Lidovky.cz

Podnikal v solárech, pak přešel na sociální služby. Sídlo má ve vybydleném domě

Česko

  5:00
PRAHA - Nejprve podnikal ve fotovoltaice, a když stát stopl dotace pro solární byznys, vrhl se na pomoc sociálně slabým. A hned získal téměř milionovou dotaci. Jedno ze sídel sdružení, které se má starat o problémové děti, přitom sídlí ve vybydleném domě.

SPZ Teplice sídlí v Ústí nad Labem na adrese U Jeslí 2181/2. Jedná se o tovární a sociálně vyloučenou lokalitu města. foto: Lidovky.cz

Vstup do domu v Ústí nad Labem, kde má sídlit jedna z kanceláří SPZ Teplice...

Za organizací SPZ Teplice na pomoc rodinám s dětmi stojí Martin Dlouhý, člen tamní ODS, která v severočeském městě dlouhodobě vládne. Server Lidovky.cz na jeho sdružení narazil, když mapoval situaci sociálních služeb v Ústeckém kraji. 

A přestože Dlouhý o sdružení zpočátku sdílně vyprávěl, když přišlo na dotaz, proč jedna z kanceláří sídlí ve vybydleném domě v Ústí nad Labem, hovor najednou uťal. „Teď se omluvím, budu muset končit. Dostává se to někam, kam si nepřeju.“

Organizace SPZ Teplice je jednou z čerstvě vzniklých sociálních služeb na severu Čech, kterou kraj hned na začátku podpořil poměrně štědrou dotací. A právě to kritizují některé neziskové organizace: nově totiž peníze nepřiděluje ministerstvo práce a sociálních věcí, ale hlavní slovo má sám kraj. Ten podle neziskovek rozdělil peníze netransparentně, do potíží se tak dostala třeba zařízení, která fungovala i patnáct let, a naopak dotace přidělil zařízením bez historie i relevantního hodnocení klientů (VÍCE čtěte ZDE).

„Mám vysoké sociální cítění“

  • Sdružení SPZ Teplice má v okresech Teplice a Ústí nad Labem zajišťovat sociálně právní ochranu dětí, tedy poskytovat „poradenství při řešení výchovných, sociálních a jiných problémů souvisejících s péčí o dítě a jeho výchovu“, stojí na stránkách organizace.
  • Přestože v této oblasti působí hned několik takzvaných sociálně aktivizačních služeb, žádná se podle kraje nesoustředí na tuto cílovou skupinu.

Martin Dlouhý, jednatel a předseda zmíněné SPZ Teplice v jedné osobě, přitom donedávna podnikal ve zcela jiném oboru - fotovoltaice. „Boom skončil zhruba před dvěma lety. Stát zrušil všechny dotace, a proto jsme skončili i my. Z podnikání jsem vypadl a zhruba rok a půl na to se naskytla tato šance,“ vysvětluje Dlouhý, proč se rozhodl založit organizaci na pomoc sociálně slabým.

Dlouhý sám přiznává, že fotovoltaika a sociání služby jsou úplně odlišný obor, vysvětlení pro to má ale jednoduché. „Mé sociální cítění je poměrně vysoké, tak jsem si říkal, že by to nebylo špatné. Já se v tom nepohybuji vůbec, ale sdružení jsme stavěli na lidech, kteří tyto věci umí,“ dodal. Kolik mělo sdružení za déle než rok fungování klientů, ale nevěděl. „Tohle dělá kolegyně, to já nevím.“

Sídlo SPZ Teplice na místní adrese v ulici Jankovcova. Na stejné adrese sídlí...
Sídlo SPZ Teplice na místní adrese v ulici Jankovcova. Na stejné adrese sídlí...

Vznik sdružení SPZ Teplice si podle jeho slov vyžádalo samo město Teplice. „Vznikli jsme na základě podnětu magistrátu a krajského úřadu. Přímo jsme byli vyžádáni, protože služba sociálně-právní ochrany dětí tady byla nedostatkovým zbožím,“ tvrdí.

Dotace pro nové zařízení

  • Dotace na rok 2014 sice ještě udělovalo ministerstvo práce a sociálních věcí, i to se ale řídilo především doporučením kraje, který má o situaci v dané lokalitě přesné informace. A právě Ústecký kraj nově vzniklé zařízení SPZ Teplice doporučil.
  • „Tato služba žádala o dotaci v rámci druhého dotačního kola a byla podpořena na návrh krajského úřadu Ústeckého kraje. Kraj uvedl, že se jedná o službu v lokalitě potřebnou, zaměřenou na problematickou mládež. Služba vznikla na základě žádosti obce Teplice, díky čemuž je zde i přislíbena částečná finanční podpora,“ uvedl za rezort práce a sociálních věcí mluvčí Petr Habáň.

