Lidovky.cz

Místo omluvy pranýřování. Hrad zveřejnil Peroutkův text: Češi, Němci a židé

Česko

  12:47aktualizováno  14:01
PRAHA - Na stránkách Hradu se objevil první údajně kontroverzní článek Ferdinanda Peroutky. Text s názvem Češi, Němci a židé z roku 1939 má podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka dokazovat novinářovo krátkodobé selhání. Vnučka Peroutky Terezie Kaslová takové interpretace odmítá. „Nepřijde mi kontroverzní,“ oponuje.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček a prezident Miloš Zeman foto: MAFRA-Dan Materna

„Peroutka pracoval na začátku své kariéry v židovských novinách. Měl spoustu židovských přátel, měl židovskou manželku a židovskou dceru. Proč by měl být antisemita?“ zdůraznila v reakci pro server Lidovky.cz Kaslová. Navíc namítá, že uveřejňování textu, který otiskl 22. února 1939 časopis Přítomnost, by mělo být ucelené. Chybí doplnění kontextu a také popis doby, v němž vyšel.

Kaslová chování Hradu nerozumí. „Tím, že hledají, zkoumají a dávají informace o Peroutkovi na stránky Pražského hradu, zbytečně utrácejí peníze daňových poplatníků,“ tvrdí. „Nevím, proč bych se měla vůbec zabývat rozbory laika,“ dodává.

Podle Martina Gromana ze Sdružení Ferdinanda Peroutky je nejpodstatnější, že článek není antisemitský. „Ten text není kontroverzní. Je dobový,“ míní. Podle něj Hrad objevuje již objevené věci, které ještě navíc nejsou skandální. „Těmito texty se zabývalo i gestapo. Tohle psaní dostalo pana Peroutku do koncentračního tábora,“ upozorňuje Groman.

JAK DOKAZUJE HRAD PEROUTKOVO SELHÁNÍ?

„Musím učinit jedno přiznání: nemám žádného talentu k antisemitismu, ale při pohledu na bývalou německou literaturu několikrát jsem si pomyslil, že by ve mně mohlo vzniknout pokušení kulturního antisemitismu, kdyby, podobně jako tam, málo asimilovaní židé se zmocnili ducha naší literatury a našich novin a kdyby svými způsoby a svým myšlením zastírali naše způsoby vlastní a přehlušovali ráz myšlení našeho.“

Zdroj: Přítomnost, 22. února 1939

Celý rozbor Hradu si přečtěte ZDE

Postupnou publikaci článků předeslal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček před týdnem. Článek „Hitler je gentleman“, který prezident Miloš Zeman připsal Ferdinandu Peroutkovi a mluvčí po něm několik týdnů pátrá, však zatím nemá. Historici říkají, že žádný takový text Peroutka nenapsal. Stejně tak se LN podařilo dokázat, že Zeman chybně citoval i britského premiéra Winstona Churchilla (více najdete ZDE). 

Oba prezidentské přešlapy se odehrály v lednu v projevu na pražském fóru k holokaustu. Zeman hovořil mimo jiné o selhání intelektuálů v krizové situaci, jakým byl nástup nacismu, a o jejich fascinaci nacismem. „Jeden z největších českých novinářů Ferdinand Peroutka uveřejnil v prestižním časopise Přítomnost článek s titulkem ‚Hitler je gentleman‘. Tentýž novinář po mnichovské dohodě napsal: ‚Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky‘,“ řekl tehdy Zeman. Hlava státu minulý týden slíbila, že pokud se článek nenajde, omluví se.

Existenci článku „Hitler je gentleman“ zpochybnil jak historik Petr Zídek, tak Společnost Ferdinanda Peroutky. Sdružení Ferdinanda Peroutky otevřeným dopisem vyzvalo prezidenta, aby svá tvrzení buď doložil, nebo se veřejně omluvil. Jak zjistily LN, chystá prezidenta (resp. český stát) Peroutkova vnučka žalovat. V žalobě na ochranu osobnosti hodlá požadovat prezidentovu omluvu.

Dílo novináře, spisovatele, dramatika a kritika Ferdinanda Peroutky se stalo součástí zlatého fondu českého politického myšlení a publicistiky. Zeman se několikrát vyznal k obdivu k Peroutkovi, současně ale nyní říká, že tento novinář publikoval víc sporných textů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.