Lidovky.cz

Bezhotovostní výkup kovů se podle ministra vyplácí. Ubylo krádeží

Česko

  18:52aktualizováno  19:24
PRAHA - Nová vyhláška, která od začátku března nařizuje jen bezhotovostní platby za odevzdaný kovový odpad, už podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) nese první pozitivní výsledky. Policejní statistiky ukazují, že ve srovnání s loňskem klesla letos v prvním čtvrtletí škoda z krádeží kovů přibližně o šedesát procent.

Sběr kovového odpadu (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Majitelům výkupen kovového šrotu klesaly podle informací ČTK od začátku března příjmy až o polovinu. Shodují se, že předpis poškozuje jejich byznys.

Brabcův úřad pošle nejpozději do konce týdne do meziresortního připomínkového řízení dokument, který má do budoucna změnit a zpřísnit podmínky sběru. Zhruba za měsíc by se mohl dostat na jednání vlády.

Zloději kovů to budou mít těžší, vláda plánuje přitvrdit

Například Moravskoslezský kraj trápí krádeže kovů dlouhodobě, podle provozovatelů se může výkup šrotu přesunout do Polska, kde jsou výkupní ceny až o pětinu vyšší. Vývoz odpadu ale české zákony zakazují. Brabec bude kvůli tomu v pondělí jednat se svým polským protějškem.

Počet těchto trestných činů se letos v prvním čtvrtletí, kdy jich policie zaznamenala 2061, oproti roku 2014 snížil. Loni jich za stejné období bylo 3616. Způsobená škoda těmito trestnými činy klesla meziročně z 256 milionů korun na 102 milionů, uvedl Brabec. Nejvíce trestných činů ubylo právě v březnu, kdy začala vyhláška platit.

Kamery, archivace i omezená otevírací doba

„Není to samozřejmě jen díky tomu, je to i díky práci Policie České republiky, která zintenzivnila činnost v této oblasti. Sama policie ale říká, že jí bezhotovostní vyhláška velmi pomohla,“ řekl Brabec.

Materiál s analýzou výkupu kovů v České republice předkládá meziresortní pracovní skupina při ministerstvu životního prostředí ve třech variantách. Upřednostňuje přitom třetí z nich, kdy upravuje prevenci, kontrolu i regulaci. Cílem je snížit krádeže kovů. Jde například o zavedení povinného kamerového systému a archivace záznamů, omezení provozní doby výkupen nebo zpřísnění požadavků pro udělování povolení pro provoz výkupen.

Víka od kanálů, značky, okapy. Sběrny kovů mají manuál, co nevykupovat

V České republice se produkce a nakládání s odpady vykazuje pomocí Informačního systému odpadového hospodářství. Z celkového evidovaného množství kovových odpadů 3,8 milionů tun odevzdali občané 33,26 procenta. Loni zaznamenala agentura CENIA více než 5800 povolení ke sběru odpadu. Sběr, výkup a prodej kovových a nekovových druhotných surovin představuje roční objem až 50 miliard korun.

Policie zaznamenala předloni 11 786 krádeží kovových materiálů se škodou za 509 milionů korun, přičemž se jednalo pouze o trestné činy nikoliv přestupky, kterých je několikanásobně více. Pokud by k číslům byly připočteny i přestupky a nenahlášené škody, částka by pravděpodobně přesáhla jednu miliardu, uvádí materiál ministerstva. Na železnicích dosáhly předloni škody 29 milionů korun.

Krádeží kovů bylo loni nejvíce v Praze, Praze - Jih, Mělníku, Brně a okolí, Liberci, České Lípě a ve všech okresech Ústeckého kraje a na Budějovicku a Olomoucku. Pachatelé nejraději „sbírají“ plechy, trubky, dopravní značky, okapy, kabely a hutní materiál.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.