Lidovky.cz

ČT manipuluje s dětmi, ve vysílání o uhlí byla neobjektivní, stěžuje si senátor

Média

  17:00
PRAHA - Senátor Jiří Oberfalzer (ODS) je zřejmě vůbec prvním, kdo si stěžuje na dětské zpravodajství vysílané Českou televizí. Kvůli reportáži o navrhovaném prolomení těžby hnědého uhlí podal podnět Radě ČT. Vadí mu, že děti třeba neslyšely nic o vlivu uhlí na cenu elektřiny a tepla nebo že ve vysílání nedostaly prostor odbory.

Jiří Oberfalzer foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Oberfalzer podal v průběhu tohoto týdne stížnost Radě České televize kvůli reportáži, kterou ČT odvysílala 11. března v pořadu Zprávičky na dětském programu Déčko. „Reportáž podle mého názoru neodpovídá požadavkům na objektivní a vyvážené zpravodajství, které by Česká televize měla podle zákona poskytovat,“ napsal ve svém oficiálním prohlášení senátor. (celé znění najdete na konci článku v infoboxu -pozn. red.)

Televizní reportáž na dětském kanálu ČT z 11. března najdete ZDE

Prvotní impuls k zaslání kritického dopisu ale nevzešel přímo od zástupce horní komory Parlamentu. „Na reportáž mě upozornil server iUhli.cz, který oslovil i další kolegyně a kolegy ze Senátu. Po jejím zhlédnutí jsem dospěl k názoru, že obsah reportáže je důvodem k podání podnětu Radě,“ uvedl Oberfalzer s tím, že je přesvědčen o nevyváženosti vysílání o prolomení těžby hnědého uhlí určeném dětem a mládeži. Nelíbí se mu především, že ČT nenabídla názory obou stran, ale jen odpůrcům návrhu. 

Děti nevyslechly protistranu, vadí senátorovi

„V reportáži vůbec nezazněly informace o vlivu uhlí na ceny elektřiny a tepla, otázka zaměstnanosti a podobně, což je podle mého názoru chyba,“ jmenuje Oberfalzer další důvody, proč podal stížnost. „Zároveň jsem přesvědčen, pokud není možné dětem vysvětlit celou problematiku v její komplexní šíři, nemá se jim podávat vůbec,“ napsal také.

Jak sám ale vzápětí ve svém prohlášení dodává, podnět Radě ČT prý nemá žádnou souvislost s aktuálními událostmi týkajících se veřejnoprávní televize.

Oberfalzer tak narážel na kritiku prezidenta Miloše Zemana a jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka na neplnění veřejné služby i na kontroverzní návrh senátora Jana Veleby, který počítal s možností neplatit koncesionářské poplatky. Novelu nakonec Veleba stáhl, chce, aby se toto téma stalo nejprve předmětem veřejného slyšení.

Tím ale kritické hlasy na adresu ČT neutichly. Stížnost podala i firma Agrofert vlastněná ministrem financí a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem  (vlastní i společnost Mafra, která mimo jiné vydává i Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz), a to na čtveřici pořadů Reportéři.

Reportéři se podle společnosti snaží záměrně vyzdvihnout informaci o Babišově střetu zájmů a že podnik díky jeho vlivu získal postavení, které by jinak neměl. Opoziční poslanci z ODS i vládní lidovci stížnost Agrofertu kritizují, tvrdí, že jim připomíná totalitu a že tím Agrofert nepřiměřeně tlačí na veřejnoprávní médium. (více čtěte ZDE)

ČT už se stížností zabývá

 „Jde o zcela odlišný příběh, který začal tím, že jsem byl upozorněn na zmíněnou reportáž. Podávám podnět pouze v této konkrétní záležitosti, protože jsem přesvědčen, že budoucnost energetiky je natolik závažné a citlivé téma, že je nepřípustné, aby o něm veřejnoprávní televize informovala takto jednostranně“ uzavřel svůj text Oberfalzer.

Česká televize už senátorovu stížnost zaznamenala. „ČT bude tento podnět řešit standardně jako ostatní stížnosti,“ uvedla pro Lidovky.cz mluvčí televize Alžběta Plívová. Jak ale uvedla, senátor je zřejmě prvním, kdo si stěžuje na nevyváženost dětského zpravodajství. 

Celé znění stížnosti:

Vážení členové Rady České televize, podávám podnět k šetření ve věci uvedené reportáže, která byla odvysílána v pořadu Zprávičky na kanálu ČT :D, který je určen dětem a mládeži. Podle mého názoru zpracování reportáže absolutně neodpovídá požadavkům na objektivní a vyvážené zpravodajství, které by Česká televize měla podle zákona poskytovat. 

Reportáž pojednává o složitém problému limitů povrchové těžby hnědého uhlí, o kterém bude rozhodovat vláda, a který se týká jak regionu, tak přeneseně prakticky všech občanů České republiky, avšak prezentuje pouze názor odpůrců tzv. prolomení limitů. Považuji za jasné selhání, že v reportáži nebyl dán prostor názorům a argumentům druhé strany, tedy zástupců firem popř. odborů, které pokračování těžby uhlí prosazují, ale rovněž těch obyvatel Horního Jiřetína, kteří jsou připraveni přijmout případné kompenzace a odstěhovat se do jiné lokality. 

Chybí rovněž názor odborníka na energetiku, který by mohl poskytnout argumenty pro a proti. V reportáži vůbec nezazněly informace o dopadech, které by utlumení těžby uhlí z důvodu tzv. neprolomení limitů přineslo, ať už jde o možné zvýšení ceny elektřiny a tepla, otázku zaměstnanosti v regionu a podobně. 

Jsem přesvědčen, že budoucnost energetiky je natolik závažné a citlivé téma, že je nepřípustné, aby o něm veřejnoprávní televize informovala takto jednostranně. Zároveň jsem přesvědčen, pokud není možné dětem vysvětlit celou problematiku v její komplexní šíři, nemá se jim podávat vůbec. 

Takto má reportáž povahu názorové indoktrinace, což je zejména u nezralých jedinců, kteří si neumí připustit relativitu pohledu redaktorů a sami si vyhledat i protichůdné názory či alternativní zdroje informací, obzvláště závažný prohřešek na objektivitě a vyváženosti zpravodajského vysílání. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.