Lidovky.cz

O petrovický zámek majitelka bojovala v restitucích. Teď chátrá a obývali ho bezdomovci

Česko

  8:00
PRAHA - Dříve tady sídlilo gestapo i státní zemědělský podnik. A ještě nedávno obývali barokní zámek v Petrovicích narkomani, bezdomovci, squatteři i jedna celostátně hledaná osoba. Historicky významná kulturní památka už totiž roky chátrá a její stav je kritický. Majitelka o zámek nejeví zájem, přestože o něj bojovala v restitučních sporech několik let. Na policejní výzvy nereaguje, poštu nevyzvedává.

Hlavní budova zámku byla postavena na místě staré tvrze, která se datuje do 13. století. První zmínka o petrovickém zámku pochází z roku 1716. foto:  František Vlček, MAFRA

Thomas Alva Edison by se možná divil, jaký historický skvost stojí v ulici, která nese jeho jméno. V pražské čtvrti Petrovice, která leží hned za Hostivaří, se právě v ulici Edisonova se symbolickým číslem popisným 1 nachází rozsáhlý barokní zámek. Historická stavba o rozloze necelých dvou hektarů je dokonce chráněnou kulturní památkou České republiky, přesto už několik let chátrá a podle památkářů je stav panství kritický. 

Zámek v Petrovicích. Zámeček - panský dům (červená), panské konírny (žlutá) s vyhlídkovou terasou a bazénkem, čelední byty (modrá), úřednická budova, kravín, konírna, volárna (zelená).

Zámek v Petrovicích. Zámeček - panský dům (červená), panské konírny (žlutá) s vyhlídkovou terasou a bazénkem, čelední byty (modrá), úřednická budova, kravín, konírna, volárna (zelená).

„My tu jen pracujeme“

Na mnoha místech nemá zámek už ani střechu, ještě před pár lety byl přitom volně přístupný. Tehdy si historických prostor užívalo na třicet bezdomovců, squatterů i narkomanů. A policie odsud dokonce odvedla i jednu celostátně hledanou osobu.

Dnes případné nezvané hosty od vstupu odrazuje hned několik cedulí. „Objekt střežen 24 hodin denně. Hrozí nebezpečí úrazu, rozbití držky, útoky hladových kober a vzteklých psů,“ hlásá například jedna z nich. Celý objekt prý střeží bezpečnostní agentura a je neustále pod dohledem kamerového systému.

Zámek Petrovice, památkově chráněná barokní stavba, restituovaná soukromníkovi,...

A přestože zchátralý zámek působí zcela opuštěně a z větší části se jedná jen o hromady sutin, přece jen skrývá tajné návštěvníky. 

„My tady jenom pracujeme, máme to na starost od paní baronky,“ říká přes plot obehnaný ostnatým drátem asi padesátiletý potetovaný muž. Další mladý muž a žena, kteří byli na zámecké zahradě s ním, okamžitě zachází zpátky dovnitř.

Všichni jsou tu prý na brigádě. „Musíme to tu vyčistit, je to zarostlé,“ říká a ukazuje na roští, které už za dopoledne stihl prořezat. „Pak taky každý ráno kontrolujeme plot a opravujeme díry, kudy sem chodí bezdomovci.“ Prý před pár lety jich odsud „vykopali“ hned několik. V tu chvíli z hospodářství, z díry, kde dříve byly dveře, vykoukne další zvědavá hlava. I ta se ale ihned schová. „Jdu si uvařit kafe. Nashle,“ loučí se pak potetovaný muž.

Havarijní stav trvá několik let

Zámek v Petrovicích

  • Zámek v Petrovicích je spolu s hospodářským dvorem a zahradou architektonicky i urbanisticky významnou památkou.
  • Areál zámku prošel mnoha stavebními pracemi i slohy. V 19. století proběhly na objektu neobarokní a neogotické úpravy, fasáda je bohatě zdobena figurální výzdobou. Vstup do areálu tvoří neogotická brána s cimbuřím a věžičkami.
  • Památkáři na objektu cení zejména historické konstrukce, umělecké prvky a další zdobení, zejména výzdobu fasád, kterou doplňují sochařská díla i historické klenby. V suterénu a přízemí se částečně dochovaly středověké konstrukce.
  • V letech 1927 až 1929 byl zámek rekonstruován a byla postavena západní zahradní terasa s bazénem, v tomto roce byla také do zdi osazena socha sv. Jana Nepomuckého.
  • Stav zámku je nyní havarijní, chybí například socha sv. Jana Nepomuckého a socha sv. Floriána, poškozeny jsou téměř všechny objekty, část hlavního panství navíc poškodil požár, který způsobili bezdomovci. Podle hasičů by se měl objekt zdemolovat.
  • Zdroj: Národní památkový ústav; Průzkum a vyhodnocení památkových objektů
Ještě před pár lety byl areál zámku přístupný, bydlelo v něm až třicet lidí...

