Lidovky.cz

Oslava výročí? Vandalové zničili plakát, který připomněl útrapy v gulagu

Česko

  18:31
K výročí konce druhé světové války připravuje sdružení Post Bellum v pražských Dejvicích vzpomínkovou výstavu Paměť národa - Osvobození 70. Několik dní před zahájením se potýká s útoky vandalů. Zatím není jasné, zda jsou ideologicky či jinak motivované, poničené panely totiž připomínají také kontroverzní okamžiky naší historie.

Výstavní věže výstavy Paměť národa - Osvobození 70, instalované na Dejvické ulici, se staly opakovaným terčem útoků vandalů. foto: Post Bellum

„Od pátku do neděle jsme se setkali s opakovanými útoky na výstavní panely navezené na připravovanou výstavu. Neznámí útočníci jeden panel zcela odcizili, další rozřezali nožem a třetí posprejovali,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí sdružení Post Bellum Filip Hrubý. Podle jeho slov jsou v kontaktu s policí, která studuje záběry z bezpečnostních kamer v Dejvické ulici.

Výstavní věže výstavy se staly opakovaným terčem útoků vandalů. Expozice bude oficiálně zahájena v pátek.

Mluvčí policie Tomáš Hulan serveru Lidovky.cz řekl, že policie řeší pouze ztrátu jednoho z poutačů. „Z chodníku v pražských Dejvicích někdo odcizil poutač, na kterém byl umístěný plakát avizující výstavu, která začne tento pátek. S ohledem na výši vzniklé škody, která nepřesahuje pět tisíc, věc prošetřujeme jako přestupek proti majetku,“ řekl Hulan.

Záznamy pamětníků nyní i obrazem. Post Bellum a ČT budují obří archiv

Zatím není jistý ani motiv útoků, organizátoři nevylučují ani hlubší záměry vandalů. „Nejsme si jisti, zda jde o čistý vandalismus, nebo je za útoky něco víc. Výstava totiž mapuje příběhy konkrétních pamětníků, kteří se na válku dívají mnohdy z ne úplně tradičního úhlu pohledu,“ vysvětluje Hrubý.

Paralelně s útoky vandalů zaznamenala Paměť národa také řadu antisemitsky laděných útoků na své stránce na Facebooku. 

Vedle příběhů vypovídajících o utrpení za holocaustu mapuje expozice také osudy lidí vzpomínajících na poválečný odsun Němců či přeživších vojáků ze Svobodovy armády na Východní frontě. „Vzpomínají také na to, jak byli před nasazením na frontu vězněni v sovětském gulagu,“ podotýká Horký. Příběh pamětníka vzpomínajícího na období strávené v gulagu připomínal podle jeho slov právě odcizený výstavní panel. „Posprejovaný panel pak podává informace o sudetském Němci Hanuši Adamcovi, který musel na konci války v šestnácti letech narukovat do wermachtu,“ uvádí Hrubý.

Výstavní věže výstavy Paměť národa - Osvobození 70, instalované na Dejvické ulici, se staly opakovaným terčem útoků vandalů.

Útoky vandalů podle něj realizaci výstavy neohrozí, úpravy panelů však organizaci přijdou na velké finanční výdaje a zvýšená bezpečnostní opatření. 

Sdružení Post Bellum již v minulosti několik pamětnických výstav pořádalo, s podobnými útoky se však za 14 let fungování dosud nesetkalo. „Nic takového jsme neřešili ani na největší výstavě v roce 2012, která se jmenovala Heydrich 70, a při které jsme na Karlově náměstí instalovali  repliku koncentračního tábora,“ dodává mluvčí sdružení Post Bellum.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.