Lidovky.cz

Žalobci poslali kauzu Nemocnice Na Homolce i Dbalého k soudu

Česko

  10:47aktualizováno  11:00
PRAHA - Bývalý ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý, který čelí korupčnímu skandálu, si od minulého pátku užíval svobody. Z vazby byl propuštěn na základě zaplacené půlmilionové kauce. Musel také odevzdat pas a slíbit, že neopustí Česko. Dlouho ho však žalobci na pokoji nenechali. Už ve středu se rozhodli poslat k soudu kauzu údajně zmanipulovaných tendrů špičkového zdravotnického zařízení.

Vladimír Dbalý v roli šéfa Nemocnice Na Homolce. Do vazební věznice jej dostal jeho diář. foto: MAFRA - Robert RambousekLidové noviny

„Mohu potvrdit, že byla podána obžaloba na celkem sedm obviněných osob. Jde o trestní věc v souvislosti s manipulacemi s veřejnými zakázkami Nemocnice na Homolce,“ řekla LN Lenka Bradáčová z Vrchnícho státního zastupitelství v Praze, jejíž podřízení na případu pracují.

„Konkrétně se jedná o digitalizaci chorobopisů, kdy je škoda vyčíslena na 57 milionů korun. Tohoto trestného jednání se mělo dopustit šest obviněných, kteří jednali jako členové organizované skupiny. Další jednání se vztahuje k nákupu Leksellova gama nože. Tam mělo dojít k předání úplatku ve výši 5,5 milionu korun. V tomto případě byla podaná obžaloba na tři osoby,“ dodala Bradáčová.

Dbalý spolu s dalšími šesti lidmi čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů. Celková škoda dosáhla 57 milionů korun, přičemž 53 milionů mělo skončit jako neoprávněný prospěch u obviněných. Mezi nimi je kromě Dbalého i jeho někdejší náměstek Michal Toběrný, bývalý ředitel dceřiné společnosti nemocnice Holte Medical a vysoce postavený úřadník ministerstva zdravotnictví Pavel Kocourek. Podle dozorujícího státního zástupce Zdeňka Matuly prali špinavé peníze a sjednávali výhodu při zadání veřejné zakázky.

KEDROŇ: Proč pustili z vazby Dbalého? Kvůli Salačové

Zmíněný tendr na skenování chorobopisů vyhrálo sdružení DISOL Group, které tvořila společnost DISOL a výrobní družstvo invalidů VDI Meta Trans. Původně předpokládala cena 95 milionů korun vyskočila na konečných 146 milionů korun bez DPH.

Dbalý jako jediný zůstal ve vazbě od loňského června, kdy se kauza rozběhla. Detektivové z protikorupční policie se obávali, že by na svobodě mohl ovlivňovat svědky.

V polovině loňského srpna pak žalobci přikročili k dalšímu obvinění Dbalého. Mají za to, že si řekl o úplatek v rámci zakázky na nákup gama nože za 140 milionů korun. Nezákonné obohacení mělo být v řádu jednotek procent z celkové částky.

Aprílová nadílka

Už během loňské razie v Nemocnici na Homolce a v Holte Medical byla jedním z míst, kde se detektivové z protikorupčního útvaru poohlíželi po důkazech také sídlo firmy Bialešová s.r.o.. Ta zajišťovala účetnictví nemocnici.

Prvního dubna pak jednatelka firmy Emilia Bialešová, která až do konce března pro nemocnici pracovala, skončila ve vazbě. Policie, jak informoval web Lidovky.cz, obvinila celkem šest lidí: Dbalého, Biaelešovou, experta na medicínské právo Romana Žďárka, advokáta Davida Michala z kanceláře MSB Legal, i dva Dbalého poradce Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka.

Kvůli Homolce obvinili Bendlova muže. Za jeho smlouvu orodoval Šnajdr

Obvinění souvisí se smlouvou na medicínsko-účetní služby. Za ně měla nemocnice zaplatit 159 milionů bez DPH. V hledáčku vyšetřovatelů jsou dále kontrakty na právní a poradenské služby.

„Tímto jednáním vznikla podle policejního orgánu Nemocnici Na Homolce škoda v celkové výši přes 50 milionů korun a mezi obviněnými došlo v souvislosti se zadáním uvedených zakázek k předání úplatků v celkové výši převyšující 10 milionů korun,“ uvedl k případu dozorový státní zástupce Zdeněk Matula.