Jednopatrový zámek v Petrovicích se dostal na seznam kulturních památek v roce 1958. Vyrostl na historické tvrzi ze 14. století, první zmínka o samotném zámku pak pochází z roku 1716. V průběhu let několikrát změnil majitele: bydlel tam například i francouzský chemik Nicolas Bellot. V roce 1925 objekt koupil tehdejší správce Petrovic Roman Danner. Gestapo mu sice panství o sedmnáct let později zabavilo, do svého sídla se ale Danner po válce vrátil. A v roce 1948 majetek opět zkonfiskovali komunisté.

Po soudních tahanicích památku nakonec získala Dannerova praneteř Andrea Isholová, která o zámek bojovala v dlouholetém restitučním sporu s dalšími potomky. Isholová se ale o panství nestará a problémy s ní má i starostka obce Olga Hromasová. „Trvalo nám tři až čtyři roky, než jsme ji zkontaktovali. Na můj e-mail odpoví třeba až za dva měsíce,“ popisuje Hromasová. „V roce 2011 jsme do objektu vstoupili, protože si obyvatelé stěžovali na hluk i nepořádek v okolí. Nechali jsme ho vyklidit a zabezpečit proti vstupu nepovolaných osob,“ říká starostka z městského úřadu, který je hned na dohled od petrovického zámku. 

Přestože majitelka už několikrát slíbila, že se o objekt postará a opraví ho, nic se zatím neděje. A podle zkušeností starostky zřejmě ani nebude. „Paní majitelka prodává v Petrovicích pozemek, za který chce 170 milionů. Tyto peníze prý poté investuje do opravy zámku. Za dva roky se tu byli podívat i developeři, ale když ani oni nechtěli za ten pozemek tolik zaplatit, asi to bude trvat ještě dlouho,“ říká Hromasová. 

Barokní zámek Petrovice byl postaven na místě tvrze ze 14. století.

Problém s majitelkou přitom vzniká i u takových věcí jako třeba sečení trávy. „Paní Isholová vlastní v Petrovicích více pozemků. Něco sice pronajímá, ale o další se nestará a my se musíme o tyto pozemky starat na vlastní náklady,“ dodává Hromasová. Faktury, které poté Isholové město vystaví, neplatí. Ostatně peníze dluží i bezpečnostní agentuře, která zhruba před dvě lety prováděla na místě patroly. 

Zámek Petrovice tvoří tyto části:

  • zámek (hlavní budova s přiléhajícím křídlem, v nice hlavního průčelí socha sv. Floriána)
  • hospodářská budova 1
  • hospodářská budova 2
  • hospodářská budova 3
  • zahradní terasa se schodišti
  • zahrada
  • brána do dvora
  • ohradní zeď se sgrafitem a nikou se sochou sv. Jana Nepomuckého
  • pozemky parc. č. 1, 2/1, 3, 4, 5, 10
  • ostatní objekty na uvedených pozemcích tvoří prostředí kulturní památky 

Zdroj: Národní památkový ústav; Průzkum a vyhodnocení památkových objektů

Areál petrovického zámku.

Server Lidovky.cz se proto snažil kontaktovat přímo majitelku Isholovou. Bydliště má uvedené v domě, kde sídlí také smíchovská kavárna Savoy. Podle sousedů se zde ale Isholová nezdržuje a nepřebírá ani poštu.

Památkáři označili stav panství za havarijní, nachází se dokonce na seznamu ohrožených památek České republiky. A o problémech s majitelkou ví také ministerstvo kultury. „Paní Andrea Isholová dlouhodobě neplní své zákonem stanovené povinnosti, v důsledku čehož památka chátrá a pokračuje její devastace,“ uvedla na dotaz serveru Lidovky.cz mluvčí Simona Cigánková. V roce 2009 jí proto Magistrát hlavního města Prahy uložil pokutu 150 tisíc. Další peněžní trest ve výši 300 tisíc padl o dva roky později. Zatím nejvyšší penále, a to půl milionu korun, obdržela Isholová letos. Proti rozhodnutí se ale odvolala a řízení ještě nebylo ukončeno.

Jako nejzazší možnost, jak památku petrovického zámku zachránit, se nabízí zámek majitelce vyvlastnit. Zákon o státní památkové péči tuto variantu připouští v případě, že vlastní zanedbává „nemovité kulturní památky, které nejsou státním majetkem, své povinnosti a ohrožuje tím zachování, (...) může se ve společenském zájmu, nedojde-li k dohodě s vlastníkem o jejím prodeji státu, výjimečně kulturní památka vyvlastnit“. 

Ani to ale podle starostky Hromasové nelze udělat. „Když jsem se o tuto možnost zajímala, bylo mi řečeno, že stát nemá peníze na to, aby od někoho vykupoval tak velký a rozlehlý zámek,“ uzavírá rezignovaně.

Hlavní vstup do budovy petrovického zámku, který sousedí s farním kostelem.
Zámek Petrovice, památkově chráněná barokní stavba, restituovaná soukromníkovi,...
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.