Lidovky.cz

Bojím se, že nám nejde o děti, ale o matku, říká psychiatr Pöthe

Česko

  9:01
PRAHA - Případ bratrů Michalákových komentují kolegové, aniž by s nimi mluvili, a zejména, aniž by k tomu měli svolení od těch chlapců, kritizuje v rozhovoru pro LN psychiatr a psychoterapeut Peter Pöthe. To nejdůležitější přitom diskutující nevědí: jak se dnes hoši mají.

Eva Michaláková bojuje o své děti, které jí sebral norský úřad Barnevernet foto: ČTK

LN Začnu zostra: bojoval by celý národ za paní Michalákovou, kdyby nevypadala tak mile, kdyby to byla podivná černovláska z předměstí Ústí nad Labem – i kdyby příběh jejích dětí byl úplně stejný? 
Jestli mám odpovědět upřímně, tak je evidentní, že ne, protože podobné příběhy se romským matkám v zahraničí dějí často a nikdo žádný humbuk nedělá. Hlavně v minulosti přicházely romské rodiny, vycházející z jiných výchovných a hygienických tradic a standardů, o děti velmi lehce a nikdo kolem toho rámus nedělal. 

Psychiatr a psychoterapeut Peter Pöthe

LN Čím to, že jsme teď národ rozhněvaných expertů na výchovu?
Myslím, že je to tím, že ta paní to medializovala a vzbudila nacionální vzedmutí. Což podle mě neměla, protože tím svým synům zřejmě nepomohla. Tím příběhem, v němž ale slyšíme jen jednu stranu, probudila jakýsi archetypální vzorec „cizinci nám kradou naše děti“, na což lidé slyší. To si Češi promítli, aniž by věděli, v jakém stavu jsou ty děti dneska a aniž by věděli, co se před těmi třemi lety stalo. To mi přijde smutné – Bernavernet s ohledem na ochranu dítěte nic nezveřejňuje, známe jen kousky od maminky a právě tato neznalost dává prostor všemožným fantaziím. A bezpochyby v tom vystupuje archetypální postava maminky, které měl někdo vzít dítě. S tím obrazem se mnoho lidí identifikuje – bez ohledu na ty děti. Takže já se bojím, že o děti tady ani moc nejde. A ani jim to nepomůže.

Témata: Ústí nad Labem
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.