Lidovky.cz

Sněmovna schválila kontroverzní novelu energetického zákona

Česko

  11:03aktualizováno  11:08
PRAHA - Sněmovna schválila rozsáhlou a kontroverzní vládní novelu energetického zákona. Podle ní se například bude platit poplatek na podporu elektřiny z obnovitelných zdrojů nově podle kapacity jističe odběratelů místo podle spotřeby. Poslanci neschválili sporný návrh, který by umožnil rozdělování solárních elektráren na menší.

Energetika foto: Česká pozice

Předlohu nyní dostane k projednání Senát. Novela prošla nejtěsnější většinou: hlasovalo pro ni 86 poslanců a přesně toto množství bylo zapotřebí. Podpořila ji koalice, opozice se převážně zdržela. Poslanci Úsvitu, kteří patřili mezi nejhlasitější kritiky, byli proti.

Sobotka: Potřebujeme snížit energetickou závislost na Rusku

Poslanci v zákoně neschválili sporný návrh, který by umožnil rozdělování solárních a větrných elektráren na menší. Energetický regulační úřad upozorňoval, že solární elektrárny by se rozdělením mohly vyhnout odvodu solární daně.

Novela naopak umožňuje rozvoj střešních fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem do deseti kW. Pro jejich instalaci už nebudou domácnosti potřebovat licence. Štěpán Chalupa z Komory obnovitelných zdrojů to označil za dobrý krok, podle něj ale zákon úplně ignoruje další obnovitelný zdroj, a to rozvoj větrných elektráren. „Těžko najít racionální důvody, proč stát, jinde štědrý miliardami například pro uhlí, nechce podpořit stovkami milionů nejlevnější elektřinu z větru,“ uvedl Chalupa.

Zeman horuje za využití uranu. Pozor na solární šílenství, řekl

Poslanci odmítli návrh Pavla Kováčika (KSČM), který chtěl zvýhodnit solární elektrárny uvedené do provozu v lednu a únoru 2011. Šlo o elektrárny vybudované v roce 2010, které se ale nepodařilo uvést do provozu do konce roku. Kvůli tomu mají nárok na nižší podporu. Podle Kováčika by měly dostat stejnou podporu, jakou mají elektrárny uvedené do provozu do konce roku 2010. Nesouhlasil s tím ale Mládek, podle kterého by to znamenalo mimo jiné vyšší výdaje ze státního rozpočtu.

Kritika Energetického regulačního úřadu

„Stále se domníváme, že v zákoně je celá řada věcí, která zhorší postavení těch, co platí energie,“ řekl Jiří Chvojka, mluvčí Energetického regulačního úřadu. Podotkl, že dosud si mohly dát regulované subjekty do nákladů jen omezenou část nákladů, což se změní. „Do budoucna budou moci tyto společnosti dát mnohem větší podíl nákladů do regulovaných složek a ERÚ jim bude muset ze zákona vyjít vstříc,“ dodal. Úřad dlouhodobě přípravu novely kritizoval. Ministerstvo průmyslu podle něj dostatečně nevyčíslilo její dopady. 

Ministr průmyslu Jan Mládek také řekl, že novela zvýší výdaje státního rozpočtu o pět miliard korun. Podle Chvojky však bude dopad mnohem větší. „Je to dopad pět miliard, ale krát 17 let, po kterou se ta podpora bude platit. Ve skutečnosti to je podstatně větší číslo, skoro 90 miliard korun, které zaplatíme proto, že byla v minulosti špatně nastavena podpora obnovitelných zdrojů,“ řekl Chvojka. Dodal, že nebyla vyčíslena ani řada dalších dopadů, na které upozorňoval ERÚ i Nejvyšší kontrolní úřad.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.