Lidovky.cz

Spíš než ‚upovídanost‘ starosty mě ohrozila pomalá policie, říká přeživší z Brodu

Česko

  7:00
PRAHA/UHERSKÝ BROD - Petr Gabriel, jeden z přeživších masakru v uherskobrodské restauraci Družba, považuje policejní postup za příliš pomalý. Ze svého úkrytu na toaletách, kde řádění střelce přečkal, prý policii několikrát informoval o situaci a nabádal k zásahu. Zástupci policie však tvrdí, že informace byly chaotické a policisté nechtěli ohrozit život případných rukojmí.

Petr Gabriel se před střelcem v Uherském Brodě schoval na toaletu. foto: Česká televizeReprofoto

Petr Gabriel serveru Lidovky.cz řekl, že policii urgoval několikrát on sám i jeho manželka. „Já jsem policii několikrát informoval přes telefon, ať zasáhnou. Že tam je klid, že neslyším žádné zvuky a ať prostě zasáhnou,“ popsal situaci v restauraci. Střelec v tu dobu policejnímu vyjednavači tvrdil, že drží rukojmí. „Žádné rukojmí neměl, všichni byli postřílení a policie mohla zasáhnout dřív,“ dodal Gabriel.

ČTĚTE TAKÉ:

Na rozdíl od ministra Milana Chovance si nemyslí, že by ho starosta Patrik Kunčar ohrozil svými výroky do médií. Kunčar totiž médiím o schovaném Gabrielovi řekl a ministr Chovanec později tvrdil, že tak ohrozil jeho život.  Ministr na svém twitterovém účtu napsal, že „upovídanost pana starosty“ byla pro policejní zásah rizikem a že „profesionální terorista by nad takovým online zdrojem zaplesal.“

Gabriel starostu obhajuje s tím, že jen použil informace od novinářů. „Ten pocit (že by ho starosta ohrozil - pozn. red.) nemám. Mě spíš ohrožovalo to, že vrah neustále chodil kolem. Už v tu dobu tam byla policie, dokonce i zásahovka, takže ten zásah mohl být rychlejší,“ zopakoval své obvinění Gabriel.

„Navíc ani neřekl (starosta - pozn. red.), kde přesně jsem schovaný. Naštěstí,“ tvrdí. Naopak si myslí, že starosta měl být přizván k řešení situace a policie ho měla lépe informovat. „Starosta měl o mně informace, dokonce mě zná natolik dobře, že ví, jaká jsem povaha, a co ode mě může čekat. To policie neví,“ míní Gabriel.

Žádná nebezpečná dobrodružství

K TÉMATU:

Ředitel Krajského ředitelství zlínské policie Jaromír Tkadleček ale kontruje. Policie prý nemohla zasáhnout, protože neměla dostatek informací. „Za situace, kdy komunikujete s pachatelem, který vyhrožuje usmrcením rukojmích, a kdy nemáte žádné informace, by bylo hazardem pouštět se do jakýchkoli dobrodružství,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci.

Zasahující policisté měli v té době ještě naději, že uvnitř mohou být živí lidé. Ti by při zbrklém zásahu mohli zemřít. „Policie musí ze zákona chránit život těch, kteří žijí. Živí mají přednost před mrtvými,“ řekl Tkadleček.

Útočník z Uherského Brodu u sebe měl dvě pistole, potvrdil ministr vnitra...
Lidé přicházejí 26. února zapálit svíčky před restaurací Družba v Uherském...

Odmítá i tvrzení, že by policisté vyčkávali na příjezd zásahové jednotky, která do Uherského Brodu jela hodinu z Brna. Střelec v té době ještě komunikoval s vyjednavačem a i kdyby byla zásahová jednotka na místě, čekalo by se na výsledek vyjednávání. „Síly a prostředky včetně dlouhých zbraní byly nachystány. Mohli jsme zasáhnout i před příjezdem zásahové jednotky. Nečekali jsme zoufale na jejich příjezd,“ uvedl Tkadleček.

Šest osob bez výbavy

Velitel zásahové jednotky Zdeněk Frank považuje čas příjezdu za velmi dobrý. Kritiku, že policisté se měli na místo přemístit vrtulníkem, odmítá. „Přepravní kapacita policejního vrtulníku je zhruba šest osob, bez vybavení,“ řekl Frank s tím, že vzhledem k závažnosti situace bylo třeba vyslat více lidí. Nebylo totiž jasné, zda nejde o teroristický útok. „Vyslali jsme proto čtyřmi vozidly patnáctičlennou jednotku,“ řekl Frank.  

Vedoucí zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihomoravského kraje Zdeněk Frank (vlevo) a ředitel Krajského ředitelství policie Zlínského kraje Jaromír Tkadleček.

Policejní prezident Tomáš Tuhý si nemyslí, že by starosta Kunčar byl špatně informován. „Informace byly předány městské policii, kterou pan starosta řídí. Policejní hlídky se ho několikrát pokusily kontaktovat, ale byl nedostupný,“ tvrdí. Podle svých slov chápe, že starostové i další zastupitelé chtějí být informováni, to však během vypjatého zásahu nebylo možné. „Chtěli jsme poskytovat informace ověřené, ne polovičaté,“ dodal Tuhý.

Ministr Chovanec uvedl, že je po této události třeba otevřít debatu na různá bezpečnostní témata. „Budeme se bavit, jestli by bylo vhodné, aby měl každý kraj svou zásahovou jednotku,“ zmínil jedno z nich. Policie prý také prověří, jak je možné, že střelec měl zbrojní pas. Podle policejního prezidenta Tuhého by však tragédii nezabránilo ani to, kdyby byla zásahová jednotka přímo v Uherském Brodě.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.