Lidovky.cz

30 let vězení. Uklidnilo mě, když jsem mu dal rány kladivem do hlavy, řekl

Česko

  10:33
HRADEC KRÁLOVÉ - Hradecký krajský soud v pondělí potrestal Patrika Kónyu obžalovaného z loňského pokusu o vraždu spoluvězně ve Valdicích 30 lety ve vězení. Šestadvacetiletý Kónya si ve věznici odpykával dvacetiletý trest za vraždu nevlastního otce z roku 2009. Napadený vězeň zůstává ve vážném stavu upoutaný na lůžko.

U Krajského soudu v Plzni pokračovalo 26. dubna hlavní líčení s Patrikem Kónyou obžalovaným z vraždy. Dvaadvacetiletý Kónya podle spisu loni utloukl kladivem a následně sekerou svého nevlastního otce. Soud ho tehdy potrestal výjimečným pětadvacetiletým trestem. foto: ČTK

Dnešní rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na podání odvolání.

Soud kromě třicetiletého výjimečného trestu obžalovanému uložil zabezpečovací detenci, napadenému je povinen zaplatit téměř 500.000 korun, další milion korun má uhradit zdravotní pojišťovně.

Státní zástupkyně Lenka Faltusová ve své závěrečné řeči navrhovala pro obžalovaného doživotní trest vězení. „Soud se ztotožnil s tím, že uložení trestu v základní sazbě není přiměřené a je nutné uložit výjimečný trest, ale doživotí lze uložit pouze, pokud dojde k usmrcení alespoň jednoho člověka,“ řekl předseda senátu hradeckého soudu Miroslav Mjartan.

Skutku lituje

Kónya při své závěrečné řeči řekl, že skutku lituje, omluvil se poškozenému i jeho rodině. Dále uvedl, že mu vězeňský lékař vysadil léky na uklidnění, které dlouhodobě užíval. Nasadil mu je až po incidentu. „Kdyby mi lékař napsal ty prášky dřív, tak se to vůbec nemuselo stát,“ uvedl Kónya.

Státní zástupkyně novinářům řekla, že je přesvědčena o tom, že podmínky pro uložení doživotního trestu byly splněné. Podle státní zástupkyně je napadený muž po útoku nepohyblivý a téměř nevidomý. „Jeho stav vyžaduje stálou ošetřovatelskou péči,“ řekl Faltusová.

ČTĚTE TAKÉ:

Obhájce obžalovaného Jiří Šlenc novinářům řekl, že zabezpečovací detenci uložil soud v rozporu se zákonem. „Obžalovaný netrpí duševní chorobou, domnívám se, že detence nebyla na místě,“ řekl Šlenc, který tvrdí, že Kónya byl už předem srozuměný s třicetiletým trestem vězení. „Vadí mu pouze ta detence, protože jeho takový životní cíl v uvozovkách je, že nechce umřít ve věznici, ale mezi lidmi,“ řekl Šlenc. Kónya byl už v minulosti opakovaně trestaný, podle obhájce od svých 18 let strávil mimo vězení pouhých 60 dnů.

Ventiloval vnitřní napětí

Kónya před soudem v celé věci odmítl vypovídat, při výsleších na policii se však k činu doznal. „Od rána jsem věděl, že musím vyventilovat vnitřní napětí, na pracovišti jsem si vzal kladivo a na toaletě jsem chtěl rozbít mísu či umyvadlo,“ uvedl obžalovaný. Následně zaútočil na spoluvězně.

„Neznám důvod, proč jsem ho napadl, nikdy jsem proti němu nic neměl, neměli jsme konflikt, byl v tom nevinně. Vím, že je to blbý, ale mně to, co jsem poškozenému udělal, uklidnilo,“ řekl policii Kónya. Podle spisu spoluvězni zasadil kladivem nejméně pět úderů do hlavy, po útoku odešel za dozorcem, kterému oznámil, že na toaletě zabil spoluvězně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.