Lidovky.cz

Bělobrádek: Češky byly v rukou kriminálníků, šlo jim o výkupné

Česko

  14:28
PRAHA - Češky unesené před dvěma lety v Pákistánu byly v rukou kriminálníků, jimž se jednalo o výkupné, řekl v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Proto podle něho měly v jistém smyslu štěstí. Obě ženy se dostaly v minulých dnech na svobodu a v sobotu ráno se vrátily do České republiky.

Pavel Bělobrádek foto: MAFRA - Tomáš Krist

„Tady bylo velké štěstí, že v podstatě po tom únosu se obě dívky dostaly do rukou kriminálních živlů. Těm lidem šlo o výkupné, to znamená, že jim nešlo o to ta děvčata někde zavléci natrvalo nebo je zbavit života, což je svým způsobem vždycky pozitivní,“ řekl Bělobrádek.

Česko výkupné neplatí

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v sobotu naznačil, že Česko za propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké nic nezaplatilo. „Platí ovšem, že český stát nevyjednává s teroristy, ani neplatí výkupné,“ řekl. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09), že Česká republika trvá na tom, aby se výkupné v takových případech nedávalo, uvedl ale taky, že mnoho evropských států peníze tajně dává. Ohledně zprostředkování případného výkupného v případě dvou Češek Schwarzenberg uvedl, že o tom vědět nechce.

Hana Humpálová a Antonie Chrástecká (vpravo) před a po propuštění z...
Hana Humpálová a Antonie Chrástecká byly po dvou letech propuštěné ze zajetí

Propuštění Češek zprostředkovala turecká humanitární organizace IHH. Agentura Anadolu napsala, že ženy unesla ozbrojená skupina napojená na teroristickou síť Al-Káida. Zástupce IHH Izzet Şahin ale řekl, že o tom nemá dost informací. Podle něj šlo o „ozbrojenou ilegální skupinu, ale není tak jasné, že byli napojeni na nějakou jinou dobře známou organizaci“.

Iniciativa rodin

Výkupné, diplomacie? Klíčovou roli při záchraně dívek sehrály rodiny. Nevzdaly se

Na IHH se obrátily přímo matky unesených žen před dvěma měsíci poté, co prý vyčerpaly všechny ostatní možnosti. Bělobrádek a Schwarzenberg se ovšem shodli v tom, že stát v záležitosti neselhal. Schwarzenberg uvedl, že únosci obvykle dlouhou dobu mlčí, aby po sobě zametli stopy. Ozývají se prý až po dvou, třech letech. „Tušili jsme, že to bude tak dlouho trvat,“ dodal bývalý ministr zahraničí.

Češky byly uneseny v jihozápadní pákistánské provincii Balúčistán v březnu 2013. Přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Na internetu se později objevily dva videozáznamy s unesenými - první v červnu 2013 a druhý o čtyři měsíce později. Jiné zprávy úřady o dívkách neměly, protože únosci o sobě nedali nijak vědět. Česká diplomacie byla na informace o případných vyjednáváních po celou dobu velmi skoupá.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.