Lidovky.cz

V Plzni vyvrcholily oslavy hodinovou vojenskou přehlídkou

Česko

  17:19
PLZEŇ - Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy od Liberty, kterou podél zhruba dvoukilometrové trasy po hlavní plzeňské Klatovské třídě sledovaly desetitisíce lidí s americkými, českými a belgickými vlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody.

Vojáci se shromáždili na plzeňském náměstí. foto: ČTK

Potleskem a pokřikem davy vítaly přes 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ.

Hlavními hvězdami přehlídky ale byla dvacítka veteránů z USA a Belgie, kteří Plzeň před 70 lety osvobodili. Podle mluvčí magistrátu Evy Barborkové přilákal od pátku do neděle program slavností až 100.000 lidí.

Na přehlídce se představili také američtí veteráni, kteří osvobodili Plzeň.

Motorky, obrněná vozidla a samozřejmě i prapory. To vše patří k přehlídce

I když víc než devadesátiletí veteráni absolvují během oslav náročný a únavný několikadenní program, jásaní lidí, mávaní vlajek a létající květy šeříků mnohým daly tolik síly, že na vojenských historických džípech absolvovali přehlídku vestoje a zdravili se s lidmi. Kromě veteránů byli v konvoji také dva Pattonovi vnuci George Patton Waterst a Helen Pattonová.

Přehlídku uváděla jednotka představující historickou 16. obrněnou divizi americké armády přesně tak, jak v roce 1945 vypadala. „Byla složená z čety pěchoty, která pochodovala v historických uniformách s dobovou výstrojí a dle dobových předpisů, následovala četa kavalerie, tedy průzkumu, a pak jely tanky,“ popsal ČTK čelo průvodu komentátor přehlídky Miroslav Seifert. Po Klatovské třídě tak rachotily, stejně jako v roce 1945, lehké tanky M5 Stuart, tank M4 Sherman, či stíhač tanků M36 Jackson. Sherman, který projel Plzní, prošel za války africkým a francouzským tažením a válku skončil na německém území, řekl Seifert.

Veterán Charles Noble se zdraví s přihlížejícími.

O čelo průvodu se postaralo kolem 150 vojenských nadšenců z celého světa, kteří dva roky připravovali společný projekt Czech fury zaměřený na historicky reálnou rekonstrukci života amerických vojáků. „Snažili jsme se divákům ukázat, jak tenkrát byla americká armáda organizována - pěchota, průzkum, kavalerie a pro podporu boje i tanky. Napodobit pravé pěšáky z daného období je to nejsložitější, protože musíte mít nejen uniformu a výstroj, ale musíte se naučit i ten správný vojenský krok podle dobových regulí,“ řekl Seifert.

V čele šli dudáci

V průvodu se pak střídaly staré armádní džípy ozdobené vlajkami a květy šeříků, dodge, kolová i pásová vozidla, nákladní auta, sanitky, motocykly i pěší jednotky. Kromě několika desítek pěšáků v čele konvoje, kteří i zpívali, se v přehlídce objevilo také družstvo ženských pomocných sborů americké armády a četa skotských dudáků a bubeníků.

Plzní zněly dudy, které doprovázely skotský pluk

Ti podle Seiferta za druhé světové války dodávali svou halasnou a říznou hrou vojákům odvahu. Z nejednoho auta se linul jazz a swing, dudáci kromě pochodových skladeb hráli třeba i českou lidovku Kdyby byl Bavorov. Závěr konvoje tvořilo několik vozů současné americké armády, včetně vozů humvee a obrněných transportérů Stryker, a prezentace české armády s obrněnými Pandury, s houfnicemi Dana či s nákladními auty.

Slavnosti svobody začaly 1. května. Páteční rekonstrukci příjezdu americké armády do Plzně sledovalo podél trasy a na náměstí Republiky až 20.000 diváků, odpoledne k nim přibyly další tisíce lidí, řekla Barborková. Slavnosti pokračují v Plzni do 6. května, kdy je ukončí pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! a závěrečný koncert v synagoze. Ve městě pokračuje kulturní program a k vidění jsou vojenské dobové i současné kempy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.