Lidovky.cz

Kauza Rath. Nejsem zrádkyně, řekla s pláčem klíčová svědkyně

Česko

  9:15aktualizováno  13:58
PRAHA - Spolupracující obviněná v kauze Rath Ivana Salačová se během závěrečné řeči rozplakala. „Vše jsem dělala proto, abych si zajistila práci, a ne abych někoho poškodila,“ řekla zlomeným hlasem. Soudce Robert Pacovský nakonec jednání odložil na 7. dubna, kdy hodlá vynést rozsudek.

Obžalovaná ředitelka a jednatelka stavební firmy FISA Ivana Salačová u soudu. foto: ČTK

Na programu soudního jednání byly opět závěrečné řeči. Jako první přišla na řadu podnikatelka Ivana Salačová, která se jako jediná přiznala ke korupci a kauze figuruje jako klíčová svědkyně. „Dneska vím, že jsem nejednala správně, a že toho lituji,“ dodala s tím, že výpověď ve vazbě prý učinila spontánně.

Salačová poté před trestním senátem Roberta Pacovského uvedla, že stála před těžkým rozhodnutím. „Když jsem si prostudovala spis a přečetla všechny odposlechy, a také po veliké diskuzi s rodinou a blízkými, jsem se rozhodla, že budu vypovídat úplně a pravdivě.“

Dopolední jednání u soudu jsme sledovali v on-line reportáži: 

„Zároveň odmítla, že by byla zrádkyně, jak o ní mluvil jeden z obhájců. „Byla jsem pouze účastníkem systému, abych získala zakázky, a za to se dávala provize,“ dodala. Za to, že se Salačová přiznala a pomohla rozkrýt korupci, pro ni žalobce navrhuje podmíněný trest, u ostatních obviněných vězení na dva až devět let, nebo podmínku. Jednání se týká devíti z 11 obžalovaných, případ Ratha a organizátorky údajně podezřelých tendrů Lucii Novanské soud projedná zvlášť.

Připravený Řehák a „okruhy neshod“

Jako druhý přišel s závěrečnou řečí na řadu Jindřich Řehák, šéf společnosti Hospimed, která dodávala vybavení do nemocnic. Ten si svůj proslov velice dobře připravil: měl ho rozdělen na několik částí a každou z částí ještě na další body. Mimo jiné třeba popsal, v čem s obžalobou nesouhlasí. Nazýval to tzv. okruhy neshod, konkrétně paušalizace, planých argumentů, důkazní nouze a nepravdy.

Jedenáct obviněných v kauze Rath

  • David Rath - bývalý hejtman Středočeského kraje
  • Kateřina Pancová - ředitelka kladenské nemocnice
  • Petr Kott - exposlanec, partner Pancové
  • Ivana Salačová - ředitelka firmy FISA
  • Pavel Drážďanský - ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Tomáš Mladý - obchodní ředitel firmy Konstruktiva Branko
  • Lucia Novanská - členka představenstva ML Compet
  • Martin Jireš - šéf představenstva firmy PURO-KLIMA
  • Václav Kovanda - ředitel odš. závodu Roztoky firmy POHL CZ
  • Jindřich Řehák - jednatel firmy Hospimed
  • Jan Hájek - specialista investičních projektů firmy B Braun Medical

Poznámka: Případ Davida Ratha a Lucie Novanské soudce Pacovský z projednávání vyňal a řeší je samostatně. 

Podle Řeháka nebyla za celou dobu vyšetřování ani procesu zodpovězena základní otázka: „V čem obžaloba spatřuje výhodu pro společnost Hospimed?“ obrátil se na soudce s řečnickou otázkou. Ostatně řečnických otázek, se kterými se na soudní senát obracel, měl ve své řeči hned několik.

„Na žádné z více než 20 tisíc stran spisu není konstatováno, že by čin byl objasněn,“ uvedl Řehák. „Odmítám konstrukci žaloby, že jsem se účastnil systému jako člen organizované skupiny. Nikdy jsem neměl žádné kontakty na pana Ratha, viděl jsem ho asi dvakrát,“ prohlásil.

Po krátké pauze předstoupili před soud se závěrečnými vystoupeními i manažeři ze stavebních a zdravotnických firem. Do jednoho vinu odmítli a opakovali se také v tom, že tvrzení korunní svědkyně Salačové označili za účelové. „Z její strany se jedná o účelovou obranu. Ona sama sdělila, že neví, co bylo v krabici,“ připomněl například manažer Kontruktivy Branko Pavel Drážďanský.

„Bylo to složité, není to jako dodávka brambor“

Jan Hájek ze společnosti B Braun Medical se zase ve své závěrečné řeči snažil trestnímu senátu vysvětlit, jak náročné zpracování zakázek může být, a že je normální, že spolu byli všichni v kontaktu. „Jen pro odlehčení: dodávka zdravotnické technologie není dodávkou brambor. Je to sofistikovaný proces, kde spolu musí všichni komunikovat,“ prohlásil Hájek.

Spolupracující obviněná Ivana Salačová čeká na začátek soudního jednání v kauze...
U Krajského soudu v Praze začaly závěrečné řeči v kauze Davida Ratha. Na snímku...

Po dokončení závěrečných řečí se soudce Robert Pacovský zeptal, kdo chce využít práva na poslední slovo. Všichni až na Salačovou to odmítli. „Nepovažuji se za zrádce, své jednání považuji za správné, nikdo mě k ničemu nenutil. Rozhodla jsem se podle svého nejlepšího svědomí,“ dodala závěrem Salačová. Soudce nakonec jednání odročil na 7. dubna, kdy vynese rozsudek, tedy zhruba za další měsíc.

Kauza Davida Ratha

  • Kauzu řeší trestní senát Roberta Pacovského na Krajském soudu v Praze.
  • Hlavní líčení, které začalo v srpnu 2013, se dostalo do závěrečné části minulý týden, kdy přednesl návrhy trestů státní zástupce Petr Jirát.
  • Největší trest, osm až devět let vězení, chce pro manžele Kateřinu a Petra Kottovy. Podle Jiráta jsou organizátory korupce. Oba vinu odmítají.
  • Rath podle Jiráta věděl o machinacích coby hejtman kraje a údajně bral úplatky. Hrozí mu až 12 let vězení.
  • Exposlanec to odmítá. Podle něj nebylo možné tendry ovlivnit kvůli vícenásobné kontrole.
Obžalovaní Kateřina Kottová a Petr Kott na chodbě Krajského soudu v Praze,...
Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.