Lidovky.cz

Za útokem v Libyi může stát ‚pan Marlboro‘, tvrdí bezpečnostní expert

Česko

  18:49aktualizováno  8. března 9:39
PRAHA - Při útoku na ropná pole v Libyi ozbrojenci Islámského státu pravděpodobně zajali českého občana. „Po mé zkušenosti s touto oblastí by za tím mohl být i Mochtár Belmochtár, kterému se také přezdívá pan Marlboro,“ tvrdí bezpečnostní expert a bývalý šéf zpravodajské služby generál Andor Šándor. „I Čech může být pro islamisty cenný.“

Alžířan Mochtár Belmochtár. foto: Reuters

Lidovky.cz: Ozbrojenci z Islámského státu pravděpodobně při útoku na ropná pole v Libyi unesli jednoho z českých občanů. Jak v takovou situace bude nyní česká diplomacie postupovat?
Sladí se postup jednotlivých zemí. Česká republika se spojí s Rakouskou stranou, jejichž občan byl také unesen. Vyjednávat na území Libye však bude velmi složité.

Bezpečnostní expert a bývalý šéf zpravodajské služby generál Andor Šándor

Lidovky.cz: Proč?
Libye je země, kde jsou dvě vlády, působí tam různé ozbrojené kmeny a řádí tam část Islámského státu. Tam se obtížně dá využít toho, že ten stát má nad svým územím nějakou kontrolu. Tím myslím, využít jeho zpravodajskou službu, armádu a tak podobně.

Lidovky.cz: Česká diplomacie tvrdí, že za útok může Islámský stát. Kdo z jejich velitelů by za útokem mohl stát?
Po mé zkušenosti s touto oblastí to mohl být i Mochtár Belmochtár, kterému se také přezdívá pan Marlboro, protože se živil i pašováním. Už před několika lety tenhle člověk provedl útok na podobné ropné zařízení v Alžíru. Nyní má za úkol organizovat útoky na podobná zařízení a napadat cizince.

Lidovky.cz: Je Čech pro takového teroristu cenný?
Pokud bude vláda ochotná zaplatit výkupné, tak proč by nebyl cenný? Tohle bych nepodceňoval. Vzpomeňme třeba na případ Hany Humpálové a Antonie Chrástecké (dívky unesené před dvěma roky v Balúčistánu - pozn. red.). Islamisté navíc před tím útokem neví, kdo tam bude a koho se jim podaří zajmout. Osobně si navíc nemyslím, že Česko patří mezi státy, které nevyjednávají.

Lidovky.cz: Myslíte, že by Česko vyjednávalo s teroristy?
S teroristy se nevyjednává, to je taková politická fráze. Ale s řadou teroristů už řada států vyjednávala. Česká republika v tomto nikdy nezastávala nějaký silný postoj. Samozřejmě ale záleží, jaká bude třeba požadovaná částka za výkupné. Kdyby to bylo třeba dvě miliardy dolarů, tak je to samozřejmě mimo.

Lidovky.cz: Nemůže pohřešovanému Čechovi ublížit to, jak se prezident Miloš Zeman vyjadřoval na adresu Islámského státu a islámu obecně?
Máme tendenci se na islamisty dívat jako na málo vzdělané osoby, které neumí využívat internet, ale oni mohou sledovat i některé výroky našich představitelů, kteří někdy všeobecně hodnotí islám jako takový. Nejsme Američané nebo Rusové, abychom se silou museli zásadně vymezovat. Myslím, že někdy méně, znamená více. Projevovat statečnost, když jsme obklopen ochrankami, je jedna věc, ale pak to někdy může některým lidem, kteří se dostanou do nějaké nouze, přičteno jako mínus.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.