Lidovky.cz

Hrad odmítá kritiku odborníků. Jejich přístup je skandální, řekl Ovčáček

Česko

  6:17aktualizováno  11:35
PRAHA - Hrad považuje kritiku, která se snesla na hlavu státu kvůli výroku o handicapovaných dětech, za skandální. Zemanův názor podle něj navíc není ojedinělý a slučuje se s postojem mnoha odborníků, řekl serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček foto:  Dan Materna, MAFRA

„Pan prezident se vyjádřil obecně k tématu inkluze ve školství. Jde o zcela legitimní názor, který není ojedinělý. Například v loňském se o inkluzi vedla debata v rámci kampaně Česko mluví o vzdělávání. V této debatě převážil názor, že každému dítěti je nejlépe ‚mezi svými’. Považuji proto za skandální přístup paní (Kláry) Laurenčíkové (předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání - pozn. red.), která diskusi a odlišné názory fundamentálně odmítla,“ napsal Ovčáček. 

Zemanův výrok o inkluzi:

„Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě,“ řekl Zeman na návštěvě ústavu v Brandýse nad Orlicí. Celý text najdete zde

Hradní mluvčí pak nechtěl blíže specifikovat, která postižení měl prezident na mysli, když mluvil o separaci dětí, které jsou „určitým způsobem handicapované“. Zeman ve středu během návštěvy ústavu Brandýse nad Orlicí také pronesl, že „děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě“. 

Kvůli jeho výroku se bouřila už řada odborníků a zástupců veřejného života. Všichni se shodují v tom, že inkluze může být pro obě skupiny dětí prospěšná a že se prezidentův názor neslučuje s vývojem vzdělávání.

Zeman se nechtěl dotknout tělesně postižených

Prezident se nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených. Na svém facebookovém profilu to v pátek uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

"Nic není černobílé. Pan prezident se vyslovil pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Rozhodně se tedy nechtěl negativně dotknout tělesně postižených, jak mu je podsouváno. Poukázal na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází," uvedl Ovčáček. 

Zdroj: ČTK

„Je neuvěřitelné, že v současné době může někdo vyjadřovat tak zastaralý a naprosto protichůdný názor tomu, co ukazují moderní vzdělávací systémy. Výrok pana prezidenta považuji za skandální, opět jím rozděluje společnost na místo toho, aby ji stmeloval a přispíval k soudržnosti a sociální citlivosti,“ uvedla už ve středu pro Lidovky.cz Klára Laurenčíková, předsedkyně České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání. Právě její názor označil Ovčáček za „skandální“. 

Do hlavy státu se ale opřeli i politici (anketu serveru Lidovky.cz mezi odborníky a politiky najdete ZDE). Například ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se už nechal slyšet, že na toto téma bude chtít s prezidentem hovořit. Zemanův výrok jej překvapil a podle něj nezapadá do řady jeho předchozích výroků. 

Hrad setkání nevylučuje. „Pokud některý ze členů vlády požádal v minulosti o setkání, pan prezident se tomu nebránil. Jistě je třeba o tomto důležitém tématu vést diskusi. Bez emocí a věcně,“ sdělil Ovčáček. 

VÍCE K TÉMATU:

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.