Podle mínění žalobce obvinění spáchali trestné činy přijetí úplatku, porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky, pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě a podplacení.

Kauza Nemocnice Na Homolce

27. června 2014 - Soud poslal Dbalého do vazby.

21. července 2014 - Server Lidovky.cz napsal, že v kauze zakázky na digitalizaci chorobopisů přibyli ke čtyřem původně obviněným další dva - Josef Veselý a Tomáš Kadlec. Podle médií údajně převáděli peníze ze zakázky na další účty.

31. července 2014 - Soud zamítl Dbalého stížnost proti vazbě.

2. srpna 2014 - Podle serveru Lidovky.cz čelí Dbalý a Toběrný dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup Leksellova gama nože. Údajně si řekli o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun.

4. srpna 2014 - Vrchní státní zastupitelství v Praze uvedlo, že Dbalý a Toběrný podle policie přijali úplatek 5,7 milionu korun.

26. srpna 2014 - Česká televize uvedla, že ve vazbě skončil další obviněný v kauze chorobopisů, a to bývalý šéf dceřiné firmy nemocnice Holte Medical Petr Kutil. Údajně fyzicky napadl jednoho ze svědků.

15. září 2014 - Podle serveru Lidovky.cz policie obvinila Dbalého manželku Stanislavu z maření výkonu úředního rozhodnutí.

14. října 2014 - Dbalý neuspěl s ústavní stížností proti vazbě; ústavní soudci rozhodli, že je zjevně neopodstatněná.

26. října 2014 - Soud uložil Stanislavě Dbalé roční trest s podmíněným odkladem na dobu tří let za výběr 700.000 korun z obstaveného účtu. Server Lidovky.cz napsal, že po zadržení Dbalého našli policisté u jednoho jeho známého kufr s 21 miliony korun v hotovosti, 185.000 eur, 5000 dolarů a zlatem za desítky milionů korun. S přesunem kufru podle serveru prý Dbalému také pomáhala manželka.

15. listopadu 2014 - Podle zprávy ministerstva zdravotnictví pro poslance, kterou ministerstvo vypracovalo na základě výsledků auditu v Nemocnici Na Homolce, nemocnice nehospodárně, neefektivně a neprůkazně utratila 3,4 miliardy korun. Kromě toho téměř 354 milionů korun vydala neoprávněné.

21. ledna 2015 - Nemocnice Na Homolce se rozhodla připojit jako poškozený k obžalobě Dbalého a dalších sedmi lidí, kteří nemocnici podle policie manipulováním zakázek způsobili škodu téměř 62 milionů korun, napsaly Lidové noviny (LN).

24. února 2015 - Policie uvedla, že v kauze digitalizace chorobopisů a nákupu gama nože navrhla obžalovat sedm lidí.

1. dubna 2015 - Policie obvinila šest lidí, kteří podle ní svým jednáním poškodili Nemocnici Na Homolce o víc než 50 milionů korun. Žalobce Zdeněk Matula uvedl, že se to týká veřejných zakázek nemocnice, a to na účetní a medicínsko-právní služby, na právní služby a na poradenské služby. Podle policie si obvinění mezi sebou v souvislosti s tendry předali úplatky v celkové výši přes deset milionů korun. Web Lidovky.cz napsal, že mezi obviněnými jsou účetní Emilie Bialešová, advokát kanceláře MSB Legal David Michal, exporadce ředitele nemocnice Zdeněk Čáp, poradce Josef Kantůrek a znovu i Dbalý.

3. dubna 2015 - Dbalý byl na kauci propuštěn z vazby. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové složil peněžitou záruku, odevzdal pas, bude pod dohledem probačního úředníka a slíbil, že nevycestuje. Soud naopak poslal do vazby bývalou hlavní účetní nemocnice Bialešovou, uvedla Česká televize.

8. dubna - Státní zástupce obžaloval šest lidí včetně Dbalého pro podezření z manipulace se zakázkami na digitalizaci chorobopisů. Podle žalobce jednali jako organizovaná skupina, čímž nemocnici způsobili škodu za téměř 57 milionů korun. Dva z nich figurovali i při nákupu Leksellova gama nože, kde jsou spolu s další osobou obžalováni za předání úplatku 5,7 milionu korun. Za loňské napadení svědka byl obžalován další člověk.

Zdroj: ČTK

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.