Lidovky.cz

Málo vest, nepadnoucí boty. Špatná výstroj může policisty stát i život

Česko

  6:00
PRAHA - Nedostatek neprůstřelných vest nebo obuv trhající kůži na patách. Takové problémy trápí policisty rok po medializaci nedostatečného a nekvalitního vybavení Policie ČR. Na vině je neochota policistů vadné kusy hlásit i špatný způsob vybírání výstroje. Některé nedostatky přitom můžou stát policisty i život.

Městská policie - ilustrační foto. foto: Lidové noviny

„Kdyby na sobě měli vestu, tak by útok mohli přežít,“ okomentoval pro Lidovky.cz situaci ohledně neprůstřelných vest šéfredaktor nezávislého profesního serveru policista.cz Lukáš Heinz.

V nedávném článku se zmiňoval o nutnosti investovat nemalé peníze, pokud si policista chce zajistit skutečně kvalitní ochranu při výkonu služby. „Naše organizace patří k těm chudším, bude nutné si některé kvalitnější ochranné prostředky pořídit z vlastních zdrojů,“ stojí v textu.

Heinz tvrdí, že pokud hlídka nebo zásahová jednotka vyjíždí k rizikovému případu, je vždy ve voze dostatek vest na celou posádku. Problém nastává v momentě, kdy hlídka míří ke zdánlivě méně vážné události, ze které se ale nakonec vyklube třeba přestřelka. Policisté totiž na takové výjezdy žádné vesty nedostávají a v osobní výbavě jim chybí tzv. podkošilové vesty, které jsou dostatečně lehké, aby je policista mohl nosit celý den a byl tak připraven i na situace, kdy není ozbrojený střet očekáván.

PSALI JSME:

„Policisté například jeli na zákrok proti narkomanovi v severních Čechách. Když dorazili na místo, ukázalo se, že má u sebe pistoli. Spustil na ně střelbu a kolega byl zasažen přímo do srdce. Kdyby měl podkošilovou vestu, tak by to odnesl nanejvýš modřinou,“ řekl serveru Lidovky.cz Heinz.

Jindy zase strážníci vyjížděli k nahlášenému domácímu násilí, z agresivního manžela se však vyklubal psychopat, který několik policistů zastřelil. A takových případů je podle Heinze více. 

Služební křusky

Jiným problémem je například nepadnoucí obuv nebo nekvalitní materiály, ze kterých se výstroj vyrábí. Magazín Policejní noviny nedávno na svém facebookovém profilu sdílel fotografie policisty, kterému nevhodná obuv poranila při pochodu chodidla. Několik policistů v diskusí pod článkem uvedlo, že si raději kupují obuv vlastní. Služební obuv označovali za „křusky“ nebo „gumáky, co vydávají za kanady“.

Prsty poraněné nekvalitní obuví.
Paty poraněné nekvalitní obuví.
Paty poraněné nekvalitní obuví.
Diskuse na Policejních novinách.

Michal Voska, šéfredaktor Policejních novin, tvrdí, že na vině je špatný systém vybírání výstroje. „Výběr provádějí úředníci a ne odborníci. A tak by to být nemělo,“ řekl serveru Lidovky.cz.

Podle předsedy Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milana Štěpánka je problémem i to, že na konkrétní případy policisté málokdy upozorňují. „Může to být tím, že mají třeba strach něco nahlásit. Ale když nám někdo přinese vadný kus výstroje, tak my v žádném případě nemusíme zveřejňovat jeho identitu,“ uvedl pro Lidovky.cz.

Policie je kolos

Podle jeho slov jde o stále velmi diskutované téma, které se dlouho neřešilo. Nedostatky ve výstroji byly poprvé rozsáhle medializovány loni v lednu, od té doby je prý vidět alespoň nějaký posun. „Není to tak, že bychom mohli ze dne na den všechno vyměnit... Ale je to první krok k tomu, aby se to řešilo a hlavně se o tom hovořilo. Dalo práci tenhle případ rozhýbat, ale pak to nabralo zajímavý spád,“ řekl.

Lukáš Heinz však optimismus brzdí. „Policie je kolos a rok je tady mizivá doba. Podle mého střízlivého odhadu by policisté mohli být kompletně převybaveni tak za čtyři, pět let,“ tvrdí a dodává: „Lidi, kteří chtějí nosit do práce kvalitní obuv, tak si koupí svoji.“

Krajská a obvodní policejní oddělení nechtěla situaci komentovat s tím, že výstroj má na starosti Policejní prezidium ČR. Jeho vyjádření se zatím nepodařilo sehnat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.