Dlouhého sdružení SPZ Teplice bylo registrováno k 1. lednu 2014 a už pro tento rok také obdrželo dotaci téměř milion korun. Uzávěrka pro žádosti o finance přitom byla v září 2013, tedy v době, kdy SPZ Teplice coby poskytovatel služby ještě neexistoval. „Krajský úřad žádost poskytovatele podpořil, neboť zahájení činnosti bylo přednostně projednáváno a služba vznikla jako podnět OSPODu v Teplicích, který avizoval, že služba s danou problematikou v jejich lokalitě chybí,“ vysvětlila krajská mluvčí Lucie Dosedělová. Právě zdlouhavé vyjednávání bylo prý důvodem, proč SPZ Teplice nestihla o dotace zažádat v řádném termínu, a peníze jí úřad přiznal až v termínech pro dofinancování.

Organizace se má v Teplicích specializovat na problémové rodiny s dětmi. Kromě sídla přímo v Teplicích, a to na stejné adrese, kde je psaná i Dlouhého firma s fotovoltaikou, má podle webových stránek pobočku také v Ústí nad Labem. O té se ale Dlouhý odmítl bavit. Prý se jedná o konkurenční boj a ostatní neziskovky ho chtějí „vyštípat“.

  • Organizace SPZ Teplice získala pro loňský rok dotaci ve výši 984 tisíc korun (v prvním kole navýšení 950 tisíc, ve třetím 34 tisíc), na letošek to bylo 962 tisíc
  • Krajský úřad ani ministerstvo na místě zatím neprovedlo inspekci.

Jak totiž zjistil server Lidovky.cz, na uvedené ústecké adrese U Jeslí 2181/2 se nachází vybydlený dům, kde v pár bytech bydlí už jen několik obyvatel. Ani podle místních obyvatel zde žádná poradna nesídlí.  „Chtěli jsme tam zřídit kancelář, která je v podstatě připravená k otevření, ale nejsou na ni peníze. Jsou tam prostory, ale nejsou otevřené,“ hájil se Dlouhý. 

A přestože věc nechtěl vůbec komentovat, nakonec vysvětlení, proč má SPZ Teplice psanou pobočku v tovární lokalitě, navíc v téměř vybydlené čtvrti, přece jen nabídl. „Je dobré být ve vyloučené lokalitě a ne v centru města na takzvaném čistém místečku na náměstí. To je logický,“ dodal Dlouhý s tím, že na další dotazy odpoví už jen e-mailem.

Mají kvalitní hodnocení

Proč Ústecký kraj souhlasil se vznikem nové, neprověřené služby a pro práci s problémovou mládeží neoslovil například stávající osvědčené poskytovatele, ale nevysvětlil. „Historie zařízení hlavním kritériem nebyla, důležitým kritériem byla kvalita poskytovaných sociálních služeb, o níž je kraj prostřednictvím obcí informován,“ dodala mluvčí Dosedělová. 

A přestože SPZ Teplice funguje teprve krátce přes rok, podle ní se jedná o kvalitní službu. „Dle sdělení OSPOD Teplice je tato služba hodnocena velice kladně, spolupráci s organizací si pracovníci velmi chválí a i nadále ji doporučují k podpoře. O poskytování služby tímto poskytovatelem projevilo zájem i město Ústí nad Labem a to na základě informací o kvalitě poskytované služby od pracovníků v Teplicích,“ dodala.

„Je dobré být ve vyloučené lokalitě a ne v centru města na takzvaném čistém...
Na ústecké adrese U Jeslí, kde má sídlit poradna SPZ Teplice, se nachází blok...

Na vážný stav financování sociálních služeb v Ústeckém kraji nedávno upozornil server Lidovky.cz. Poté, co finance začal rozdělovat sám kraj, se systém přerozdělování dotací stal nepřehledný, tvrdí některé neziskové organizace. S finančními problémy se potýká například charita na Šluknovsku, na pokraji likvidace je i azylový dům v Krupce, který v místě působil skoro patnáct let, nebo charita v Teplicích.

Po přechodu na nový systém přitom nikdo velký rozdíl v udělených dotacích nečekal. V době, kdy peníze posílalo ještě ministerstvo, se totiž převážně řídilo doporučením kraje. „Vždycky požádalo kraj o hodnocení a doporučení. Kraj měl tedy hlavní slovo a na základě toho ministerstvo peníze neziskovkám přidělilo. Nyní je to slovo jediné,“ uvedla už dříve pro server Lidovky.cz Alena Zieglerová z vládní Agentury pro sociální začleňování (VÍCE o tématu čtěte ZDE).

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.