Lidovky.cz

Přes Česko proudí nosorožčí rohy, financují islámský terorismus

Česko

  7:00
PRAHA - Česká republika se stala tranzitní velmocí v pašování nosorožčích rohů. Jen v roce 2013 byl odhalen kontraband za 100 milionů korun. Ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss serveru Lidovky.cz řekl, že výnosy z pašování jsou významným zdrojem příjmů islámských teroristů a že Jihoafrická republika už Čechům a Vietnamcům ani nevydává lovecké licence.

Příslušník celní správy stojí poblíž rohů nosorožců, které mají být spáleny behěm akce na záchranu ohrožených druhů. foto: Reuters

Lidovky.cz: Česká republika byla jako jediná evropská země pozvána na mezinárodní konferenci do Ženevy, kde se řešil problém pašování nosorožčích rohů. Čím to je, že zrovna my jsme tak významnou tranzitní zemí?
Je to dáno tím, že v tomto obchodu je aktivní vietnamská komunita, která je v České republice dobře etablovaná. 36 % případů řešených naším oddělením CITES je vedeno s občany vietnamské národnosti. Samozřejmě, že zbylých 64 procent tvoří občané jiných národností, ale ptal jste se na ty hlavní důvody a ty spočívají v naší geopolitické situaci ve vztahu k Vietnamu, který je společně s Čínou cílovou zemí pro nosorožčí rohy. Ty se sem dostanou z Afriky, tady se odkoupí a jsou dále pašovány do Vietnamu.

Pašované rohy nosorožce tuponosého byly ukryty v jádru cívky.
Zadržené nosorožčí rohy.

Lidovky.cz: Jak velký problém pašování nosorožčích rohů představuje? Není to spíše okrajová záležitost?
Podle statistik kriminality Interpolu a dalších mezinárodních policejních institucí patří tato kriminální činnost mezi 4 nejzásadnější a nejvýnosnější druhy kriminality na světě. Je tak na stejné úrovni například s prostitucí nebo nelegálního nakládání s odpady.

Za poslední roky došlo k obrovskému nárůstu upytlačených nosorožců, kterých ve volné přírodě žije už jen pár desítek tisíc. V roce 2007 jich bylo nelegálně zastřeleno 13, ale v roce 2014 to bylo už 1215. Hodnota jednoho kilogramu nosorožčího rohu je na černém trhu až 65 000 dolarů. Roh dospělého jedince může vážit až deset kilogramů. To je 15 milionů korun za jediný roh. Podobná situace je u slonoviny, kde se cena pohybuje kolem tří tisíc dolarů za kilogram. Ročně pytláci nelegálně odstřelí asi 40 000 slonů.

Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Lidovky.cz: V roce 2013 byl odhalen kontraband za sto milionů korun. Podnět celní správě jste dávali vy. Jakým způsobem dokážete takové případy odhalit?
Práce útvaru CITES (Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin - pozn. red.) je dlouhodobá a analytická. Máme podklady o různých skupinách, úzce spolupracujeme s celní správou a policií. Dlouhodobě jsou sledovány určité komodity a pak jde o to ty nelegální obchodníky chytit při činu. Funguje obousměrná komunikace, kdy celníci uvědomí inspekci o podezřelých lidech, kteří procházejí celnicí, a společně je pak zkontrolují. Existuje interní metodický manuál, jak provádět kontrolu a odhalovat kontraband. Jsou v něm uvedeny i případové studie. Přesto se však podle celních statistik zachytí pouhá desetina nelegálně převáženého zboží.

K TÉMATU:

Lidovky.cz: Můžete uvést příklad, jak se takový potenciální pašerák dá poznat?
Pašerákem může být nevědomě jak turista, který si přiváží suvenýr z dovolené v podobě například lahve s kobrou naloženou v lihu, tak profesionální obchodník se zvířaty, případně se může jednat o celou organizovanou skupinu zahrnující kurýry, organizátory, prodavače, bílé koně apod. V případě turistů se snažíme o preventivní činnost.

Lidovky.cz: Říkal jste, že zdaleka nezachytíte všechno. Dovedete odhadnout, jaký může být celkový objem pašovaného zboží v rámci České republiky?
Takový odhad by byl velmi obtížný. Za loňský rok inspekce provedla celkem 592 kontrol, uložila 150 pokut a ve 139 případech zabavila pašované exempláře. Zabaveno bylo celkem 4500 exemplářů - živých i neživých - od kaktusů, želv až po nosorožčí rohy.

