Lidovky.cz

Odebírání titulů policistům? Vnitro vymyslelo paragraf, soud nově nahradí ministr

Česko

  13:18aktualizováno  17. prosince 12:27
PRAHA - Novela vysokoškolského zákona nově upravuje odebírání titulů. Třeba kvůli plagiátorství. Na poslední chvíli se ale do zákona dostal paragraf, který zavádí dvojí metr. Zatímco u veřejných škol má konečné slovo rektor univerzity - případně soud, u státních škol to má být příslušný ministr, což se nelíbí Policejní akademii.

Výuka nových policistů v praxi. foto: MAFRA

„S Policejní akademií nikdo nic nekonzultoval,“ uvedl František Hřebík, prorektor pro zahraniční styky a vnější vztahy Policejní akademie. Podle něj se nový „paragraf 47g“ objevil v návrhu novely až letos v říjnu, kdy už jej projednala jak Rada vysokých škol, tak Česká komora rektorů.

„A až poté, co byl Františku Vaverovi zrušen vysokoškolský diplom,“ dává Hřebík změnu do spojitosti se sporem, který vede akademie s úředníkem ministerstva vnitra. Vavera přišel kvůli plagiátorství o titul Mgr. a o dalším titulu se vede řízení. Poté, co o tom server Lidovky.cz v pondělí informoval, Vavera na funkci ředitele kabinetu náměstkyně rezignoval. Ministerstvo ale tvrdí, že připomínku vzneslo už v září, ještě před tím, než se Vavera oficiálně o odebrání titulu dozvěděl. 

K TÉMATU:

Zmíněnou úpravu novely skutečně iniciovalo vnitro. „V rámci vnějšího připomínkového řízení,“ uvedla Klára Bílá, mluvčí ministerstva školství, které má novelu na starosti. Potvrdila, že návrh původně obsahoval jednotnou právní úpravu. I u státních škol - Policejní akademie a Univerzity obrany - měl mít poslední slovo rektor a odvolání mělo mířit na správní soud. 

Podle nového paragrafu se ale absolventi budou odvolávat k ministrovi, který by měl sehrát roli nezávislého soudce. „Ministerstvo školství návrh akceptovalo s ohledem na zvláštní postavení státních vysokých škol, ale na uvedené specifické úpravě nemá žádný věcný nebo právní zájem a netrvá na ní,“ dodala Bílá.

Jak uvádí daný paragraf, ministerstvo vnitra může - mimo jiné - napadené rozhodnutí o vyslovení neplatnosti (např. disertační práce) zrušit a řízení zastavit. Jiří Kaucký, ředitel odboru legislativy a koordinace předpisů, ale za ministerstvo prohlásil: „Chtěl bych zdůraznit, že dle nyní navrhovaného znění nebudou moci ministerstva vnitra a obrany obsah rozhodnutí rektora státní vysoké školy změnit.“

Paragraf 47g, odstavec 2

Proti rozhodnutí rektora policejní vysoké školy o vyslovení neplatnosti vykonání státní zkoušky nebo její součásti nebo obhajoby disertační práce se lze odvolat k ministerstvu vnitra; proti rozhodnutí rektora vojenské vysoké školy se lze odvolat k ministerstvu obrany. Ministerstvo vnitra nebo ministerstvo obrany může v řízení o odvolání napadené rozhodnutí o vyslovení neplatnosti pouze potvrdit nebo zrušit a věc vrátit k novému projednání, nebo rozhodnutí zrušit a řízení zastavit.

Vnitro změnu hájí tím, že jde pouze o konkretizaci současného stavu, kdy je ministerstvo nadřízeným správním orgánem vůči Policejní akademii ve správním řízení. O to se však obě instituce přou u Nejvyššího správního soudu v souvislosti s Vaverovým plagiátorstvím, který se odvolal právě k ministerstvu.

Sám ministr vnitra Milan Chovanec se ke změně nevyjádřil. „Komentovat jednotlivé aspekty sporných záležitostí nebudu, neboť stále nejsou relevantně uzavřeny,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Bez zpětného účinku

František Vavera, bývalý ředitel kabinetu náměstkyně na vnitru Moniky Pálkové (KDU-ČSL)

Přestože věci týkající se Policejní akademie spadají na vnitru do kompetencí náměstkyně Moniky Pálkové, které řídil kabinet Vavera, z vyjádření rezortu školství vyplývá, že i kdyby se o nový paragraf zasadil Vavera, jak nepřímo naznačila Policejní akademie, v jeho případě by se nic nezměnilo. Změna by se totiž vztahovala až na nové případy odebraných titulů.

„Návrh novely explicitně předpokládá, že se nebude týkat těch řízení, která byla zahájena přede dnem nabytí účinnosti novely a nebyla do dne nabytí účinnosti novely pravomocně skončena. Ta budou dokončena podle dosavadních právních předpisů,“ uvedla mluvčí školství. Vnitro nicméně odmítlo, že by Vavera měl na úpravě novely podíl.  

ČTĚTE TAKÉ:

Policejní akademii nicméně vadí, že paragraf se do novely dostal, aniž by se jeho důsledky někdo nezabýval. „Pokud si pamatuji dobře, tak jsme k tomuto žádné usnesení nepřijímali. Proto se k tomu nemohu vyjadřovat,“ uvedl předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer.

Jiný pokus o užší dohled nad státními školami ale rada zamítla. Za naprosto nepřijatelný označil Fischer návrh vnitra zřídit správní rady na Policejní akademii a Univerzitě obrany. „S tím rozhodně nesouhlasíme, považujeme to za nebezpečné,“ uvedl tehdy. Správní rady by totiž podle něj zasahovaly do procesu volby rektora a ohrožovaly stávající apolitičnost státních vysokých škol.

Předseda České konference rektorů Tomáš Zima změnu ve vysokoškolské novele jako problém nevidí. „Ministři vnitra a obrany by v řízení o odvolání měli postupovat striktně podle paragrafu 47g navrhované novely a podle správního řádu a v takovém případě by apolitičnost rozhodování neměla být narušena,“ míní Zima. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.