Lidovky.cz

USA

Hrad couvá ze sporu s USA. Zákaz vstupu pro velvyslance se prý týkal jen jedné schůzky

Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. foto:  Petr Topič, MAFRA

Když prezident Miloš Zeman řekl, že americký velvyslanec Andrew Schapiro má na Pražský hrad zavřené dveře, měl prý na mysli jen jednu konkrétní schůzku. Tvrdí to ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček v rozhovoru pro Český rozhlas Radiožurnál.
  14:15

Podle Kmoníčka plánoval Hrad setkání s americkým velvyslancem ještě před odjezdem Zemana do Moskvy.

Velvyslanec USA Andrew Schapiro v ČT

„Není na mně nebo na kterékoliv jiné zemi, abychom říkali českému prezidentovi, co má nebo nemá dělat. Když prezident Zeman řekl, že je třeba vzdát hold všem zemím v souvislosti s koncem druhé světové války, tak to chápu. Ta symbolika, že možná je jediným vůdčím představitelem státu EU, který bude stát na tom pódiu a sledovat vojenský pochod, když ta armáda destabilizuje jeden ze sousedních států EU, možná je taková prekérní, uvidíme, co se stane.“

„Pan prezident v zásadě svojí odpovědí řekl, že necítí potřebu tohoto jednoho konkrétního bilaterárního jednání k tomuto jednomu tématu ještě před odjezdem do Moskvy,“ prohlásil Kmoníček.

Ten tak podle všeho „uhlazuje“ diplomatický spor mezi USA a Zemanem, který se rozhořel po slovech amerického velvyslance. Schapiro okomentoval Zemanovu plánovanou cestu do Moskvy slovy, že jde zřejmě o jediného prezidenta z EU, který bude sledovat přehlídku armády, jež destabilizuje sousední stát.

Zeman pro Parlamentní listy

„Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem… ...Obávám se, že po tomto prohlášení má naopak velvyslanec Schapiro dveře na Hrad zavřené“.

Prezident reagoval s tím, že si nenechá mluvit do plánu svých zahraničních cest a Schapiro má dveře na Hrad zavřené. Kmoníček v rámci „vysvětlování“ sporu ale řekl, že tak by vlastně velvyslanec nemohl vykonávat svou práci.

Podle Kmoníčka se ve skutečnosti žádný spor nekonal. Šlo prý o nepochopení způsobené tím, že oba muži odpovídali na otázku jiného média. Proto se prý ani jeden z nich vlastně nemusí tomu druhému za nic omlouvat. 

„Tady se není ani jednomu, ani druhému za co komu omlouvat. Prostě v demokracii je normální, že lidé mají na jednu věc dva odlišné názory, které vycházejí z jejich politické pozice. Co je na tom k omlouvání?,“ uvedl Kmoníček pro Český rozhlas a zdůraznil spojenectví mezi USA a Českem.

Roztržka vyvolala reakce jak ve světovém tisku, tak u řady politiků. USA se oficiálně postavily za svého diplomata. Zeman byl naopak „chválen“ v Rusku, kde jeho postoj ocenili jako osobitý a statečný.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.