Lidovky.cz

Diskriminace otců? Invalida dostává na alimentech za pět dětí jen tisícovku

Česko

  7:00
PRAHA - V malém pronajatém bytě se invalidní důchodce Pavel Pospíchal z Brna tísní se svými pěti dětmi, které dostal do péče poté, co se jich vzdala exmanželka. Kvůli nemoci je bez práce a na vedení domácnosti mu zbývá jedenáct tisíc měsíčně včetně alimentů. Ty však dělají pouhou tisícovku. Soud jeho žádosti o navýšení výživného opakovaně zamítá.

Invalidní důchodce Pavel Pospíchal z Brna se stará o pět svých dětí (dívka v žlutém tričku je dcera jeho sestry). foto: archiv Pavla Pospíchala

Pospíchal se od března roku 2012 stará sám o pět malých dětí. Nejmladšímu je šest let, nejstaršímu čtrnáct. Vedle starostí o už tak početnou domácnost ho navíc zaměstnává postižení dcery Jitky, která potřebuje kvůli těžké logopedické vadě zvláštní pozornost. Děti si vzal do své péče kvůli tomu, že je bývalá manželka Jana chtěla umístit do dětského domova.

Invalidní důchodce Pavel Pospíchal z Brna.

Rozpočet na vedení domácnosti a výchovu školáků má ale jako částečný invalida, který nemůže chodit do práce, velmi omezený, a to i proto, že soud opakovaně zamítá navýšení alimentů. 

Otec dětí se tak ocitl v zoufalé situaci. „Po odečtení všech poplatků mi zbývá jedenáct tisíc, v tom je započítané i výživné od matky dětí. Za pět dětí platí dohromady tisíc korun měsíčně,“ popsal svou situaci serveru Lidovky.cz. „Zvládám to, jak se dá. Sem tam mi pomůže nějaká nadace, aby děti mohly alespoň někam jet, třeba na tábory,“ pokračoval ve vyprávění.

Rekonstrukce domu místo alimentů, stěžuje si otec

Alimenty ve výši dvou stovek na dítě měsíčně mu přijde směšná. Podle něj by matka dětí mohla platit více, ačkoli pobírá jen rodičovskou. „Ona je znovu na mateřské, ale její partner má mít podle toho, co tvrdila u soudu, 25 tisíc čistého. Navíc teď společně rekonstruují dům, což stojí desítky tisíc,“ naznačil, že jeho bývalá žena není v tak kritické finanční situaci, jak údajně tvrdí. 

Muž neplatil alimenty. Soud zamítl zastavit exekuci na řidičák

Za nespravedlivé Pospíchal považuje také to, že jemu soud v minulosti vyměřil výživné podstatně vyšší. „Mně bylo stanoveno z pěti tisíc důchodu šest tisíc výživné, protože se počítalo s mým předpokládaným příjmem,“ upozornil Pospíchal. „Ve středu jsme měli jednání u Městského soudu v Brně, ale opět mi zamítli zvýšení výživného s odůvodněním, že ačkoli matka dětí žije s přítelem, tak se jí do výživného započítává pouze rodičovský příspěvek,“ vysvětlil. Soud ale jeho přání vyhovět nemůže, protože bere v potaz vždy jen příjem biologického rodiče. 

Výše výživného

„Jsou jakési doporučené tabulky, nicméně zákonné hledisko výměry výživného se váže k možnostem a schopnostem rodiče,“ komentovala pro Lidovky.cz advokátka Horáková. 

Situace, v níž je pan Pospíchal, považuje za tristní i advokátka Hana Horáková. „Ta částka je samozřejmě příšerná, ale s ohledem na to, kolik má matka dětí a že je na rodičovské, to tak bohužel je,“ uvedla.

Jsem ráda, že nejsem na ulici, říká matka

Sama matka dětí říká, že momentálně nemůže přispívat více. „Pan soudce si můj příjem ověřil. Ví, že mám nezletilou dceru a příspěvky ve výši 3800 korun. Výživné platím řádně, kdybych mohla platit více, tak to udělám, ale nemůžu. Jsem ráda, že žiju a nejsem na ulici,“ řekla Jana Müllerová. Kromě pěti dětí s Pospíchalem má Müllerová ještě další čtyři děti, tři z prvního vztahu a jednu holčičku ze současného partnerství.

Jak vzápětí dodala, exmanžel jí prý na alimentech dodnes dluží přes 70 tisíc. „Proč si tedy děti bral, když to nezvládá? Od státu dostává dost. Dala jsem mu je do péče, aby už byl klid a postaral se o ně,“ dodala. Sama je nevídá, ani nechce, důvod však odmítla sdělit. 

O případ se nyní začal zajímat europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj jde o „nejkřiklavější“ ukázku diskriminace českých otců při péči o děti. „Chtěl bych na jeho případu otevřít závažný problém diskriminace otců při péči o děti a vymahatelnosti výživného. Jeho případ svědčí o závažném pochybení úřadů či dokonce o špatném nastavení zákona o ochraně dětí, a tedy i selhání celého systému,“ uvedl lidovecký europoslanec, který se problematikou péče o děti dlouhodobě zabývá. 

Zdechovský: Zvažuji žalobu a další kroky

Neplacení alimentů v číslech:

V roce 2012 bylo ze zanedbání povinné výživy obžalováno 12 037 lidí, odsouzeno bylo 9132 osob. V roce 2013 obžaloba mířila na 12 554 lidí, verdikt si vyslechlo 10 974 osob.

S neplatiči výživného by měla ještě před tím, než by náhradní alimenty poskytl stát, pracovat Probační a mediační služba. Ta by podle účastníků kulatého stolu ve sněmovně pomohla spory rodičů řešit a peníze na děti od dlužníka získat. 

V brzké době se chce obrátit na ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou Tominovou (ČSSD), aby věc řešila. Její resort se zatím k věci vyjádřil jen stručně. „Pokud otec částku považuje za neúměrnou, má možnost se proti rozhodnutí odvolat ke krajskému soudu,“ uvedl mluvčí resortu Petr Habáň.

Podle Zdechovského ale nechaly úřady a soud věc dojít až příliš daleko. „Zvažuji žalobu k Evropskému soudu pro lidská práva a další kroky,“ sdělil Zdechovský. Kromě toho vyzval nového ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby se začal soustavně věnovat problematice porozvodové péče. „Takový nepořádek, jako je v České republice, nemá na evropské úrovni obdoby,“ rozzlobil se europoslanec.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.