Lidovky.cz

Za propuštění exsenátora Nováka zvažujeme kárnou žalobu,uvedl nejvyšší žalobce Zeman

Česko

  14:12
PRAHA - Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a krajský žalobce z Ústí nad Labem Jan Jakovec zvažují podání kárné žaloby kvůli podmínečnému propuštění exsenátora za ODS a kmotra Alexandra Nováka z vězení. Podle Zemana by o propuštění vězně měl rozhodovat ten stejný soud, který jej do vězení poslal.

Alexandr Novák dostal za přijetí úplatku ve výši 40 milionů čtyři roky za mřížemi. Po dvou letech byl propuštěn na svobodu. foto: Karel Pešek, MAFRA

Nejvyšší státní zástupce Zeman společně s krajským žalobcem Jakovcem zvažují podání kárné žaloby. Důvodem je podmínečné propuštění kmotra Nováka, které už několik týdnů vyvolává pochybnosti a spustilo justiční prověrky. 

Státní zástupce Kosán o kmotrovi a exsenátorovi ODS Novákovi: Vězení se nevyhýbal

Na svobodu ho totiž dostali motorkáři z teprve dva roky starého sdružení Gryphons, kteří se za něj zaručili. S odsouzeným prý budou spolupracovat, aby mu pomohli s adaptací do civilního života. Na postup chomutovského soudu  i tamního vedoucího státního zástupce Ladislava Kosána poukázal už dříve vedle Zemana a Jakovce také ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

Krajský soud v Ústí nad Labem sice již dříve ocenil Novákovu snahu i jeho kázeňské odměny, podle rozhodnutí senátu měl ale ještě ve své snaze k nápravě pokračovat. Jenže přesně o měsíc později, tedy 7. května, vyšel na základně rozhodnutí soudce Ivana Nováka (jde o shodu příjmení - pozn. red.) odsouzený exsenátor za ODS z Věznice ve Všehrdech na svobodu.

Případ kmotra Nováka upozornil podle nejvyššího státního zástupce Zemana na systémovou chybu v českém justičním prostředí. V nedělním pořadu Otázky Václava Moravce řekl, že zvažuje změnu, která by spočívala v tom, že o propuštění vězně rozhodoval ten samý soud, který poslal odsouzeného za mříže. Soudy by se tak vyvarovaly dalším pochybením. 

Podle prověrky byl exsenátor ODS Novák propuštěn z vězení nezákonně

Také podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského není současný systém dostačující. Soudy jsou dle jeho slov zavaleny a tuto problematiku, která je prý pro soudce okrajová, odbývají. Většinou se tak jen podívají na počty kázeňských pochval či trestů, které jim dodá věznice a již nemyslí například na oběti těchto odsouzených, uvedl v pořadu. 

Postup Okresního soudu v Chomutově, který poslal Nováka v květnu na svobodu, budí pochybnosti už několik týdnů. Propuštění po uplynutí poloviny z celkem čtyřletého trestu za přijetí 40milionového úplatku spustily justiční prověrky. Ty odhalily nesrovnalosti. Ty však nemají na květnové rozhodnutí soudu žádný vliv. Neporuší-li pravidla podmíněného trestu, zůstane Novák i nadále na svobodě.

CHRONOLOGIE KAUZY NOVÁK

  • Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, ale na rakouském soukromém účtu Novákových.
  • Novák byl obviněn v roce 2003.
  • Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.
  • Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.
  • Do vězení nastoupil Novák 2. dubna 2013.
  • Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.
  • VÍCE k tématu si můžete přečíst ZDE.

Kmotr Alexandr Novák
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.