Lidovky.cz

Místo lepšího rozsudku nové obvinění. Litoměřický expolicista naletěl

Česko

  7:00
LITOMĚŘICE - Zřejmě ho napálil podvodník, teď kvůli tomu navíc čelí obvinění. Exšéf cizinecké policie v Litoměřicích Petr Hladký měl dostat nabídku, že za 300 tisíc se u soudu vykoupí z hrozícího trestu za braní úplatků od cizinců. Důstojník podle detektivů skutečně zaplatil, ale zbytečně. K soudci se peníze nikdy nedostaly a Hladký nakonec dostal tříletý trest za přijímání úplatků. Další mu teď hrozí pro změnu za uplácení.

Bývalý šéf cizinecké policie v Litoměřicích Petr Hladký foto: Tomáš KassalMAFRA

Serveru Lidovky.cz se podařilo k případu získat nové informace. Soud v Litoměřicích expolicistu kvůli úplatkům loni v únoru poslal zatím nepravomocně za mříže a nechal mu propadnout veškerý majetek. A právě tento rozsudek se podle nového obvinění, do něhož nahlédl server Lidovky.cz, měl snažit na poslední chvíli zvrátit.

Úplatky u litoměřického soudu. Policejnímu exšéfovi nabízeli za peníze nižší trest

Impuls údajně vzešel od dalších dvou obviněných Oty Güttnera a Františka Froňka. Za obžalovaným policistou podle obvinění přišli v listopadu 2013 s lákavou nabídkou: zaplať a blížící se verdikt bude příznivý. „V té době o rozsudku rozhodoval soudce Vlastimil Nedvěd, úplatek byl stanoven na částku 300 tisíc korun, měla být rozdělena rovným dílem mezi Nedvěda, Güttnera a Froňka,“ stojí v obvinění.

Háček spočíval v tom, že sto tisíc určených na úplatek pro soudce měl stopit Froněk. „Uvedl, že soudce zná a zprostředkování a předání úplatku zařídí, přestože to neměl v úmyslu splnit a rozhodl se finanční obnos určený k úplatku soudce si ponechat,“ líčí policie.

Detektivové si nejsou zjevně jisti přesnou částkou, kterou expolicista Hladký nakonec zaplatil. Peníze ale podle nich dal před svým domem Güttnerovi. „Ten následně předal Františku Froňkovi obálku se dvěma balíčky peněz, kdy každý balíček obsahoval 100 tisíc, přičemž si Froněk veškerý finanční obnos 200 tisíc korun ponechal,“ uvádí obvinění.

Když k úžasu Hladkého i Güttnera vynesl soudce Nedvěd odsuzující verdikt, přispěchal Froněk podle detektivů s následujícím vysvětlením: „Má v rozsudku procesní chyby a od Krajského soudu v Ústí nad Labem se mu trestní věc vrátí zpět, opět bude rozhodovat soudce Nedvěd.“ Hladký měl navíc podle Güttnera přislíbit, že když pravomocný rozsudek pro něj dopadne dobře, doplatí dalších 700 tisíc korun.

Akce kolo

Exšéfa cizinecké policie v Litoměřicích Petra Hladkého policisté zadrželi v roce 2010 v rámci akce Kolo, při prohlídce u něj našli milion korun v různých měnách, úplatky od cizinců za prodlužování pobytu na území ČR  ale tehdejší šéf cizinecké policie v Litoměřicích bral podle prvoinstančního rozsudku z února 2014 i ve formě alkoholu a dalších dárků. Proti verdiktu se odvolal expolicista i žalobce.

Z textu obvinění vyplývá, že policie nemá informace o tom, že soudce Nedvěd o výše popsaném dění tušil nebo na něm jakkoliv participoval, není ostatně stíhán. Mluvit o věci nechce. „Já to usnesení nemám, takže to nemůžu komentovat,“ odmítl Nedvěd.

Mlčí také všichni obvinění. „Já vám k tomu ze zmocnění klienta nemohu nic říkat,“ odmítl dotaz serveru Lidovky.cz Hladkého advokát Štěpán Jakl. A stejná slova zní také od obhájců Güttnera a Froňka.

Policie všechny aktéry stíhá kvůli podplácení, Froňka navíc za podvod. Obvinění z podvodu čelí také litoměřický soudce Ladislav Jelínek, jehož se týkají další dva skutky kauzy. Podle kriminalistů nabízel za úplatu pomáhat s vrácením řidičského průkazu a nabízel ovlivňování rozsudku.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.