Lidovky.cz

V Libyi zmizelý Čech: do regionu odcestují dva diplomaté

Česko

  9:55aktualizováno  20:28
PRAHA - V Libyi pohřešovaný Čech podle informací LN nepůsobil v ropné společnosti v manažerské pozici, ale jednalo se o obslužného pracovníka. Muž zmizel po pátečním ozbrojeném útoku Islámského státu na ropná pole. Do regionu v nejbližších hodinách odcestuje na pomoc jeden český diplomat, druhý vyrazí během 48 hodin.

Lybijské bezpečnostní jednotky (ilustrační snímek). foto: Reuters

V Libyi se od pátečního útoku na ropné pole Ghaní pohřešuje devět pracovníků společnosti poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu. Je mezi nimi Čech a občan Horního Rakouska, napsal list Die Presse. Podle listu Libya Herald zbylí nezvěstní nejsou ze států Evropské unie.

Pohřešovaní pracovali pro společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), která dodává služby libyjskému ropnému průmyslu. Die Presse tvrdí, že mezi nezvěstnými jsou také Filipínci a lidé z Bangladéše a Súdánu. Nejmenovaní znalci poměrů rakouskému listu sdělili, že útočníci by mohli pocházet z pobřežního města Syrta.

Po nedělním jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničních věcí to řekl ministr Lubomír Zaorálek. Situací se bude v pondělí zabývat i vláda.

ČTĚTE TAKÉ:

Zaorálek zdůraznil, že český občan je pohřešován. „Jakákoli upřesňující informace, která jde nad to, že je pohřešován, není natolik bezpečně ověřená, abychom ji mohli potvrdit,“ řekl Zaorálek ČTK. V sobotu řekl Českému rozhlasu, že ministerstvo se snaží zjistit, co se na místě stalo, kde pohřešovaný Čech nyní je a jak ho dostat na svobodu.

Tajemník rakouského ministerstva zahraničí Michael Linhart však odpoledne řekl agentuře APA, že se skupinou pohřešovaných zatím nebyl navázán kontakt a že žádné zprávy nepotvrzují, že je skupina naživu, nebo po smrti.

Podle Linharta za útokem stojí ozbrojenci napojení na organizaci Islámský stát (IS), kteří operují v nedaleké Syrtě a o kterých „je známo, že v minulosti stáli za brutální vraždou skupiny koptských křesťanů“. Představitele mezinárodně uznávané libyjské vlády, která sídlí v Tobrúku, se nepodařilo kontaktovat, uvedla agentura AP. Zástupci jejich soupeřů, milic podporovaných islamisty, které obsadily Tripolis, ale uvedli, že si nemyslí, že by útočníci patřili k radikálům napojených na IS.

Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová řekla, že v Libyi se pohybují čeští občané pravděpodobně spíše v jednotkách. Ministerstvo se o nich dozví, pokud ho občané kontaktují, nebo pokud jsou v kontaktu s rodinou, která to pak ministerstvu sdělí.

„Včera (v sobotu) jsme zjistili, že tam je ještě jeden Čech, který právě zkontaktoval svoji rodinu a který tam také pracoval,“ řekla mluvčí. V sobotu večer se tento občan dostal do bezpečné oblasti.

Situace v regionu je nepřehledná

Podle Zaorálka stojí za útokem na ropné pole s velkou pravděpodobností ozbrojenci Islámského státu. Situace v regionu je podle něj nepřehledná, proto by lidé měli zvážit i tamní pracovní příležitosti.

Libyjská armáda tvrdí, že už má ropné pole znovu pod kontrolu, ale vojáci do areálu ještě nevstoupili, protože v okolí jsou miny.

Libyjské úřady potvrdily, že pohřešovaných cizinců je nejméně sedm. Mluvčí rakouského ministerstva zahraničí potvrdil, že se po útoku pohřešuje devětatřicetiletý Rakušan, který také pracoval pro ropnou společnost poskytující služby libyjskému ropnému průmyslu VAOS (Value Added Oilfield Services). Český krizový štáb je proto v kontaktu s rakouským štábem, v němž působí i český zástupce.

Autoři: , ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.