Lidovky.cz

Tošovský promluvil o kabelce pro Nagyovou: Neznám ji, nic jsem jí nedal

Česko

  7:00
PRAHA - Detektivové věří, že Janě Nagyové věnoval kabelku za bezmála 200 tisíc korun. Exministr Vladimír Tošovský se ale brání, že někdejší šéfce Nečasova kabinetu nic nedal. Dokonce popírá, že by ji znal, a to také řekl na policii.

Prsten za 215 tisíc Nagyová měla dostat od člena dozorčí rady Severočeských dolů Ivana Lapina. I tento manažer to označil za nesmysl. foto: Lidovky.cz

Jak nedávno informoval server Lidovky.cz a LN, Jana Nagyová (dnes Nečasová) si ve funkci šéfky premiérova kabinetu přišla na dárky v hodnotě téměř 9,7 milionu korun (více čtěte ZDE).

Dostávala je od vysokých státních manažerů, podnikatelů i lobbistů. Mezi nimi byl podle detektivů i exministr průmyslu a obchodu a současný předseda představenstva České energetické přenosové soustavy (ČEPS) Vladimír Tošovský. Ten věc nejprve nekomentoval, nyní se vyjádřil jen přes mluvčí.

Dárky pro Janu Nagyovou

  • 7 náhrdelníků za více než 3 miliony korun
  • čtvery hodinky za téměř 1,2 milionu korun
  • 3 kožichy v ceně přes milion korun
  • 7 kabelek za 935 tisíc korun
  • troje náušnice za 730 tisíc korun
  • Seznam všech dárků si můžete přečíst ZDE.
  • Kdo obdaroval Janu Nagyovou: Petr Šťovíček, Karel Muzikář jr., Tomáš Chalupa, Ivan Lapin a další.

„Pan předseda paní Nečasovou nezná, nikdy se s ní nesetkal a žádný dar jí nedal. To je vše, co vám k tomu mohu říct,“ vzkázal Tošovský po Barboře Peterové, mluvčí ČEPS. Prakticky totožné vyjádření poskytl také týdeníku Respekt. Spojit se přímo s exministrem průmyslu nebylo možné.

Luxusní dárky pro Janu Nagyovou

Přitom podle seznamu prezentů zmapovaných policií, který má server Lidovky.cz k dispozici, věnoval Tošovský Nagyové luxusní kabelku značky Christian Dior v hodnotě 180 tisíc korun. Zařadil se tak po bok například Daniela Beneše z ČEZu, Daniela Křetínského či Beaty Rajské. Tošovský se ani nevyjádřil k tomu, zdali nebyl jen prostředníkem.

„Když někoho neznáte a nikdy jste ho neviděl, tak mu těžko můžete něco dát,“ odmítla tvrzení Peterová. Tošovský prý celý případ vnímá jen z médií. „Proto ani netuší, proč se jeho jméno v souvislosti s touto kauzou skloňuje. Zároveň po tom nijak nepátrá,“ dodala.

  • Na seznamu dárců figurují také státní manažeři, kteří by z principu měli s policií spolupracovat.
  • Dozorující státní zástupce Pavel Komár nechtěl konkrétně komentovat, kdo ve věci odmítl vypovídat. Připustil ale, že někteří svého práva využili. „Řada svědků odmítla vypovídat s odkazem na to, že by svojí výpovědí mohli sobě nebo osobám blízkým způsobit nebezpečí trestního stíhání,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz Komár.
Náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Pavel Komár.

A vyhýbavě odpověděla také na otázku, jestli coby manažer státní firmy s policií spolupracuje, a tudíž ve věci vypovídal. Peterová zopakovala, že Janu Nagyovou Tošovský nezná, což také uvedl na policii. Prý nemá důvod nespolupracovat.

A k tomu, že státní manažer věnoval podle detektivů drahý dárek vysoké úřednici, se nechtělo vyjadřovat ani ministerstvo průmyslu a obchodu, pod které ČEPS spadá. 

„Ministerstvo nedisponuje důvěrnými informacemi z průběhu vyšetřování. Stejně tak nemá k dispozici zmíněný policejní protokol. Není proto možné hodnotit obsah tohoto dokumentu, natož vyvozovat jakékoliv důsledky,“ uvedl za rezort tiskový mluvčí František Kotrba. „Pokud došlo k porušení zákona, je věcí orgánů činných v trestním řízení, aby danou věc prošetřily,“ dodal ještě.

Dva kožichy, čtvery hodinky...

Vedle Tošovského obdaroval Nagyovou například majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský. Od něj získala dva náhrdelníky za 508 tisíc korun. Důvodem prý bylo nezištné „přátelství“. Vůbec nejdražší dárky ale úřednice dostala od lobbisty a předsedy dozorčí rady firmy Škoda Praha Vladimíra Johanese. Ten jí věnoval perlový náhrdelník Cartier za 1,127 milionu korun nebo dva kožichy od Diora. Celkem za dárky utratil 2 497 650 korun. 

Na šéfce Nečasova kabinetu podle detektivů nešetřila ani známá návrhářka Beata...

Věci za nemalé částky jí ale věnovala také módní návrhářka Beata Rajská, třeba koženou sukni za 79 tisíc korun. A náhrdeník Cartier za 559 tisíc získala podle policie zase od Martina Horáka, bývalého ekonomickéh ředitele pražského dopravního podniku (viz fotogalerie)

Jako absolutní nesmysl komentoval svoje jméno na seznamu dárců bývalý...
Od bývalého ředitele Pozemkového úřadu Petra Šťovíčka Nagyová dostala...

Nagyová podle obvinění přijala od začátku roku 2012 do poloviny roku 2013 dary za téměř 9,7 milionu korun. V této souvislosti ji nyní policie trestně stíhá kvůli krácení daně, ve věci měla brzy padnout obžaloba (více čtěte ZDE). Obviněná je ale jen Nagyová. Detektivové zřejmě nemají dostatek důkazů na to, aby dokázali, že si dárci u někdejší milenky premiéra Nečase kupovali jeho přízeň. Podle týdeníku Respekt se navíc obvinění Nagyové v této věci rozšířilo, a to za hodinky od společnosti Agel podnikatele Tomáše Chrenka (více čtěte ZDE).

Kauza Nagyová

  • Nečasová je ústřední postavou rozsáhlé kauzy, která začala policejním zásahem v polovině června roku 2013. Ten vedl k pádu vlády bývalého premiéra Petra Nečase. 
  • Případ je rozdělen do několika větví, první se týká neoprávněného poskytnutí utajených informací BIS, druhá zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování bývalé manželky Petra Nečase Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády. 
  • Na konci května ji však prvoinstanční soud společně s šéfy Vojenského zpravodajství Ondrejem Páleníkem, Milanem Kovandou a Janem Pohůnkem zprostil viny.
  • Další obvinění si ve větvi tzv. trafik Nečasová vyslechla společně s expremiérem Petrem Nečasem a exposlanci ODS Petrem Tluchořem, Markem Šnajdrem a Ivanem Fuksou kvůli tomu, že umožnili existenci Nečasovy vlády za příslib lukrativních postů ve státem kontrolovaných firmách. Nejvyšší soud však stíhání exposlanců zastavil. 
  • Stíhání kvůli zneužití pravomoci čelí také bývalý náměstek pražského vrchního žalobce Libor Grygárek. Měl pomoci lobbistovi Romanu Janouškovi podezřelému z praní špinavých peněz
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.