Lidovky.cz

Rok 2005: Praha prodává vilu za 8,2 milionu. Rok 2014: Mynář ji kupuje za 5,5

Česko

  5:00
PRAHA - Hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi se v pražských Strašnicích podařil těžko opakovatelný realitní obchod: před Vánocemi koupil za 5,5 milionu korun vilu, která ještě před časem stála téměř o tři miliony víc. A co víc: na transakci se podílel nejen právník lobbisty Romana Janouška Vít Široký, ale i podnikatel Radek Luňák, jenž má vazby i na dalšího pražského zákulisního politického hráče Tomáše Hrdličku.

Vila ve Strašnicích, kterou koupil Vratislav Mynář a kde by chtěl bydlet se svou přítelkyní Alexandrou Noskovou. (Koláž Lidovky.cz) foto: Šimon , Lidové noviny

Původně přitom dvoupatrový dům s šesti set metrovou parcelou na lukrativním místě patřil hlavnímu městu Praha.

Prvotní informaci o Mynářově nové nemovitosti přinesl deník Blesk, jemuž kancléř ochotně popsal, že dům hodlá rekonstruovat. Otázku na cenu ovšem nechal bez odpovědi. „To není podstatné, hradil jsem ji z peněz, které jsem si vydělal dávno předtím, než jsem se stal kancléřem,“ odmítl být konkrétní.

V pondělí večer pro deník.cz Mynář prohlásil, že advokát Široký koupil vilu za ještě nižší částku. To potvrzuje i zjištění serveru Lidovky.cz. „Podstatné je, že ten objekt je v dezolátním stavu a pokud se zachrání obvodové zdivo, budeme rádi. Vevnitř není použitelné nic a možná bude zapotřebí i nějaká injektáž, aby se stavba vůbec zachovala. Z tohoto hlediska cena určitě nízká není,“ tvrdil hradní kancléř.

Vyhořelo to snad?

Server Lidovky.cz a LN zmapovaly minulost nemovitosti a ukazuje se, že má mnohem pohnutější historii, než se dosud vědělo.

Dům prodal magistrát Prahy v roce 2005 jistému podnikateli Radku Luňákovi. Ten za něj tenkrát městu zaplatil 8,25 milionu korun.

Drobná odbočka: Luňák ve stejném roce prodal stavební pozemky šedé eminenci pražské politiky Tomáši Hrdličkovi, rodičům starosty Prahy 10 Milana Richtera a Pavlu Šulcovi, spolupracovníkovi šéfů pražské ČSSD. Tytéž parcely krátce předtím koupil od uhříněvské radnice a Hospodářské noviny tehdy spekulovaly, že sehrál pouze roli bílého koně.

Město prodalo budoucí Mynářovu vilu podnikateli Radku Luňákovi za 8 250 000 Kč.

Město prodalo budoucí Mynářovu vilu podnikateli Radku Luňákovi za 8 250 000 Kč.

Město prodalo budoucí Mynářovu vilu podnikateli Radku Luňákovi za 8 250 000 Kč.

Strašnickou nemovitost si Luňák ponechal déle, byť ji přesunul do majetku své firmy Harengil. Prodal ji až na konci ledna 2013. Kupujícím se stal vlivný advokát Vít Široký, jenž je znám především jako obhájce lobbisty Romana Janouška.

V minulosti ale obhajoval například bývalého generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srbu odsouzeného za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, jeho kancelář hájila i zájmy pražského magistrátu u Ústavního soudu, když v roce 2010 menší politické strany neúspěšně napadly výsledky komunálních voleb.

Firma Harengil prodává budoucí Mynářovu vilu advokátovi Širokému.

Firma Harengil prodává budoucí Mynářovu vilu advokátovi Širokému.

Firma Harengil prodává budoucí Mynářovu vilu advokátovi Širokému.

Široký vilu koupil – alespoň dle oficiální kupní smlouvy, kterou získal server Lidovky.cz – za 5,1 milionu korun, to znamená, že během osmi let Luňák na transakci prodělal přes tři miliony korun.

„Ten propad ceny je teoreticky možný, pokud by ta stavba téměř zanikla, nebo se měla zdemolovat z důvodu třeba nějakého požáru. Tu nemovitost konkrétně neznám, ale takový pokles je v běžném režimu málo pravděpodobný,“ míní prezident Asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný. Jak ukazují aktuální snímky parcely, nic takového nenastalo.

Že by palmáre?

Široký zůstal vlastníkem domu pouhý rok a tři čtvrtě. Těsně před Vánocemi 2014 se dohodl s Mynářem a prodal mu opuštěný dům - opět podle oficiální kupní smlouvy - za 5,5 milionu korun. Advokát tedy „vydělal“ 400 tisíc korun.

Vila ve Strašnicích, kterou koupil Vratislav Mynář a kde by chtěl bydlet se...
Vila Vratislava Mynáře.
Vila Vratislava Mynáře.
Ukázka kupní smlouvy na vilu Vratislava Mynáře

Proč dům koupil a s malým ziskem posléze prodal, lze dnes obtížně vysvětlit. Sám Široký telefon redaktorům serveru Lidovky.cz nezvedal a nereagoval ani na sms zprávy. Novinářům se podařilo získat jen jednu jeho reakci. „Proč bych vám měl podávat nějaké informace o sobě? Jste normální?“ obořil se na redaktora Aktualně.cz.

Kolik mohl vydělat Široký?

Pokud advokát Vít Široký koupil dům za 5,1 milionu korun a prodal jej dříve jak za 2 roky od koupě za cenu 5,5, pak musí zaplatit:   

  • daň z příjmu (15% z rozdílu mezi cenou kupní a cenou prodejní)  
  • daň z převodu nemovitosti (4% z prodejní ceny).

Celkem tedy daň z příjmu 60 tisíc korun + daň z převodu 220 000 korun. Ze čtyř set tisíc korun mu tedy zůstalo 120 tisíc.

Jisté je přitom, že advokát Široký mohl utržit mnohem víc. A to i podle velmi konzervativních odhadů. „Pokud byla hodnota 5,5 milionu, tak mi to přijde pod cenou - značně,“ je přesvědčen makléř ze společnosti Re/Max Ondřej Málek. „V současné době v této lokalitě lze cenu nemovitosti stanovit v rozmezí minimálně od sedmi do devíti milionů korun,“ míní Málek.

Cena je však jen orientační. „Samotné pozemky se v této lokalitě obchodují minimálně od 5 tisíc za metr čtvereční a výše,“ připomněl Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních makléřů. Znamenalo by to, že standardní cena pouhé parcely, na níž stojí Mynářova vila, by nemohla klesnout pod tři miliony korun.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.