Lidovky.cz

Podle ředitele pražské policie byl zákrok na Cibulce přiměřený

Česko

  16:21
PRAHA - Zásah proti squatterům v objektu Cibulka byl podle ředitele pražské policie Luďka Procházky v souladu s předpisy a se zákonem. Zákrok byl připraven pod dohledem státní zástupkyně, která vydala předběžný souhlas se zadržením několika lidí. Procházka to ve čtvrtek řekl novinářům.

Speciální pořádková jednotka zasahovala proti squatterům u usedlosti Cibulka v Praze. foto: ČTK

Zásah chce od policejního prezidenta vysvětlit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), kterého zajímá, proč byla nasazena speciální pořádková jednotka, zda byl zásah přiměřený a kolik peněz stál.

Podle Procházky bylo při středečním zásahu proti squatterům na místě 130 policistů. Důvodem bylo to, že je Cibulka rozsáhlý objekt a policisté chtěli zamezit tomu, aby se do něj nevraceli zpět lidé, kteří jej za dohledu policie opustili. Dalšími důvody bylo to, že tam podle informací policie mělo být 50 až 70 neoprávněných obyvatel a špatné zkušenosti z dřívějších podobných zásahů proti obyvatelům squatů.

Zásah se uskutečnil kvůli tomu, že majitel nemovitosti podal na squattery trestní oznámení. Podle Procházky se odehrál tak, že policie nejprve vyzývala squattery, aby objekt opustili. Pro opuštění nemovitosti podle něj měli dostatek času. Lhůtu jim policisté několikrát prodloužili, protože většina squatterů na výzvu policie přistoupila a požádala o další čas, aby si mohli zabalit věci.

Ministr Chovanec požaduje vysvětlení zásahu proti squatterům

V objektu bylo nakonec podle Procházky 30 lidí, proti čtyřem museli policisté použít donucovací prostředky. „Provedení zákroku považuji z dostupných materiálů v souladu s předpisy a zákonem o policii,“ uvedl Procházka.

Policie proti squatterům zasahovala několik hodin a už během zásahu se začaly množit spekulace ohledně jeho přiměřenosti. Pochybnosti vyjádřili i politici. Náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický (Trojkoalice/SZ) řekl, že je nezbytné prověřit zákonnost akce a vyzval policii ke zveřejnění videozáznamu.

Historie usedlosti Cibulka sahá do 14. století. Je dlouhou dobu neudržovaná. Od roku 2006 byla usedlost v nabídce realitních kanceláří, její cena se postupně snižovala ze 150 na 130 milionů korun. Náklady na rekonstrukci jsou podle odhadů ještě vyšší.

Squatter z Cibulky dostal podmínku

Jeden zadržený ze squatu Cibulka dostal ve zkráceném soudním řízení dvouměsíční podmíněný trest. Proti rozhodnutí podal odpor, případ se bude řešit v hlavním líčení, řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Devětadvacetiletý muž podle Zenklové jako jediný prokazatelně v nemovitosti žil, a to od 1. dubna. „Obvodní soud pro Prahu 5 uznal jeho vinu a uložil mu trest odnětí svobody v trvání dvou měsíců podmíněně odložený na 12 měsíců. Rozhodnutí není pravomocné, muž si proti němu podal odpor a soud nařídil hlavní líčení na 29. června," uvedla mluvčí. Za neoprávněný zásah do práva k domu lze podle trestního zákoníku uložit v základní sazbě až dva roky vězení nebo pokutu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.