Lidovky.cz: V jaké hodnotě?
Jde o ilegální trh, takže cena se špatně odhaduje. 

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Zločinecké skupiny někdy také organizují lovcům výjezd do Afriky a poté od nich trofeje odkoupí. Vědí lovci o tom, že jde o nelegální činnost? Nebo je to maskováno jako regulérní lovecký zájezd?
Do Afriky jezdí skuteční tzv. bona fide lovci, kteří přesně vědí, co jedou lovit, loví legálně a legálně si dovážejí trofeje. Kromě toho ale existuje i nelegální dovoz. V Čechách v něm zpočátku figurovali tzv. bílí koně, kterým někdo zaplatil cestu do Afriky a kteří netušili, že jejich jména a doklady budou zneužity k pašování nosorožčích rohů. Tyto techniky se ale podařilo zachytit díky mezinárodní spolupráci například našich a jihoafrických orgánů CITES.

Lidovky.cz: Chystá se zpřísňování podmínek pro udělování loveckých licencí?
Podle našich informací přestala Jihoafrická republika, na základě rozsáhlého nelegálního obchodu s nosorožčími rohy, udělovat lovecké licence na lov nosorožců vietnamským a českým občanům. Zároveň byla zpřísněna evropská legislativa týkající se dovozu loveckých trofejí některých chráněných druhů.

Lidovky.cz: Cena nosorožčí rohoviny v uplynulých letech raketově stoupla. Proč?
Je to z několika důvodů. Nosorožec je ohrožený druh, tedy jeho rohy jsou komoditou s omezenou dostupností. Problémem je, že některé národy v Asii věří, že konzumace nadrceného nosorožčího rohu má zázračné léčivé účinky, třeba podporuje potenci a léčí kocovinu. Bohužel se objevily i zprávy, pravděpodobně účelově šířené, že rohovina léčí rakovinu a má i preventivní účinky. Proto po ní obrovsky stoupla poptávka.

Lidovky.cz: Můžete popsat nějaký případ pašeráctví z poslední doby?
Nemůžeme informovat o probíhajících řízeních, ale některé případy jsou už uzavřeny. V roce 2014 byla třeba při domovních prohlídkách zadržena kostka nosorožčího rohu, v roce 2013 ve Svitavách lebka tygra, ten samý rok pak dvě kostry tygra, tygří zuby a drápy na Ruzyni nebo třeba vývar z tygrů zadržený při domovních prohlídkách v roce 2014. Celkový rozsah této činnosti je těžké odhadnout.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Pytlácké gangy jsou dnes velmi dobře organizované a vybavené, nosorožce loví například za pomoci helikoptér. Dá se proti takovým skupinám vůbec efektivně bránit?
Bránit se dá vůči všemu. Pokud bychom nic nedělali, tak za chvíli nebude co bránit. Je třeba spojit aktivity všech zainteresovaných orgánů příslušných zemí a společně se snažit o potírání nelegálního obchodu a šíření osvěty.

Lidovky.cz: Je pašeráctví a pytlačení napojeno i na další trestnou činnost?
Tyto gangy obchodují například s bílým masem nebo narkotiky, pašují zbraně. V návaznosti na wildlife crime se mezinárodně daří rozkrývat i další kriminální činnost, rozhodně tedy nejde jen o nosorožce. 

Erik Geuss

Ekonom Erik Geuss byl v minulosti náměstkem a později i poradcem na Ministerstvu životního prostředí. Tamtéž působil jako ředitel odboru ekonomické politiky. Ekologii se věnoval i ve funkci ředitele Českého ekologického ústavu.

Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Zástupci Mosambiku a Jihoafrické republiky na zasedání v Ženevě referovali, že teroristické skupiny, například různé odnože Al-Káidy, jsou z velké části financovány z výnosu obchodu s nosorožčími rohy a slonovinou. Takže do jisté míry bojujeme i proti terorismu. Konkrétně byla zjištěna přímá souvislost se skupinou, která podnikla před dvěma lety útok na obchodní dům v Nairobi (Somálské islamistické milice Šabáb v září roku 2013 přepadly obchodní dům v Nairobi a pozabíjely v něm 68 lidí - pozn. red.). Tato skupina je podle informací Interpolu z 60 procent financována ilegálním obchodem s nosorožčími rohy, slonovinou a podobně.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.