Lidovky.cz

Univerzita zrušila akci antiislamistů. Zaplatíte nám odškodné, vyhrožují

Česko

  10:00
PRAHA - Česká zemědělská univerzita zrušila antiislamistům pronájem sálu pro sněm. Podle školy takové akce na univerzitu nepatří. Lídr uskupení Islám v České republice nechceme bude chtít náhradu škod. „Může se jednat až od desítky tisíc,“ tvrdí Martin Konvička.

Administrátor iniciativy Islám v ČR nechceme Martin Konvička na demonstraci na Hradčanském náměstí. foto: František VlčekMAFRA

Xenofobní sdružení Islám v České republice nechceme narazilo při snaze uspořádat 6. června v Praze sněm příznivců. Smlouvu na pronájem konferenčního sálu patřícího pod Českou zemědělskou univerzitu škola na poslední chvíli vypověděla. „Domníváme se, že takovéto akce na univerzitní akademickou půdu nepatří,“ sdělil serveru Lidovky.cz mluvčí univerzity Josef Beránek.

Desítky tisíc korun

Rozhodnutí rozlítilo lídra sdružení Islám v České republice nechceme Martina Konvičku. “Ta smlouva je psána řádně. Naše iniciativa bude požadovat po České zemědělské univerzitě náhradu škod. To znamená rozdíl mezi pronájmem v prostorách školy a eventuálně pronájmem jiným,“ hrozí Konvička. „Může se jednat až o desítky tisíc korun. Ještě budeme chtít náhradu za už vykonané tiskařské práce,“ podotkl.

Už nebudu mluvit sprostě o islámu, slíbil antiislamista Konvička

Konvička uznává, že na takové rozhodnutí má univerzita právo. „Měli ovšem o tom přemýšlet před tím, než prostory pronajali,“ míní. Škola se brání, že problém způsobil jeden ze zaměstnanců. „Došlo k chybě pracovníka, který překročil své kompetence,“ zdůvodňuje Beránek.

Jestli bude Česká zemědělská univerzita platit sdružení nějakou kompenzaci, může rozhodnout až případný právní spor. „Smlouva neobsahuje sankční ujednání,“ prozradil Beránek. 

Sehnat náhradní prostory je téměř nemožné

To potvrzuje i advokátka a sympatizantka iniciativy Islám v České republice nechceme Klára Samková, která má smlouvu k dispozici. „Žádné sankce ve smlouvě sice nejsou, univerzita ale prostě tu smlouvu zrušit nemůže a pokud to udělá, ponese veškeré důsledky,“ tvrdí Samková.

Podle facebookové události plánovalo na sněm dorazit přes 500 lidí. „Teď je v Praze téměř nemožné sehnat na poslední chvíli nějaké prostory,“ postěžovala si Samková. „Někteří lidé si už na konferenci vyhradili čas,“ posteskla si.

Advokátka přičítá reakci školy k nedávnému incidentu v Olomouci, kdy skupina patnácti muslimských studentů měla roztržku s protiislámskými aktivisty. I když policie uvádí, že nedošlo k žádné hmotné škodě, situaci bude řešit v nejbližších dnech rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller. „Muselo to vyvolat pozdvižení v akademické obci,“ řekla Samková.

Nátlak na „aktivistu“

Podle Konvičky může za zrušením pronájmu především dotaz redaktora České televize Jana Moláčka, který se otázal, zdali univerzita ví, že si prostory pronajala xenofobní skupina. „Zrušili to po jeho nátlaku,“ řekl Konvička. “Jako zaměstnanec veřejnoprávního média má o událostech reportovat, ne je ovlivňovat,“ prohlásil.

Na reportéra chce sdružení podat stížnost Radě České televize. „Médium by s ním měla rozvázat pracovní smlouvu. Teď se totiž dostane pod občanský nátlak a bude to muset řešit Rada České televize. Mohu vás ujistit, že se stížnost připravuje,“ přiblížil plány Konvička.

Podle mluvčí České televize ale redaktor nepochybil. „O žádné stížnosti v tuto chvíli informace nemám. Reportér České televize pouze položil univerzitě dotaz, zda je se setkáním iniciativy na její půdě srozuměna. Takový dotaz nelze označit za aktivismus,“ reagovala mluvčí televize Alžběta Plívová. „Aktivisticky se neangažuji, pouze jsem se na univerzitě zeptal na okolnosti pronájmu prostor,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz Moláček.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.