Lidovky.cz

Hradní tajemství se hroutí: Mynář jako kancléř dostal prémie 1,6 milionu korun

Česko

  5:00
PRAHA - Za dva roky na Hradě dostal Vratislav Mynář od Miloše Zemana na prémiích 1,613 milionu korun. Hradní kancléř sice od nástupu do funkce výši celkového platu zamlžoval, ale server Lidovky.cz nyní získal dokument z prezidentské kanceláře, který podává konkrétní odpověď.

Hradní kancléř Vratislav Mynář. foto:  Petr Topič, MAFRA

Vratislav Mynář dlouho tvrdil, že plat nemůže zveřejnit kvůli ochraně soukromých údajů. A to i přes judikát Nejvyššího správního soudu i vzkaz Úřadu pro ochranu osobních údajů, že o své osobě může bez obav cokoli zveřejnit. Nakonec letos v dubnu, po dvou letech od nástupu na Hrad, odtajnil alespoň průměrný plat. Tvrdil, že bere 120 tisíc korun měsíčně včetně odměn. Neupřesnil ale, že šlo o čistý příjem, hrubého tedy i s odměnami bere téměř 170 tisíc korun.   

Server Lidovky.cz nyní přináší přesnější údaje o Mynářových platových poměrech na Hradě. Získal totiž oficiální dokument Kanceláře prezidenta republiky, ze kterého je zřejmé, kolik si Mynář ve funkci kancléře vydělává. 

„Plat vedoucího Kanceláře prezidenta republiky činil v roce 2013 105 591 korun měsíčně hrubého a 74 677 korun čistého,“ stojí v oficiálním dokumentu. V loňském roce si pak dokonce ještě polepšil: „V roce 2014 do současné doby činí jeho plat 110 000 korun hrubého a 78 338 korun čistého.“

Zajímavější pohled ale poskytuje dokument na Mynářovy odměny. V roce 2013 získal Mynář (do funkce nastoupil v dubnu) od svého šéfa, tedy prezidenta Miloše Zemana, celkovou prémii 770 tisíc korun hrubého. Na bankovním účtu mu tak přistálo 550 tisíc. Listina také potvrzuje dřívější informaci serveru Lidovky.cz - v roce 2014 získal bonus 693 tisíc korun a tedy 495 tisíc čistého. A přilepšení k platu získal také za letošní rok. A to 150 tisíc korun hrubého (103 tisíc čistého).

Hrad se bojí žaloby

Kancelář prezidenta republiky uvedla výši Mynářových platů a odměn v návaznosti na žalobu jednoho pražského právníka (redakce jeho jméno zná; jelikož však pracuje pro státní správu, nebude jej uvádět).

Právník, jenž už v minulosti vymohl citlivá data i v jiných případech, po prezidentské kanceláři opakovaně požadoval odtajnění platů a odměn, avšak marně. Žádost podle informačního zákona podal na Hrad naposledy 7. ledna. Chtěl zjistit, jaké příjmy ve funkci Vedoucího Kanceláře prezidenta republiky pobírá Vratislav Mynář od nástupu do funkce. Požadoval proto kopie částečně anonymizovaných výplatních pásek za každý kalendářní měsíc.

Hrad ale jeho žádost hned 13. ledna odmítl. Nejmenovaný právník se proto odvolal, jenže ani s touto stížností neuspěl, a proto podal žalobu k Městskému soudu v Praze. A pod hrozbou dalšího soudního sporu se Hrad rozhodl, že mu informace poskytne.

Skutečnost, že Mynář přinesl do sněmovny přiznání za rok 2013, rozčílila...

„Vedoucí Kanceláře se obrátil na Městský soud v Praze s návrhem, aby stanovil lhůtu, v níž Kancelář uspokojí vás jako žalobce,“ stojí dále v dopise, pod kterým je podepsán ředitel legislativního odboru Václav Pelikán. Jednoduše řečeno: Hrad se případný další spor snažil urovnat takzvaným pokusem o uspokojení.

Anonymizované výplatní pásky nebo výpisy z elektronického účtovacího systému, které právník původně požadoval, ale Hrad přesto poskytnout odmítl. „Nehledě k tomu, že tento požadavek vyvolává obtížně přijatelný dojem, že pravdivost údajů, které jsou oficiálně sděleny, nutno ještě prověřit,“ stojí v dopise. „Kancelář prezidenta republiky nemá důvod a ani nemůže je jakkoliv zkreslovat,“ dodal ještě.

Právník ale serveru Lidovky.cz potvrdil, že žalobu na Vratislava Mynáře nestáhne. „Rozhodně nesouhlasím se způsobem, kterým má být ‚uspokojen‘ můj požadavek na informace. Kdybych požadoval jen povšechné, přesněji nepotvrzené, údaje, nepodával bych tuto žalobu,“ stojí ve vyjádření, které zaslal soudu i prezidentské kanceláři.

Na papír lze prý napsat téměř cokoli, a právě proto požadoval například kopie výplatnic. „S ohledem na historicky doložitelnou a pokračující nechuť žalované (Kanceláře prezidenta republiky; poznámka redakce) poskytovat informace, jakož i s ohledem na (pro mě) nedůvěryhodnou osobu pana kancléře, je pak obava z poskytnutí nepřesných, zavádějících či jinak neodpovídajících údajů zcela namístě,“ uvedl. 

Mynářovo majetkové přiznání

Vratislav Mynář donesl v úterý do Poslanecké sněmovny majetkové přiznání. Předal ho poslankyni Věře Kovářové (TOP 09). Učinil tak po kritice, která se ze strany snesla na prezidenta Miloše Zemana a jeho vystoupení ve sněmovně, kde podpořil návrh vlády o prokazování původu majetku. 

Mynář odevzdal majetkové přiznání za rok 2013. Chlapci si z nás dělají pr..., řekl Gazdík

Mynář totiž využil díry v zákoně, podle kterého nemá stanovené evidenční místo, kam přiznání podat. Tvrdil dokonce, že ani nemá povinnost ho odevzdávat. Do sněmovny ale přinesl čestné přiznání podle zákona o střetu zájmů, a to navíc za rok 2013. 

Ostrou kritiku si pak vysloužil od místopředsedy sněmovny Petra Gazdíka. „Pan prezident lobbuje za majetková přiznání, kdy všichni občané musí na výzvu finančního úřadu předložit veškerý svůj majetek. A jeho kancléř, u kterého panují pochybnosti, jak majetek získal, si z nás dělá pr**l,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Gazdík (více čtěte ZDE).

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.