísnějším, tedy třetím odstavci paragrafu trestního zákona. V krajním případě jí hrozí doživotí. „Tu trestnou činnost páchala po delší časové období, tedy opakovaně, s jistou formou přípravy, čili s rozmyslem a zároveň ze zvlášť zavrženíhodné pohnutky, neboť té činnosti se dopouštěla na osobách vysokého věku, osobách nemohoucích, zcela nesoběstačných. V tomto právě shledáváme tu pohnutku zvlášť zavrženíhodného provedení činu,“ vysvětlil Stibor.

Sedmdesátiletá pacientka zemřela v Lužické nemocnici v Rumburku v noci na 6. června a vyšetřování prokázalo, že ji zabila velká dávka draslíku, která způsobila srdeční arytmii a smrt. Lék jí podle policie podala Marešová. Na případ upozornil Vondráček, který zemřelé pacientce nechal odebrat krev. Marešová pak byla z nemocnice propuštěna. Žena strávila více než měsíc ve vazbě. Na konci září ji soud propustil

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.