Lidovky.cz

Poul odmítl vypovídat v kauze Nečasové. Mohlo by mu hrozit stíhání

Česko

  10:23
PRAHA - Bývalý šéf Úřadu vlády Lubomír Poul ve čtvrtek odmítl vypovídat před soudem v kauze exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, obžalované ze zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Mohlo by mu hrozit trestní stíhání.

Jana Nagyová u soudu. foto: MAFRA - Dan Materna

Poula policie v případu v roce 2013 také zadržela, obviněn ale nakonec nebyl. Dalšími obžalovanými jsou bývalí ředitelé VZ Milan Kovanda a Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Čtveřici hrozí až pět let vězení za zneužití pravomoci.

Poul využil svého práva nevypovídat z důvodů, podle kterých by „svojí výpovědí mohl přivodit trestní stíhání sobě nebo osobě blízké“. „V červnu 2013 jsem byl zadržen v této věci. Po dobu mého zadržení mně byly předestírány důvody vazby. Připomínám, že mi nebylo sděleno, proč jsem byl zadržen. Odmítám vypovídat,“ řekl soudkyni Heleně Králové na Obvodním soudu pro Prahu 1 Poul.

Soud tento týden vyslechl dva svědky z Úřadu vlády, které údajně nechala na jaře 2013 tehdy Nagyová sledovat kvůli podezření ze zneužití služebního auta. Oba vypověděli, že kromě Nagyové nařídil sledování také Poul, který je seznámil s výsledky akce, což byly například fotografie. Také jim údajně hrozil výpovědí.

Soud vyslechl také bývalého zpravodajce Bohumila Zajíčka, kterého Pohůnek oslovil, aby zajistil soukromou agenturu na sledování. „Vnímal jsem to jako službu pro stát,“ řekl Zajíček. Akce prý stála zhruba 100.000 korun a Pohůnek k ní neměl žádné výtky. „Předával jsem flashky a nosil kolegům finanční prostředky od Vojenského zpravodajství od pana Pohůnka. To bylo veškeré moje působení,“ dodal. Podle jeho domněnky se jednalo o sledování vozidel a týkalo se to údajně úkolu „z vysokých kruhů, možná někoho z okruhu vlády“. 

Soud projednává kauzu od loňského listopadu. Tento týden u soudu vypovídali mimo jiné exministr obrany Alexandr Vondra a bývalý pověřený šéf VZ Rostislav Pilc.

Obžaloba tvrdí, že Nagyová zařídila na podzim roku 2012 sledování tehdejší manželky expremiéra Petra Nečase Radky. Poté ještě údajně nechala sledovat některé pracovníky Úřadu vlády. Na akcích se podle státního zastupitelství podílela rozvědka a soukromá agentura.

Případ vedl v roce 2013 k pádu vlády, Nečas se později s Nagyovou oženil. Obžalovaní vinu odmítli. Například Kovanda tvrdí, že nešlo o sledování, ale o tzv. kontrasledování. Prověřoval se prý pohyb podezřelých lidí kolem Radky Nečasové. Zadání prý mířilo z „nejvyšších míst“.

Soudkyně odročila kauzu na 13. až 16. dubna. K výslechu by měl přijít například expremiér Nečas.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.