Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: odvážná policie likviduje granáty, popravy místo kina a ukrajinské komando

Asie

  20:40
PRAHA - Druhé peklo jako ve Vrběticích? Tisíce granátů ležely pod střechami z vlnitého plechu. Tentokrát však naštěstí k výbuchům nedošlo. A to díky včasnému zásahu policie. Tady jsou zprávy dne.

Takový výbuch Bojkovicím rozhodně nehrozil. foto: BBC: The ThreadsReprofoto

Vrběticemi otřásaly exploze, ale majitel munice letěl se Zemanem do Asie

Česká policie se odhodlala k nebývale razantnímu kroku: bez souhlasu majitele odvezla a zabavila tisíce protitankových granátů, které ležely ve skladech zbrojovky Zeveta Bojkovice. „Porušeno bylo skoro všechno. Nemohli jsme riskovat,“ uvedl šéf policejní služby pro zbraně Zdeněk Bambas. Policejní experti se zjevně obávali, aby se neopakoval scénář z Vrbětic, kde muniční sklady roztrhaly nekontrolované výbuchy.

„Munice nebyla zabezpečena vhodným a předepsaným způsobem. Bylo to natolik vážné, že jsme si nemohli dovolit to tam nechat,“ uvedl Bambas, šéf policejního Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál. Právě jeho tým lidí na místě kontrolu prováděl. „Celé jsme to převezli minulý týden. Akce se účastnilo zhruba třicet policistů, techniku zajišťoval záchranný hasičský sbor a jejich lidé,“ dodal.

K ráznému kroku bez souhlasu zevety se policie nakonec uchýlila z toho důvodu,...
Kontrola skladů Zevety Bojkovice probíhala od prosince loňského roku. Šetření...

Ještě přísnější a razantnější je policie v Saúdské Arábii. Pouštní království přikládá boji proti drogám stejný význam jako boji proti terorismu. A tomu odpovídají i tresty. Od useknutí končetin až po stětí hlavy.

Za prvních šest měsíců letošního roku bylo v Saúdské Arábii popraveno již 100 lidí, více než za celý uplynulý rok. Téměř polovina exekucí se týkala drogových deliktů, při kterých nebylo spácháno násilí. Vyplývá to z údajů organizace Human Rights Watch (HRW), které zveřejnila na internetových stránkách.

Saúdská Arábie se řídí islámským právem šaría a rozsudky smrti se tam...

Podivně se zachovala policie na Ukrajině. Komando tajné služby SBU v pondělí provedlo razii v ženském a mužském klášteře na západě země, který patří takzvané Ukrajinské pravověrné řeckokatolické církvi (UPŘKC) založené českým duchovním Antonínem Dohnalem, bývalým knězem exkomunikovaným z římskokatolické církve. Podle západoukrajinské agentury Halnet bylo zadrženo nejméně pět osob včetně tří českých občanů, kteří byli vyhoštěni z Ukrajiny.

Potvrzeno, 250 amerických tanků a obrněnců zamíří do východní Evropy

Razie v klášteře se zúčastnilo několik desítek ozbrojenců, kteří si podle tvrzení řádových sester počínali brutálně. Klášter se nachází v obci Bruchnovyči u Lvova a obývají ho mniši a řeholnice z České republiky, Slovenska a Ukrajiny. Čtyři ze zadržených jsou údajně biskupové UPŘKC.

To v Česku bychom měli poslat komanda, možná i popravčí, zřejmě na advokáty. Aspoň to vyplývá ze slov šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Šok, pobouření, porušení etického kodexu. Vlivným advokátům se jeho slova nelíbí. Rychetský tvrdil, že v advokacii je větší prostor pro praní špinavých peněz, než v jiných profesích.

Ilustrační snímek

“Málokterá profese - jako advokátská profese - vytváří ohromný prostor pro praní špinavých peněz,“ řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Jeho výrok nadzvihl významné advokáty, kteří se objevují v největších tuzemských kauzách. „Jsem tímto prohlášení šokován, protože doktor Rychetský je advokát, i když s pozastavenou činností, a léta vykonával špičkovou advokátní praxi. Nepochopil jsem, proč takovou slinu vyslal na svou stavovskou organizaci. Osobně jsem byl mimořádně pobouřen,“ reagoval právník Marek Nespala, člen prezidia Unie obhájců České republiky, organizace, které předsedá sedm vlivných advokátů.

Dobromila Dvořáková

O moc lépe na tom asi nejsou právníci v Číně. Podle líčení Dobromily Dvořákové má ta země hodně chyb. Češka se do Číny přestěhovala v rámci studia. Vybrala si jednu z nejchudších provincií v západní části země. „Kuej-jang je stále na začátku rozvoje, takže už jen to, že jsem běloška, způsobuje neskutečný povyk. Všichni si na mě pořád ukazují a dost nepříjemně zírají a cizí lidé si mě fotí bez zeptání,“ popisuje. V rozhovoru mluví i o hnijícím odpadu, špinavých jídelnách a plivání kostí.

Hezký večer, snad nebudete muset nic vyplivovat.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.