Lidovky.cz

Demisi Válkové očekávám nejpozději do 1. března, řekl Zeman

Česko

  8:05aktualizováno  13. února 10:08
PRAHA - Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podle vicepremiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše sama dospěla k názoru, že splnila svoji misi a odejde z funkce. S ministryní se chce brzy sejít, aby se věc rychle vyřešila. Prezident Miloš Zeman očekává demisi Válkové nejpozději do 1. března.

Andrej Babiš foto: ČTK

S prvním náměstkem ministryně spravedlnosti Pelikánem, kterého chce na místo Válkové navrhnout vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, se prezident podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka bude chtít sejít, podobně jako se setkává s každým uchazečem o funkci ministra. K Pelikánovi se Zeman zatím nebude vyjadřovat, protože Válková demisi ještě nepodala.

„Předpokládal jsem, že včera po jednání s panem prezidentem to (Válková) teda jako oznámí. Teďka je nemocná, takže jsme se nemohli potkat. Víceméně si myslím, že jsme na tom domluveni,“ řekl Babiš ČT. Jako nástupce na post navrhne jejího prvního náměstka Roberta Pelikána. „Myslím, že to není o odvolání, ale o tom, že ona sama dospěla k tomu názoru, že tu svoji misi splnila,“ uvedl Babiš. Nejpozději před sjezdem ANO na konci měsíce bude vše definitivně vyřešené, uvedl.

Věc musí vyřešit ANO, řekl premiér

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) situaci nechce komentovat. Je to podle něj problém hnutí ANO, který si musí vyřešit. Podobně se vyjádřil vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Křupanské, říká Kalousek

Pravděpodobný budoucí ministr spravedlnosti Robert Pelikán je podle šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga zodpovědný za nejstinnější stránky fungování resortu. Schwarzenberg to řekl na tiskové konferenci. 

Způsob, jakým se šéf hnutí ANO zbavuje ministryně spravedlnosti Heleny Válkové, označil místopředseda strany Miroslav Kalousek za křupanský.

Opoziční strany, ale i někteří členové těch koaličních kritizují dění okolo ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO). Kritické ohlasy vzbuzuje nejen aktuální situace na ministerstvu spravedlnosti, ale i osoba pravděpodobného nástupce Válkové Roberta Pelikána, který je nyní jejím náměstkem.

Stanjura: Pelikán maže Válkové schody

„Odchod Heleny Válkové z funkce ministryně spravedlnosti se dal očekávat. Ministerstvo pod jejím vedením nesplnilo za rok žádnou svoji legislativní prioritu. Personální situace na ministerstvu je po častých výměnách náměstku nestabilní,“ uvedl za TOP 09 poslanec Martin Plíšek. „Nominace Roberta Pelikána, který je pravou rukou a 1. náměstkem odcházející ministryně, svědčí o tom, že se situace na ministerstvu spravedlnosti k lepšímu v dohledné době příliš nezmění,“ poznamenal také.

„Když ministryni (Válková) dlouhodobě maže schody její náměstek (Pelikán vyslaný Babišem), je jasné, že ji nakonec vystřídá,“ napsal na Twitteru zase šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. „To bylo řečí o příchodu skutečných odborníků,“ poznamenal také s tím, že je Babiš „skvělý personalista“.

Místopředseda sněmovního ústavně-právního výboru Jan Farský (TOP 09 a Starostové) Válkové vytkl, že nezvládla přípravu zákonů. Ze tří základních norem pro loňský rok, kterými byly zákon o státním zastupitelství, o soudních exekutorech a o znalcích a tlumočnících, nepředložila ani jednu, řekl Farský. 

Předpokládané nahrazení Válkové náměstkem Pelikánem by za změnu k lepšímu nepokládal. „Je to takové to příslovečné z bláta do louže,“ poznamenal Farský. Po Pelikánově nástupu se podle něho na ministerstvu rozpadl legislativní odbor. „Za vytýkané nedostatky tak nese přímou odpovědnost pan náměstek Pelikán,“ dodal.

Nahrazení Válkové Pelikánem by osobně nepokládal za žádnou změnu člen výboru Jan Chvojka (ČSSD). „První náměstek jako přímý podřízený ministryně odpovídá za neduhy resortu stejně jako ministryně,“ napsal na facebookovém profilu. Pravděpodobný odchod Válkové vcelku mrzí ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). V ministryni prý viděl enormní zájem věci zvládat.

