Lidovky.cz

Zákaz spolupráce s KSČM? Přežitek a mladí to vědí, zní z ČSSD

Česko

  18:29
PRAHA - Mladí sociální demokraté (MSD) považují takzvané bohumínské usnesení, podle nějž si ČSSD de facto zakazuje politickou spolupráci s extremistickými strany, včetně KSČM, za zastaralé. Sociální demokracie by podle nich měla o usnesení začít vést novou diskusi. Server Lidovky.cz oslovil její členy s dotazem, zda s návrhem souhlasí.

Bohuslav Sobotka foto: MAFRA - Tomáš Krist

„My máme pocit, že se o těch věcech musí mluvit nově,“ míní předsedkyně MSD Lucie Válová. „Cítíme potřebu se o tom pobavit, protože mladí lidé nerozumí tomu ‚bohumínu‘, nevědí, co se stalo,“ dodala. Vadí jí také, že se usnesení tak často předkládá (více čtěte ZDE). Ačkoli text přijatý v roce 1995 stále platí, sociální demokraté s komunisty spolupracují v krajích a obcích. Opakované pokusy o zrušení bohumínského usnesení zatím nikdy nebyly úspěšné, nenašlo se dost hlasů. 

Milan Chovanec, ministr vnitra
„Politický systém naší země se opravdu v posledních letech významně proměnil. A mění se i sociální demokracie. Proto je na místě otevřít i diskusi na téma tzv. bohumínského usnesení. A vidím i určitou symboliku v tom, že s tímto námětem přicházejí právě mladí sociální demokraté.“

Bohumínské usnesení

Usnesení bylo přijato 1995 na 27. sjezdu České strany sociálně demokratické roce v Bohumíně. 

 ČSSD si v něm zakázala politickou spolupráci s několika extrémistickými stranami. 

 „Sjezd schvaluje platnost závěrů hradeckého sjezdu ČSSD o nepřípustnosti spolupráce sociální demokracie s extremistickými politickými stranami. Vylučuje politickou spolupráci se SPR-RSČ, SČK, MNS, KSČM, LB a SDL,“ stojí v něm.

Michaela Marksová Tominová, ministryně práce a sociálních věcí 
„Bohumínské usnesení zakazovalo spolupráci ČSSD s extremistickými stranami a ve své době mělo význam. Pro Mladé sociální demokraty je pravděpodobně otázkou, zda po 25 letech od Sametu je KSČM stále de facto extremistická strana. Ráda se do diskuse zapojím. (Pro mě je ale teď aktuální především naplňování sociálně demokratického programu této vlády).“

Jiří Dienstbier, ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu 
„ČSSD se už roky bohumínským usnesením neřídí, což je zřejmé z koalic na krajích.“

Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny 
„Já se diskusi na toto téma nebráním.“

Jeroným Tejc, poslanec
„Naše voliče netrápí bohumínské usnesení, ale schopnost najít si práci, důstojné důchody a bezpečnost v místě, kde žijí. Úvahy o zrušení bohumínského usnesení před sjezdem jsou zbytečné a nedůležité. Sociální demokracie má před sebou jiné úkoly.“

Alena Gajdůšková, poslankyně
„Formulace bohumínského usnesení je zastaralá. Vztahuje se například ke stranám, které již neexistují. Z toho pohledu je fakticky vyhaslé. I ve světle současných událostí sociální demokracie však musí jasně formulovat odmítnutí extremismu.“

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.