ČTĚTE VÍCE:

 O své budoucnosti v resortu jednala Válková v pondělí s prezidentem Milošem Zemanem, který je jejím dlouhodobým zastáncem. Zda či případně kdy ve vládě končí, ale po schůzce na Pražském hradě nepotvrdila. Po setkání s prezidentem se Válková měla ještě vrátit na úřad vlády a zúčastnit se tiskové konference po schůzi kabinetu, program ale zrušila s tím, že je nemocná a zřejmě má zápal plic. Podle ČT je v nemocnici.

Už v pondělí dopoledne Válková uvedla, že začíná být děním okolo své osoby znechucená. Dodala, že při přebírání funkce slíbila hnutí ANO, že v čele resortu vydrží minimálně rok, a ten nedávno uplynul.

Podle ústavy odvolává člena vlády prezident, a to na návrh premiéra. Pokud se ministr sám rozhodne rezignovat, podává demisi prostřednictvím premiéra do rukou hlavy státu.

Kdo je Robert Pelikán

Vizitka dosavadního prvního náměstka ministryně spravedlnosti Heleny Válkové (ANO) Roberta Pelikána (35), kterého chce šéf ANO Andrej Babiš navrhnout do čela resortu po případném odchodu Válkové: 

Datum a místo narození: 18. října 1979, Praha 

Vzdělání: Právnická fakulta UK v Praze (titul Ph.D. od 2011) 

Současná funkce: první náměstek ministryně, úsek justiční a legislativní (od června 2014) 

Kariéra: po studiích nastoupil do advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol. (2002-2007); od roku 2004 přednáší na katedře občanského práva Právnické fakulty UK v Praze; v roce 2007 složil advokátskou zkoušku; v letech 2007 až 2009 pracoval v advokátní kanceláři Linklaters a následně byl partnerem v advokátní kanceláři Vrána & Pelikán (2009-2014); od února 2014 do června téhož roku řídil právní sekci ministerstva financí 

Rodina: jeho matka, profesorka obchodního práva Irena Pelikánová, působí od května 2004 jako soudkyně Tribunálu Soudního dvora EU; otec Dragutin Pelikánpřednášel na pražské právnické fakultě právní dějiny se zaměřením na ruskou právní historii; je rozvedený, má syna.

Ostatní: 

- Specializuje se na problematiku obchodních společností, závazkového práva, práva hospodářské soutěže a řešení sporů.

- Jako advokát zastupoval mimo jiné rodinu, jejímuž synovi v létě 2009 amputoval eskalátor v pražském metru tři prsty. Později například hájil město Karlovy Vary ve sporu se skupinou firem o vlastnictví sportovně-kulturního centra KV Arena.

- V srpnu 2012 jej ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba (ODS) nominoval na člena rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Ministr ale posléze Pelikánovu nominaci stáhl. V tisku se spekulovalo o tom, že důvodem byl Pelikánův blog, na kterém advokát kritizoval politiku vlády, jejího premiéra Petra Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

- Na podzim 2013 se stal členem Rady ekonomických poradců hnutí ANO. V médiích se tehdy spekulovalo o tom, že se Pelikán stane ministrem spravedlnosti. Šéf hnutí Andrej Babiš si však Pelikána vzal s sebou na ministerstvo financí jako ředitele právní sekce.

- Ve funkci prvního náměstka ministryně spravedlnosti nahradil Pelikán loni v létě Hanu Marvanovou, která odešla kvůli sporům s ministryní Válkovou. Také tehdy se v tisku množily úvahy o tom, že Pelikán Válkovou v čele ministerstva nahradí.

- Na ministerstvu spravedlnosti má mimo jiné na starost novelizaci občanského zákoníku. Ten Pelikán hlasitě kritizoval už předtím, než nabyl počátkem roku 2014 účinnosti. Ve čtyřčlenné expertní komisi, s níž Pelikán změny zákoníku konzultuje, zasedá jeho matka Irena Pelikánová.

- V polovině loňského srpna vyvolal pozornost spor mezi náměstkem Pelikánem a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, který se týkal změn v návrhu zákona o státním zastupitelství. Zeman se veřejně ohradil proti Pelikánovým úvahám o tom, že žalobci mají být více kontrolováni exekutivou, aby z nich nevznikla "čtvrtá moc ve státě".

- Rád jezdí na kole a cvičí jógu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.